Mutluluğa Övgü

Matthieu Ricard

Mutluluğa Övgü Yorumları ve İncelemeleri

Mutluluğa Övgü yorumları ve incelemelerini, Mutluluğa Övgü kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Mutluluğa Övgü puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.510 üzerinden
4 Kişi · 3 İnceleme
·
Puan vermedi
Kim mutlu olmayı istemez? Ama onu nasıl bulacağımızı, nasıl koruyacağımızı ve hatta nasıl tasvir edeceğimizi bilemeyiz. Mutluluk çaba gerektiren, insanı rahatlatan ve herkes tarafından erişilebilen bir şey olarak tanımlanabilir mi? Mutluluğu dışarıda aramak yerine, kendi içimizde mi aramalıyız? Mutluluk kısa süren zevklerle yakalanabilir mi? Yoksa mutluluk, kişisel olmaktan çok şefkat uyandıran, diğer insanların iyiliğini isteyen bir duygu mudur? Gerçekten mutluysak dünyayı değiştirebilir miyiz? İnsanlara duyduğumuz şefkat, nefreti sona erdirme ve sevmediğimiz insanları bile mutlu etme düşüncesine dönüşebilir mi?
Mutluluğa Övgü
Mutluluğa ÖvgüMatthieu Ricard · Doğan Kitap · 200719 okunma
344 syf.
10/10 puan verdi
Önce bir soru ile başlamak istiyorum: "Mutluluk mu iyiliği getirir yoksa iyilik mi mutluluğu?"Kitap çok güzel ve akıcı ama ben yavaş okudum.Gerçekten yazarımız örneklerle durumu öyle güzel ve detaylı bir şekilde anlatmış ki emin olun bir günde bile bitirirsiniz.Kitapta Hint öğretileri ve yazar alıntıları da var.Yazarımız "Dünya'nın en mutlu insanı" olduğu sinir bilim ölçümleriyle de kanıtlanmış olan Fransız budist keşiş Matthieu Ricard, Bu kitapta kendi mutsuzluğundan yola çıkarak bulduğu mutluluk formülünü paylaşıyor bizimle Fransa'nın en önemli üniversitelerinden birinde moleküler biyoloji alanında yıldızı parlak bir bilim insanıyken bir anda her şeyi bırakıp tası toprağı toplayarak Hindistan ve Tibet'e doğru uzun bir yolculuğa çıkıyor Ricard. Onun mutsuzluğuna çare arayışının bir sonucu olan bu kitap ise bizim için mutluluğa ulaşmanın yol haritası oluyor.Bence kesinlikle okumalısınız.Şimdiden okuyacak olanlara keyifli okumalar dilerim.Kitaptan sizler için birkaç alıntı bırakıyorum.
Mutluluğa Övgü
Mutluluğa ÖvgüMatthieu Ricard · Doğan Novus · 202119 okunma
Reklam
·
Puan vermedi
Mutluluğu Övgü
Mutluluğa Övgü Bu kitaptan öğrendiğim şeyler Ben kavramından uzaklaşıp, zihninizi aydınlığa kavuşturun. Günlük olarak meditasyonlar yapıp derin düşünüp, sonuçlara ulaşın. Umudunuzu yitirmeyin. Amacınız iyi olmak, iyi hissetmek olmalı. Başkasının mutlu olması sizin mutlu oluşunuzun nedeni olmalı, üzüntünün sebebi olmamalı. İnsanların iyiliğini düşünün. İyiliklerinden size kalan mutluluk olsun. Meditasyon yapın: Hayatınızı meditasyona verip, yaşamdan uzaklaşmanızı beklemiyoruz, günlük olarak zaman verip, zihninizi güçlendirmenizi istiyoruz. Mutluluk kazanılabilir, bir başkasının mutluluğuyla da, kendi hayatınla da. _ Bir yoldasınız, karanlık mı aydınlık mı belli değil. İşte bu durumun devamını sizin zihnininiz belirler. Düşünceleriniz sizin zihninizin içindeki gerçekliği belirler. Yani yol sizsiniz. Amacınız ne kadar uzak olursa olsun, içinize olan yakınlığınız gerçekliğinde yaşamınız sizi mutlu kılar.
Mutluluğa Övgü
Mutluluğa ÖvgüMatthieu Ricard · Doğan Novus · 202119 okunma