Ortadoğu'da Kanlı Bahar Acılı Bir Coğrafyanın Uyumlu İslam'la İmtihanı

7,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
406 gösterim
Türkiye'de Ortadoğu denilince ilk akla gelen isim usta gazeteci Hüsnü Mahalli'den uzun yıllar hafızalara kazınacak bir kitap. Son dönemdeki gelişmeleri bu kitabı okumadan değerlendirmeyin....

İşte, deneyimli bir gazetecinin kaleminden Arap Baharı:
Gerçek amaç demokrasi değil, İslam'dır.
Daha dindar bir Türkiye geliyor.
Ortadoğu'da yeni 'Kıble' Washington.
Modellerden model seç: Türkiye, Mısır ya da Pakistan!
Artık generaller de camiye gidecek.
Müjdesini Wikileaks vermişti.
100 yıllık yeni Büyük Oyun'da 2.Cumhuriyetler gerek.
Suriye düşmeden Arap Baharı yaz olur.
Araplar Cumhuriyet'ten bu yana Türkiye'de yaşanan Laik-İslamcı tartışmaların tümünü şimdi yaşayacak...

Ortadoğu'yu en iyi bilen gazetecilerden Hüsnü Mahalli, Ortadoğu'yu uyumlu İslam'la yeniden fethetme girişimlerine farklı bir pencereden ışık tutuyor...
(Tanıtım Bülteninden)
Farkhunda 
16 Haz 22:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ortadoğuda bulunan ülkeleri teker teker tahlil edip kısa bir özgeçmiş bilgisi ve ardından olacaklar için verdiği varsayımları olan yazarın ortadoğu gündeminden geriye kalanları Avrupa ve Doğu çatışmasının üzerine notları yer alıyor.

Kitaptan 3 Alıntı

Hasan Tok 
02 Eyl 15:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah AB vah AB...
Başta Fransız ve Alman politikacılar olmak üzere Avrupalı lider ve yöneticilerin son 20 yıllık demeç ve söylemlerine bakanlar bunun ne anlama geldiğini anlayabilir. Adamlar bin kez, "Türklerin kültürleri Avrupa'nın Hıristiyan kültürüne uymaz" diyor ama Türk politikacılar, "Olsun, biz yine Avrupa'ya gireceğiz" diye diretiyor.

Ortadoğu'da Kanlı Bahar, Hüsnü MahalliOrtadoğu'da Kanlı Bahar, Hüsnü Mahalli
Hasan Tok 
03 Eyl 13:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aynı Batı Kıbrıslı Türklerin Rumlara, "Gelin birlikte yaşayalım" demesine rağmen hayır diyen Kıbrıslı Rumlara hiçbir şey demiyor ve onları AB üyesi yaparak ödüllendiriyor. Oysa Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasında hellim peyniri dışında artık hiçbir ortak özellik kalmamış ve olamaz. Tarihleri, kültürleri, dinleri, dilleri ve gelenekleri tümüyle ayrı. 1974'ten bu yana da coğrafyaları da ayrı. Kıbrıslı Rumların neden ve nasıl AB'ye alındığını kavrayanlar Türkiye'nin de hiçbir zaman AB üyesi olmayacağını anlarlar.

Ortadoğu'da Kanlı Bahar, Hüsnü MahalliOrtadoğu'da Kanlı Bahar, Hüsnü Mahalli
Hasan Tok 
02 Eyl 15:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

11 Eylül sonrasında Nisan 2002'de yapılan bir kamuoyu yoklamasında Amerikalıların %38'i, "İslam terörü teşvik ediyor" diyordu. 17 Ağustos 2007 tarihli WikiLeaks belgesinde Mossad Başkanı Meir Dagan, Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns'e, "Türkiye'de İslamcılar hızla ve giderek ivme kazanıyor, bu da hepimiz için tehlikelidir" diyordu... Yani komünistlere karşı savaşta Batı tarafından "başarılı bir araç" olarak kullanılan İslam bu kez Batı'nın hedefi haline getirilmişti.

Ortadoğu'da Kanlı Bahar, Hüsnü MahalliOrtadoğu'da Kanlı Bahar, Hüsnü Mahalli