·
Okunma
·
Beğeni
·
230
Gösterim
Adı:
Öfke Üzerine Üç Öykü 
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057639011
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
 Dedalus Yayınları
“Devrimin yorgun gençlerinin yüzleri kalabalığın arasında kayboldu. Her yaştan insan oradaydı: yaşlısı, kadını, çocuğu, ailecek gelenler, kucaklarında bebeklerini tutan babalar, sarık giymiş köylüler, fabrikalarının isimlerinin yazılı olduğu pankartları taşıyan işçiler, öğretmenler ve öğrenciler, müzik âletleriyle gelip platformda herkese şarkı söyleyen sanatçılar…”

2011’deki Mısır Devrimi yüzlerce insanın yaralanmasına, dahası ölümüne sebep oldu. Hükümete karşı ayaklanan halk başta Kahire olmak üzere Mısır’ın her yerinde meydanları doldurdu.

Dünyanın yakın tarihine damga vuran bu hadiseyi, Mısırlı yazar Muhammed El-Mensi Kandil, Öfke Üzerine Üç Öykü kitabında büyük bir hassasiyetle işliyor. Çocukların ve gençlerin masum dünyası ile iktidarın öfke mekanizmasını ustalıkla buluşturuyor öykülerinde. Barış, özgürlük ve adalet gibi evrensel değerleri didaktikliğe yer bırakmadan, naif bir dille metinlerine katık ediyor.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhabalar, 2011 Mısır Devrimi'nde yaşanan olayları öyküler aracılığıyla insanların gözünden anlatan yazar, konuyu büyük bir hassasiyetle işlemiş. Bir baba, bir kafe çalışanı ve bir çocuğun yaşadığı olayları okuyoruz. Eski Matbaanın Öyküsü isimli ilk öyküde yazar, Necip Mahfuz'u da dahil ediyor olaylara. Kalemini merak ettiğim ve bazı öneriler geldiği için Necip Mahfuz kitaplarını listeme eklemek istiyorum. Önerileriniz varsa paylaşmanız beni çok mutlu eder. Velhasıl kitabı öykü severlere tavsiye ederim. Keyifli okumalar diliyorum.
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
2011 yılındaki Mısır Devrimini büyük bir hassaslıkla 3 öykü ile ile anlatıyor bize yazar.ilk öyküsünde üstad Necip Mahfuz'u da dahil etmektedir.Ikinci öykü beni daha çok etkiledi.Insanlarin özgürlük için çabaları direnişleri dikkatlice kaleme alınmış.Bu tarz öykü kitaplarını çok severek okuyorum.Kitapla kalın
88 syf.
·1 günde·8/10 puan
2011 Mısır Devrimi. Üç farklı öykü ile harmanlanmış 2012 de yazılmış. Sıcağı sıcağına. Öfke dediği evet iktidar öfkesi. Yaşamak için ölmeyi beklemeyip, karşı duran bir halk. Tek nefeste okunan, oldukça akıcı, bir kaç saatliğine sizi devrimcilerin arasında gezdiren, yer yer boğaz düğümleten yalın bir eser olmuş. Kitabın ana fikri;
Halk, rejimin değişmesini istiyor.
Ne kadar tanıdık...
86 syf.
·2 günde·8/10 puan
Kitabın ana teması Mısır devrimi. 2011 yılında yaşanan bu olayın her kesimden insanı nasıl etkilediğini anlatan 3 farklı öykü barındırıyor. Her öykü fantastik ögeler içeriyor. İlk öykünün devrimin en acı yanını anlattığını düşünüyorum. İkinci öykü devrimci gençlerin aileleri hakkında ve üçüncü öykü ki beni en fazla etkileyen öykü bu nehirle konuşan çocuk. Sokaklarda yaşayan bir çocuğun devrim sırasında tanıştığı ve hayatını değiştiren bir sürü insan, bir dizi olay. Bu kitap ile bir kutu kitap ağustos seçkisi sayesinde tanıştım. İyi ki. Sürükleyici, elinizden bırakamayacağınız, birkaç saat içinde bitirebileceğiniz bir öykü kitabı. Şiddetle tavsiye ederim.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10 puan
Öfke ile alakalı güzel hikayeler var ama açıkçası ben sadece elimde kalmasın diye okudum. Pek tavsiye etmiyorum. İlk hikayesi diğerlerine göre daha iyiydi.
88 syf.
·9 günde·8/10 puan
Bugün karşınıza Muhammed El-Mensi Kandil tarafından yazılmış olan "Öfke Üzerine Üç Öykü" eserinin yorumuyla çıkıyorum. Dilerim okuyacak olanlara, merak edenlere güzel bir fikir verir.
Eserimiz adından da anlaşılacağı üzere 3 öyküden oluşuyor. Bu öykülerin hepsi de 2011'de yaşanan ağır ve yıkıcı olan Mısır Devrimi'ni anlatıyor. Her bir öyküde farklı tatlar, farklı dünyalar sunan eserimiz keşke bunlar olmasaydı diyeceğimiz Mısır Devrimi'ni çok büyük acılarla bizlere aktarıyor. Yaşanan olayların sanki içindeymişçesine hissettiğimiz, o ortamda sanki bizler de varmışız gibi hareket ettiğimiz bir dünyaya kapılıp gidiyoruz.
Yıllardır süre gelen şiddetin, zorbalığın hiçbir işe yaramadığını aksine bu şiddeti ve zorbalığı kendilerine bir direniş gücü olarak kullanan insanları ayağa kaldırdığını da görüyoruz öykülerde. Yazarımız bir yandan yaşanan bu devrimi yansıtmak, bir yandan da mesaj vermek istemiş. Bu mesaj ise, şiddetin ve zorbalığın çözüm olmadığına, bastırılan insanların er ya da geç bir şeyleri değiştireceğine olan inanç şeklinde verilmiş.
Fikrimce, okuyacak olanları pişman etmeyecek bir eser olacaktır. Sizler de Mısır Tarihi'nin bir bölümüne ve 2011'de yaşanan Mısır Devrimi'ne göz atmak isterseniz bu eseri listenize ekleyebilirsiniz
88 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
3 öyküden oluşan bu kitapta ilk 2 öykünün daha sıradan seyretmesi yanı sıra en beğendiğim sonuncu öykü oldu. Roman tadında ve Mısır Devrimi ile iç içeydi. Sonuncu öyküde bir sokak çocuğunun hayatı ile devrimin kesişimi anlatılmakta ve okurken hissettirdiği duyguyu çok sevdim. Birkaç saatte bitirilecek bir kitap. Farklı çıkarımlarda bulunmak ve Mısır devrimi hakkında sıkılmadan kısa bir fikir edineyim derseniz okuyabilirsiniz.
88 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Öfke Üzerine Üç Öykü Muhammed El-Mensi Kandil Dedalus Kitap

