Operada Cinayet Commissario Brunetti Serisi 1

8,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
503 gösterim
İngiliz edebiyatı ve Handel uzmanı, opera hayranı ve polisiye roman yazarı Donna Leon'un kitaplarının başlıca mekanlarından biri Venedik'tir. Güzelliğiyle yüzyıllar boyunca romantizm ilham etmiş olan bu sisler kenti, Donna Leon'un romanlarında neredeyse düşkün bir asilzade gibi çıkar karşımıza: Turizmin amansız yağmacılığına rağmen kendine özgü sihrini korumayı başaran; tarih, sanat ve güzellikle yoğrulmuş bir eski zaman kenti. Atmosfer yaratmadaki ustalığıyla Donna Leon, dar sokakları, tarihi binaları ve sayısız köprüleriyle bu kentin büyülü havasını olanca canlılığıyla yeniden yaratır.

Donna Leon polisiyelerinin kahramanı, Venedikli polis komiseri Guido Brunetti, karısı ve iki çocuğuyla paylaştığı sıradan bir hayata sahiptir. Gündelik hayatın sıkıntılarından muaf olmasa da, polisiye okurunu fazlasıyla memnun edecek kadar zeka, tarz ve özgüven sahibidir. Komiser Brunetti, yolsuzluğun kol gezdiği ve muhafazakar değerlerin çoğu zaman galebe çaldığı İtalya'da suçluları kovalarken; kan, dehşet ve tehlikeden çok, önyargılarla, ikiyüzlülükle ve sistemin içine işlemiş adaletsizliklerle boğuşmak zorunda kalır. Sadece Eski Yunanca eğitim almış bir komiser olmasıyla değil; suçun doğası, toplumsal düzen, insan tabiatı gibi konular üzerine kafa yormasıyla da türünün az rastlanır bir örneğidir. Operada Cinayet, bir La Traviata gösterisi sırasında, yüzyılın en önemli müzisyenlerinden biri sayılan Alman asıllı orkestra şefi Helmut Wellauer'in beklenmedik ölümüyle açılır. Dahi müzisyenin geçmişine doğru bir yolculuğa çıkan komiser, hayatta hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını, insan hayatının "kara ayrıntılar"la örülü olduğunu bir kez daha keşfeder...
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9789755393216
 • Orijinal Adı:
  Death at la Fenice
 • Çeviri:
  Sinem Gürdal
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ünlü bir şefin ölümünün perde arkasından çok polise ve hayatına ışık tutuyor. Son, tahmin edilebilir olsa da iyi hatta çok iyiydi.Bir de Avrupalıların çocukları ve akrabaları hakkındaki düşünceleri bizden o kadar farklı ki. Allah akıl fikir versin diyorum.

Serdar Poirot 
02 Mar 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir Guido Brunetti polisiyesi daha.
Dünyanın en ünlü orkestra şeflerinden Helmut Wellauer'in Venedik'te bir operada ölmesi ve sonradan bunun siyanür zehirlenmesi olduğunun anlaşılması üzerine olayı üzerine alan komiser Guido Brunetti, yine farklı olaylarla karşılaşır.
Ancak en sonunda her zamanki gibi olaylar çözülür ve Brunetti nezdinde okuyucular bir vicdan muhakemesine maruz kalır.
Polisiye severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

Galadriel 
13 Haz 19:08 · Kitabı okudu · 7/10 puan

... çünkü aşkın deliliklerine karşı en iyi ilaç... evliliktir

Operada Cinayet, Donna Leon (Sayfa 100)Operada Cinayet, Donna Leon (Sayfa 100)
Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Neden çocuklarınız sizi severken her şeyi bilmeniz bekleniyordu da, size kızgın olduklarında hiçbir şey bilmediğiniz düşünülüyordu?

Chiara: "Ama bazen de oluyor, değil mi baba? Neden öyle diyorsun ki? Çoğu arkadaşımın evinde, anneleri çalışmıyorsa eğer, her şeye hep babaları karar veriyor; tatilde nereye gidileceğine, her şeye. Hatta bir kısmının sevgilisi bile var." Chiara bu son cümleyi zayıf bir sesle söylemişti, bir saptamadan çok bir soruya benziyordu. "Parayı onlar kazandığı için bunu yapabiliyorlar, üstelik herkese ne yapacaklarını da onlar söylüyor." Paola bile, diye düşündü Brunetti, kapitalist sistemi bu kadar isabetli bir biçimde özetleyemezdi.

Operada Cinayet, Donna LeonOperada Cinayet, Donna Leon
Galadriel 
03 Haz 15:21 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ölüm konusunda söylenen sözler acaba neden hep böylesine yetersiz, bu kadar açıkça yapmacık geliyordu kulağa?

Operada Cinayet, Donna Leon (Sayfa 72 - Ayrıntı Yayınları)Operada Cinayet, Donna Leon (Sayfa 72 - Ayrıntı Yayınları)
Galadriel 
01 Haz 22:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Belli bir yaşı geçmiş kadınların çoğu gibi Venedik de kaybolmuş güzelliğine tekrar ulaşabilmek için ışık hilelerinin yardımına muhtaçtı.

Operada Cinayet, Donna Leon (Sayfa 35 - Ayrıntı Yayınları)Operada Cinayet, Donna Leon (Sayfa 35 - Ayrıntı Yayınları)
Galadriel 
02 Tem 15:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dünyada bu gerçeği bunca berraklıkla, hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde keşfeden ilk insan kendisi olduğu için, söz konusu aydınlanmaya henüz kavuşamamış olan herkese duyduğu sınırsız küçümsemeyi açıkça sergilemekte ısrarlıydı.

Operada Cinayet, Donna Leon (Sayfa 167)Operada Cinayet, Donna Leon (Sayfa 167)