Mutluluğa Övgü

Matthieu Ricard

Mutluluğa Övgü Sözleri ve Alıntıları

Mutluluğa Övgü sözleri ve alıntılarını, Mutluluğa Övgü kitap alıntılarını, Mutluluğa Övgü en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Reklam
Gandhi'nin söylediği gibi: 'Göze göz, dişe diş' yasası uygulanırsa, dünyada herkes kısa süre sonra gözsüz ve dişsiz kalır."
Sayfa 122Kitabı okudu
Ben ile kendine güveni birbirine karıştırıyoruz.Ben, insana yalnızca yapay, geçici nitelikler- iktidar, başarı, güzellik ve fiziksel güç, entelektüel canlılık, öteki hakkındaki kanılarımız- üzerine kurulu bir güven sağlar, özellikle de bizim gözümüzde ve başkalarının gözünde "kimliğimizi" oluşturduğunu sandığımız şeyi sağlar. Durumlar değişip gerçeklik ile aramızdaki fark gereğinden fazla açıldığında, ben sinirlenir, gerginleşir ve sarsılmaya başlar. Kendine güven yıkılır, geriye yalnızca yoksunluk ve acı duyguları kalır.
Sayfa 72
Hiçbir devlet, hiçbir din, hiçbir despot bizi insansal değerlerimizi geliştirmeye zorlayacak kararlar çıkaramaz. O seçimi yapmak bize düşer.
Sayfa 67
Mutluluk, acı çekme sürecinde bir soluklanma anı mı?
Sayfa 63
Reklam
Sevgi,başkalarıyla paylaştığımızda ikiye katlanan tek şeydir. (Albert Schweitzer)
Sayfa 125Kitabı okudu
En mutlu kişi, ruhunda kötülüğün hiçbir izini taşımayandır. (Platon)
Sayfa 127Kitabı okudu
Acılar dünyasında uzun süre yürüyen bir taşıyıcı için, taşıdığı ağır ve gereksiz yükü yere bırakmak ne büyük bir rahatlamadır. (Longchen Rabjam)
Sayfa 109Kitabı okudu
Başkalarının mutluluğundan üzüntü duymak, onların iyi talihinden rahatsız olmak ne büyük alçaklık. (Montesquieu)
Sayfa 140Kitabı okudu
Reklam
Dünyada gerçekleşmesini istediğimiz değişikliğin kendisi biz olalım. (Mahatma Gandhi)
Sayfa 218Kitabı okudu
Alçakgönüllülük, her bilge kişide değişmez olarak bulunan bir niteliktir; böyle kişiler, meyve dolu dalları yere eğilmiş ağaçlara benzerler. Kendini beğenmiş kişiye gelince o, dallarını gururla yukarı kaldırmış çıplak ağaçlara benzerler.
Sayfa 138Kitabı okudu
Bir İran atasözünün dediği gibi: "Meyve bahçesi, sabırla reçele dönüşür."
Her insan mutlu olmak ister,ne var ki ona ulaşabilmek için, işe mutluluğun ne olduğunu bilmekle başlamak gerekir. (Jean-Jacques Rousseau)
Mutluluk kendiliğinden gelmez,şansın bize sunduğu ve şanssızlığın elimizden çekip aldığı bir lütuf değildir; mutlu olmak yalnızca bize bağlıdır. İnsan, mutluluğa bir gecede ulaşamaz, onu günbegün, sabırla sürdürülen bir çaba sonucunda elde eder. Mutluluk bir yapı kurmaktır, bu da çaba ve zaman ister. Mutlu olma için, insanın kendini değiştirmeyi öğrenmesi gerekir. (Luca ve Francesko Cavalli-Sforza)
38 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.