#kitapyorumu
Yakın tarih okumayı seviyorsanız, bu kitabı mutlaka okumalısınız. 2011 Mısır Devrimini anlatan kitap, üç kısa öyküden oluşuyor. Halkın gözünden devrimin yaşattıklarını anlatmış yazar. Öykülerde halkın her kesiminin devrimin getirdiği etkileri aynı oranda yaşayıp, hissettiğini görüyoruz.

30 yıl süren iktidarın öfke ve acımasızlığını her satırda hissettim diyebilirim. Gençlerin bu öfkenin karşısında dimdik ayakta durmaları ve mücadelelerinden vazgeçmemelerini ise takdir ettim. Kitapta bize benzettiğim birkaç yer oldu ve bu aslında hoşuma gitti. Örneğin devrimin merkezi haline gelen ve savaş meydanına dönen kent meydanında genç bir kızın çadırlardan birini okula dönüştürüp okuma yazma bilmeyen sokak çocuklarına eğitim vermesi takdire şayandı. Bu ortamda eğitimin sırası mı diyenlere verdiği cevapla bana hatırlattığı yüce insanı tahmin etmeniz zor olmasa gerek. Gökten taş yağmasına rağmen korkmayan gençlerin ve 30 yıllık iktidarı sürdürmekte direten cumhurbaşkanının da bana yaptığı çağrışımları tahmin edersiniz diye düşünüyorum.

