Öğle Uykusu

8,9/10  (14 Oy) · 
27 okunma  · 
11 beğeni  · 
623 gösterim
Eflatun'un ünlü 'mağara istiaresi'... Derdi olan herkes bilir bunu... İşte yazar bir nevi Üstad'ın düşüncelerini geliştiriyor bu eserinde. 'Hakikat'in bilgisi söz konusu olunca insanlar üç türe ayrılır:
Birinciler 'gölgeler'le yetinir. Mutludur bu insanlar; çünkü şek ve şüpheye düşecek bir fark edişleri yoktur. Yaşadıkları biriciktir çünkü; mutludurlar kendi sahici çadırlarında...
İkinciler -Tanrı sırlarını kutsasın onların- 'asıllar'la hemhaldir. Gölgelerin ikincil olduğunun farkındadırlar. Onlar bilirler, bilgindirler, bilgedirler... Her daim ayıktırlar kendi ocaklarında...

Üçüncüler ise öğle vakti çıkmıştır dışarıya; 'asıl' ile 'gölge'nin örtüştüğü, karıştığı bir anda... Bilgileri karışıktır dolayısıyla: Biraz gölge biraz asıl.. Onun için kafaları karışıktır bu kişilerin... Çözüm ne? Yazar bunu öneriyor bu eserinde: "Öğle uykusuna yatmak". Bu kitap da "kafası karışıklar için kılavuz"... Öğle uykusu kafa karışıklığını gidermez yalnızca, bir de vahşi sömürgeci sermayeciliğin üretim-tüketim fasid dairesine çomak sokar, tüketimi düşürür - ne güzel bir duygudur bu -...
(Arka Kapak)
Sena 
06 Eyl 23:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok önceden insanların bu kitap hakkında yorumlarını görmüş ve iştahım kabarmıştı.Bulması kolay olmadı bu yüzden şimdiye nasip oldu.
Yazar hakkında hiçbir fikrim yoktu, böylesi daha iyi oldu bu kitapla yazarı tanımış oldum .Hem de ne tanıma! Yazarın düşüncelerini korkusuzca ve zaman zaman sertce ama sağlam bir gerekçelendirmeyle okura sunması etkileyici! Hayat bizi o kadar duyarsızlastirmış ki yaptıklarımız hal tavırlarımiz aslında çoğunu robotik haraketlerle yapıyoruz
düşünmüyoruz.Yazar düşünmüş ,gözlemlemiş. Bu gözlemleri sonucu güzel eleştirilere imza attığını söyleyebilirim ve yazilarinda çok faklı konulara değinmiş.
Okurken olması gerekenin hakikatin bu kadar yüzüme çarpıtılmasının halet-ı ruhiyemi olumlu etkiledigini söyleyemem.Olması gerekenle olduğunuz arasında bir kayda değer fark olunca içinizin darlanmasi içten bile değil.
Beni asıl şaşırtan şey kitabı okurken yazarın düşünceleri ve kritigini yaptığı konular İbrahim Tenekeci'yi hatırlattı ve araştırdıgim da öğrendim ki Paşali ve Tenekeci çok yakın dostmuş! Dostlukları daim olsun.
Yazarın diline gelirsek çok yalın ve anlaması kolay bir dille yazmış eseri.Kitabı eski zamanlarda yayınlanmış yazılarınin toparlanmasiyla oluşturulmuş .Yazarin iki kitabı daha varmış.İstanbul kriterleri ve Entelektüellerin hurafeleri... İlgi çekici! okumaya değer gözüküyor gibi

mukavvadan adam 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bizim kültürümüz batılı kültürü ilgilendirmez, batılı kültür de bizi...
Bir bağ kurmanın olmayacağından, karşılaştırma yapmanın yanlış olduğunu savunur.
Farklı çarpıcı geldi.
Kitap fuarında profil standında bulunan beyefendi tavsiyesi idi. beğendim :)

Şeyma Öztürk 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ilk defa okuduğum bir yazar olmasına rağmen üslubunu beğendim. Farklı üslubunun yanı sıra değindigi konular çarpıcı ve düşündürücü. Kanayan yaralara değinen bir kitap. Beyin fırtınası yapmak istiyorsanız okumalisiniz.

Kitaptan 58 Alıntı

Sena 
05 Eyl 22:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mutluluğun gayrisafi milli hasılanın yüksek olmasi durumunda olabileceğini zannedenler,modern bir zihnin ürünüdür.Bu bir şartlanmadir.

Öğle Uykusu, İbrahim PaşalıÖğle Uykusu, İbrahim Paşalı
H.Ş 
05 Ağu 14:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir hakikate yapılabilecek en büyük kötülük, onu sloganlara ve bir ideolojiye mahkûm etmektir.

Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 88)Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 88)
Sena 
11 Eyl 10:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yasaklara karşı çıkmak,zalimlere küfretmek,birilerini günah keçisi ilan etmek dışında yapabileceğiniz bir şey yok mu!

Öğle Uykusu, İbrahim PaşalıÖğle Uykusu, İbrahim Paşalı
Serhan Güliz 
09 Eyl 19:48 · Kitabı okuyor · Beğendi

İslam medeniyetinin hedeflerinin Batı medeniyetinin hedeflerinden farklı olduğunu, ayrı yönlere gidenlerin birbirlerini yakalamasından bahsedilemeyeceğini, olsa olsa karşılaşmalarından bahsedilebileceğini, aynı yöne gitmeyenlerin birbirlerinden ileride ya da geride kalmış olamayacaklarını anlamanın zamanı gelmedi mi?

Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 77)Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 77)
H.Ş 
04 Ağu 22:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlerlemeden bahsediyorlar, kimse insan kalmaktan, çocukken sahip olduğumuz o saflığı muhafaza etmeye çalışmaktan bahsetmiyor.

Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 47)Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 47)
H.Ş 
04 Ağu 22:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haramlar, yoldan çıkılmaması için konulmuş işaret levhalarıdır. Yol değildir.

Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 57)Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 57)
H.Ş 
04 Ağu 22:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk aydınının en çocuksu yazıları, İslâm ile ilgili olanlardır. Ancak bir çocuğun yapabileceği izahlar ve yanlışlar sıklıkla kendini gösterir bu yazılarda.

Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 43)Öğle Uykusu, İbrahim Paşalı (Sayfa 43)