On Bir Bir An, On Bir Hayat, Sonsuz Sonuç

7,4/10  (8 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
463 gösterim
Gerçekten okumalısınız. Zarif, tutkulu, ilham verici ve sürükleyici. Eğlenceli bir kitap bekliyordum, çok daha fazlasını buldum. -Chris Cleave-, 'Küçük Arı'nın yazarı

Zeki, dokunaklı ve yer yer kahkaha attıracak kadar eğlenceli. Independent Nick Hornby ya da David Nicholls seviyorsanız, bu kitap kesinlikle sizin için. Son sayfayı çevirdikten çok sonra bile sizinle kalacak.
-Cosmopolitan UK-

Gece geç saatlerde sunduğu radyo programını arayıp umutlarını, korkularını ve pişmanlıklarını paylaşan uykusuz Londralılar onu Xavier Ireland olarak tanıyor. Hiçbiri onun sevdiği her şeyi terkedip gerçi önce sevdiği her şey onu terketti yeniden başlamak için Londra'ya geldiğini bilmiyor. Bir daha kaybetmemek için başkalarını kendi hayatının parçası yapacak her türlü yakınlaşmadan uzak bir hayat yaşıyor artık. Ta ki o hayatın tam ortasına Pippa düşene dek. Tuhaf bir şekilde hayatına sızan bu temizlikçi kız onun silmeye çalıştığı geçmişiyle yüzleşmesine, hiç ummadığı yerlerde teselli ve huzur bulmasına yardımcı oluyor. Keşke biraz daha erken karşılaşsalardı... Xavier'nin o karlı günde yaptığı ve yapar yapmaz içini kemirmeye başlayan bir seçim, hiç tanımadığı on bir hayatı çoktan bambaşka yollara saptırmıştı. Mark Watson'ın yayımlandığı tüm dillerde büyük ilgi gören zeka, mizah ve hayat dolu romanı On Bir, seçmediklerimizin bizi seçimlerimiz kadar etkileyip etkilemediğini sorguluyor. Aşkın, kaybedişin ve uzak bildiğimiz yaşamlara yakınlığımızın hikayesi On Bir. Okuduktan sonra okumuş diğer insanları bulup hakkında konuşmak isteyeceğiniz bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786056180149
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayatta yolda birine çarpsanız ve onu sinirlendirseniz bu o andan sonra kaç kişinin hayatını değiştirebilir ? Kaç kişinin hayatı birbirine sıkı sıkıya bağlıdır ? Bu kitaptan sonra etrafımdaki insanlara aceba benim hayatımda bir rolleri var mı diye bakar oldum.

Ceyda Küçükoruç 
21 Haz 15:13 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Xavier Ireland... Nam-ı değer Chris...

Sıkı bir Scrabble oyuncusu, boynuzun kulağı aşmasıyla, kendisini -bir anlamda- yetiştiren kişiyi solda sıfır bırakarak radyoculuk kariyerinde hızla ilerleyen bir kişi... Hiç istemiyor olsa da şöhret kapısını aralamak üzere... Ses tonu artık tanınabiliyor ve yakın gelecekte, gece geç saatlerde yaptığı radyo programını prime time'a taşıyabilir. Doğup büyüdüğü, okuduğu, ilk defa aşık olduğu memleketinden ayrılıp Londra'ya taşınmasının, orada bir apartman dairesinde tek başına yaşamasının ve mümkün mertebe insanlarla iletişim kurmamasının elbette bir sebebi var...

Kitap Kelebek Etkisini anlatıyor bana göre. Hem de çok güzel anlatıyor. Bir arkadaşına yapmak istediği iyiliğin hayatı boyunca başına açacağı dertlerden habersiz olan Xavier'in yaşamını, onunla bir biçimde iletişime geçen on bir insanın da Xavier ile bağlantılı hayatını okuyoruz.

Kitabın isminin ON BİR olmasının asıl sebebi anlatılan bu on bir kişi olmasına karşılık, bence, kitabın on bir bölümden oluşması ve ana karakterimizin isminin baş harflerinin de romen rakamları ile on biri (XI) işaret etmesi hoş bir kombinasyon olmuş.

Hiç sıkılmadan, aksine keyif alarak okuduğum, okurken içinde kaybolduğum güzel bir kitaptı.
Mutlaka okuyun derim...

Kitaptan 3 Alıntı

Metin Özdemir 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

"Eh, hangi ismi kullanırsam kullanayım, ne iş yaptığımı soracaklar."
"Uydur gitsin."
"Yani yirmi beş yabancıyla konuşmamı ve hepsine yalan söylememi istiyorsun."
"Hepsi yalan söyleyecek," diyor Murray, "insanlar ken-ken-kendilerini çekici göstermek için yalan söylerler."

On Bir, Mark Watson (Sayfa 8)On Bir, Mark Watson (Sayfa 8)
Metin Özdemir 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Kar taneleri sokak lambalarının neon hüzmelerinde dans ederek düşerken, park edilmiş arabalara sanki kardan atkılar dolanmış.

On Bir, Mark Watson (Sayfa 1)On Bir, Mark Watson (Sayfa 1)
Suzan Özalp 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sorunlu insanlar içgüdüsel olarak Xavier'yi bulmuştur hep veya Xavier onları hayvani bir çekimle kendine çekmiştir... Belki de sebep sadece sessiz durabilmek gibi nadir bir yeteneğe sahip olmasıdır.

On Bir, Mark Watson (Sayfa 18)On Bir, Mark Watson (Sayfa 18)