Kitapta en sevdiğim öykü ise kitabın en uzun öyküsü olan ‘Nehirle Konuşan Çocuğun Öyküsü’ oldu. Bu öyküde ki Zeytin devrimin büyük kahramanlarındadı. Bir oturuşta okunabilecek kısalıkta olsa da içindekilerinin ağırlığı karşısında birkaç gün sürdü bitirmem. Etkisi büyük olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Son olarak bu güzel kitabı okumama vesile olan @birkutukitapcom ‘a teşekkür ederim.
88 syf.
·3 günde·Puan vermedi
2011 Mısır devriminden halkın her kesiminin nasıl etkilendiğini konu alan üç öykü var. Yer yer boğazınızın düğümleneceği, bazı sahnelerin tanıdık geleceği, devrimcilerin orta yerinde bulunacağınız öyküler bunlar. İkinci öykü beni çok etkiledi, ilk öyküde de kalemini merak ettiğim isimlerde biri olan Necip Mahfuz ismini görmek de beni epey şaşırttı.
88 syf.
·5/10 puan
2011 Mısır Devrimini ele alan üç öyküden oluşan bu kitapla "Bir Kutu Kitap" sayesinde tanıştım. Ideolojik öykü ve romanları okumayı severim ancak propagandayı dogrudan dile getirmesi sebebi ile anlatım biraz çiğ kalmış hissi uyandırdı. Konu itibariyle çok da bilgi sahibi değildim, dış dünyaya karşı merakı ve araştırmayı tetikleyebilecek, ek okumalarla desteklenebilecek bir kitap, okunabilir...
86 syf.
·9/10 puan
2011 yılında gerçekleşen Mısır devrimi ve halkın rejime karşı baş kaldirisini anlatan 3 öykü.. Dili oldukça sade ve akıcı. Başladığınız an bitiriyorsunuz.
88 syf.
·Puan vermedi
Adından da anlaşılacağı üzerine içerisinde 3 adet öykü bulunuyor. Üçüde birbirinden etkileyici. Kurgu farklı olsada konu hepsinde aynı. Mısır devrimini ve onun getirilerini anlatıyor. Okurken sanki o devrimin içerisinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Özgürlük resmen somut bir hâle bürünüyor. Acı, bekleyiş, birliktelik ve daha birçok kelime anlam kazanıyor. Hangi milletten ya da dinden olursa olsun bütün insanların özgürlük için kardeşliğini öne sürüyor. İçerisinde hem evrensel hem de o zamanın kültürüne ilişkin eleştiriler var. Yazarın kendi hayatı da bu konularla bağdaşıyor çünkü gerek eğitim hayatı olsun gerekse şahsi yaşamı hep bu devrim coğrafyasında geçmiş. Mısırın ingiliz sömürgesi ve liderlerin diktatörlük zamanları da konu ediliyor.
Kimse ölmek istemez. Aslolan yaşamaktır. Yaşamak için geldiler. Daha iyi bir yaşam için. Senin gibilerin egemen olmadığı bir yaşam için
"Bu kadar mı aptalsın? Kimse ölmek istemez. Aslolan yaşamaktadır. Yaşamak için geldiler. Daha iyi bir yaşam için. Senin gibilerin egemen olmadığı bir yaşam için. Ölüm de hayat da Allah'ın elindedir. Senin gibilerin insanoğlunun kaderini belirlememesi gerekir."
"Ne yapabilirim ki?! Ölmek için gelmişler,"

"Bu kadar mı aptalsın? Kimse ölmek istemez. Aslolan yaşamaktır. Yaşamak için geldiler. Daha iyi bir yaşam için."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Öfke Üzerine Üç Öykü 
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057639011
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
 Dedalus Yayınları
“Devrimin yorgun gençlerinin yüzleri kalabalığın arasında kayboldu. Her yaştan insan oradaydı: yaşlısı, kadını, çocuğu, ailecek gelenler, kucaklarında bebeklerini tutan babalar, sarık giymiş köylüler, fabrikalarının isimlerinin yazılı olduğu pankartları taşıyan işçiler, öğretmenler ve öğrenciler, müzik âletleriyle gelip platformda herkese şarkı söyleyen sanatçılar…”

2011’deki Mısır Devrimi yüzlerce insanın yaralanmasına, dahası ölümüne sebep oldu. Hükümete karşı ayaklanan halk başta Kahire olmak üzere Mısır’ın her yerinde meydanları doldurdu.

Dünyanın yakın tarihine damga vuran bu hadiseyi, Mısırlı yazar Muhammed El-Mensi Kandil, Öfke Üzerine Üç Öykü kitabında büyük bir hassasiyetle işliyor. Çocukların ve gençlerin masum dünyası ile iktidarın öfke mekanizmasını ustalıkla buluşturuyor öykülerinde. Barış, özgürlük ve adalet gibi evrensel değerleri didaktikliğe yer bırakmadan, naif bir dille metinlerine katık ediyor.

Kitabı okuyanlar 115 okur

  • Sude
  • İlk sayfam
  • Berkant
  • Tuğba DUMAN
  • Gökçe Dal Kalender
  • Xemginn
  • S.
  • Büş
  • Kübra Kutlu
  • Yaren Fikret

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.5 (9)
9
%7.5 (3)
8
%32.5 (13)
7
%15 (6)
6
%10 (4)
5
%5 (2)
4
%5 (2)
3
%2.5 (1)
2
%0
1
%0