Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
46 gösterim
Avrupalılar, rakibi Osmanlının şiddet yanlısı, geri kalmış, eğlenmekten anlamayan, ilkel ve zorba cinsel ayrımcı olduğu yönünde güçlü önyargılar beslerler. Gerçekteyse, Avrupalı gezginler Osmanlı erkeklerinin neredeyse hepsinin tekeşli olduğunu, karılarından çekindiklerini, Osmanlı kültürünün temizliğe düşkünlüğünü ve şarap içmekten gocunmadıklarını şaşkınlıkla fark etmişlerdir.

Osmanlı İmparatorluğu, altı yüz yıldan uzun süren bir İslami hükümdarlıktı. Gücünün doruğunda olduğu 16. ve 17. yüzyıllarda üç ayrı kıtaya yayılmıştı ve Doğu ile Batı arasındaki küresel bağlantıların merkezini oluşturuyordu. Birinci Dünya Savaşı'nda imparatorluk yenilmiş ve 1920 yılında dağılmış olsa da, uzun vadeli etkileri bugünün kültürleri üzerinde de hala yoğun biçimde görülmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu'nda Gündelik Yaşam, okuruna Macaristan'dan Arabistan'a kadar uzanan devasa topraklarda kurulmuş, çoğulcu bir imparatorluğun toplumsal ve kültürel geçmişi hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Her bölüm, Osmanlı İmparatorluğunun gündelik yaşamı hakkında belli bir konuyu ele alarak, derinlemesine irdelemektedir.

Mehrdad Kia, ABD Montana Üniversitesi, Orta ve Güneybatı Asya Çalışmaları Merkezi Müdürü ve aynı üniversitenin Uluslararası Programlar Bölümü Müdür Yardımcısı'dır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786054726172
 • Yayınevi:
  Pozitif Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 18 Alıntı

Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok Eşlilik Durumu
İslam dört kadınla evlenmeye izin veriyor olsa bile, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki erkek nüfusun büyük çoğunluğu tek eşlidir. 1830 sonlarında Kahire'de birden fazla kadınla evli olan erkekler, toplamın yüzde beşini geçmez. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti çok eşliliği 1926 yılında lağvettiği sırada, bu uygulama günlük hayattan zaten çoktan kalkmış durumdadır.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 48 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 48 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)
Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mallarını fazla överek satmaya çalışan ve yalnızca para kazanmayı amaçlayan üyeler, loncadan kovulurdu. Esnafı değerli kılan daha çok kâr etmesi değil, işçiliğinin nitelikli ve güzel olmasıydı.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 96 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 96 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)
Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tuhaf bir ceza :)
17.yüzyıl başlarında Osmanlı İmparatorluğu'nda bulunan Avrupalı bir gezgin, muhtesibin uyguladığı bir cezayı şöyle anlatır:"Bazı hilekârların kafasını bir kütüğün ortasında açtıkları deliğe sokup, öyle gezmek zorunda bırakıyorlar... Her dinlenmek istediğinde, bir kaç gümüş sikke ceza vermesi gerekiyor. Bu kütüğün yanlarında inek çanları asılı, her yerden duyuluyor. Kütüğün üstünde de, müşterisine kakalamaya çalıştığı hileli malları taşıyor. İyice aşşağılamak için, ona bir de Alman şapkası giydiriyorlar.
(Bilgi- Muhtesip: Kısaca, çarşı pazar denetlemesi yapan görevli. Belli başlı sorumlulukları vardı. Günümüzde ki zabıta diyebiliriz. Alman şapkası hakkında fikrim yok.)

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 97 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 97 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)
Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Paşalar önce en önemli davaları dinlediler. Sonra da zengin, yoksul herkesin diğer dertlerini...Böylece, kimse davası görülmeden ya da sözü dinlenmeden ayrılmış olmadı.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 65 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 65 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)
Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gelenekler kadınların kahvehaneye girmesini kesinlikle yasaklıyordu. Hamam da kadınlar için gündelik sıkıntılardan kaçmanın bir yolu olıyordu;arkadaşlarıyla buluşup, orada kahve içiyorlardı.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 99 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 99 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)
Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sıradan köylü kutsal kitabını okuyamıyordu;dolayısıyla bazı yerel gelenekleri ve aslında dinde yeri olmayan inanç ve törenleri kendi dininin bir parçası olarak kabul etmesi kaçınılmazdı.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 114 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 114 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)
Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elçi Karşılama
Erken dönem Osmanlı Sultanları, huzura gelen elçileri karşılamak için ayağa kalkarlardı. Osmanlı askeri gücü doruğa ulaştıkça, Kanuni Süleyman gibi sultanlar ne ayağa kalktılar, ne huzurdaki heyetlerin oturmasına izin verdiler. 18.yy sonlarına kadar sultan oturmaya devam etti ama II. Mahmut (1808-1839)döneminden itibaren Osmanlı hükümdarları yabancı elçilere karşı daha "çelebi bir tavır" takınıp, onları ayakta karşılar oldular.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad KiaOsmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia
Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlı Devleti'nde yönetici olarak çalışanların çoğu da ulema içinden seçilirdi.Ancak II. Mehmet döneminden itibaren sultanlar, köleleri İmparatorluğun en üst düzey yöneticiliklerine atamaya başladılar.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 71 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 71 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)
Ülkünur ÜNAL 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlı ordusunda görevli pek çok Ermeni subay ve er firar edip, Ruslara katıldı... Bu firarları, Van 'da 1915 Nisan ayındaki ayaklanma izledi. Osmanı yönetimi bütün bunlara tepki olarak Ermeni nüfusun yerini değiştirmek ve Suriye'ye tehcir etmek yolunu izledi. 1915 Mayıs ayından başlayarak, Orta ve Doğu Anadolu'daki ermeni nüfusun neredeyse tamamı yerlerinden alındı.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 129 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013, İstanbul)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 129 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013, İstanbul)
Ülkünur ÜNAL 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlı İmparatorluğu'nun kent merkezleri, sanayi çağının başlamasına dek, Avrupa'daki bütün merkezlerden daha büyük ve kalkınmış yerlerdi.

Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 77 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)Osmanlı İmparatorluğunda Gündelik Hayat, Mehrdad Kia (Sayfa 77 - Pozitif Yayınları, Şubat 2013)
2 /