Muinar

8,8/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
2 beğeni  · 
602 gösterim
"İnsanoğlu, hayvan gibi, doğasının kendisine dayattığı temel gereksinimleri karşılamak zorunda. Bu gereksinimler onun dünyaya bakışına biçim veriyor. Savan aslanı için sevimli ceylan ilk olarak kendisini kıvrandıran açlığı dindirmenin bir aracıdır. Batılı ormancı için orman her şeyden önce bir işletmedir."

Latife Tekin Muinar'da, bedenden bedene geçerek binlerce yıldır yaşayan, bilge bir kocakarıyla söyleşiyor. Kâh neşeli masallar kâh tekinsiz, hatta tehditkâr hikâyeler anlatan bu ölümsüz kadın, uzun ve derin bir geçmişin bilgisini, görgüsünü aktarıyor. Parlak atlaslar gibi, kadınlığın katman katman tarihini seriyor önümüze. Dahası bizi akıl yoluyla inşa edilmiş medeniyete karşı bir meydan okumanın içine çekerek dünyayı, doğayı, hayatı sezmemizi sağlıyor. Kaç bin yaşındaki yarı deli Muinar, ciddiyetle ve incelikle, içinde yaşadığımız egemen kültürü tiye alıyor.

"Muinar, yerle gök arasında, boşlukta yakaladı beni."
-Latife Tekin-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  238
 • ISBN:
  9789750513480
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
EZGİ AYKUT 
27 Şub 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

MUNİAR özellikle Kadın Araştırmalarında okutulan inceletilen bir kitap.Bedenden bedene geçen ve yüzyıllardır yaşamayı başarmış bilge bir kocakarının yeni bulduğu kurbanı ile diyaloglarından oluşuyor.Aslında kadınlık ve kadın kimliğinin sorgulandığı ve kuşaklar boyu yaşandığı sorunları irdeleyen güzel bir kitap