Osmanlı Tarihi

8,4/10  (5 Oy) · 
24 okunma  · 
4 beğeni  · 
630 gösterim
Herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir başyapıt,
kurluşundan yıkılışına kadar kesintisiz Osmanlı Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu, kuruluşundan yıkıldığı güne dek yaklaşık 600 yıl varlığını korumuş, yükselme devrinde dünyanın en güçlü devletlerinden birisi olmuştur. Var olduğu dönem içerisinde İstanbul'un fethi ile bir çağın kapanıp yenisinin açılmasına öncülük eden bu imparatorluk, hızlı bir yükselişle küçük bir beylikten toprakları üç kıtaya yayılan devasa bir imparatorluğa dönüşmüş, üzerinde uzun araştırmalar yapılmasını hak edecek derecede önemli tarihsel değişimlere yol açmış bir devlettir. Gerek padişahlarının etkili ve ileri görüşlü dehaları, gerek fethedilen topraklarda uygulanan barışçıl politika nedeniyle, bugün bile dünyanın farklı bölgelerinde Osmanlı İmparatorluğu sempatisi varlığını sürdürmektedir. Peki yıkılmasının üzerinden neredeyse bir asır geçmiş olmasına rağmen Osmanlı'yı hafızalarda yaşatan bu etkenler nelerdir? Bu kitapta tüm detaylarıyla bu imparatorluğun ortaya çıkış, yükseliş ve düşüşünün tarihsel öyküsünü bulacaksınız. Osmanlı tarihini objektif bir yaklaşımla okumak isteyen okuyucunun elinden düşüremeyeceği bir başucu kitabı...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  557
 • ISBN:
  9789944174374
 • Yayınevi:
  Nokta Yayınları
 • Kitabın Türü:
Okan oğraş 
29 May 10:43 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için döktüğümüz kanlara yenilerinin ekleneceğini bilerek, mücadelemiz durmadan, duraksamadan sürecek.Bizim bu bayandan başka vatanımız yoktur.

KubraYSN(RJ) 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Kitaba başlamadan önce olaylar arasındaki bağlantıları tarihsel bir kronolojide görebilirim umudu vardı içimde ama kitap olayları çok da sıra ile vermiş diyemem . Bittiğinde kafanızdaki bilgiler tamamen bir sıra halini almış olmuyor. Ve hep okulda okunan tarih kitaplarında gördüğünüz bu savaş bu milletle bu yüzden yapılmış.Önemi şudur.Sonunda şu antlaşma yapılmış ve onunda önemi şudur gibi cümlelere kitabın son 200 sayfasında rastlıyorsunuz. Ben kitabın tamamında olmasını tercih ederdim bu tip cümlelerin. Bunların yanı sıra da detayları anlatsa daha öğretici olurdu diye düşünüyorum.Çünkü var olan bilginin köklerini sağlamlaştırmak yukarıya konulan bir yapraktan daha etkili olur.Bildiğiniz bilgilerin üstüne koyarak gidiyor ama bilgiler arası ilişkiye pek kurmuyor. Tarih bilgim çok iyi benim diyenler için okuması daha zevkli olabilir.Çünkü genel hatlarıyla bildiğim olayları okurken , detaylarına bakarken daha çok faydalandığımı düşünüyorum kitaptan.

Fatih gul 
15 Tem 23:55 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı tarihini en ince ayrıntısına kadar incelemiş bizlere sade bir dille anlatan bir kitap Halil İbrahim İnal tarih alanında önemli bir yazar tarihe ilgi duyanların okumasını tavsiye ederim..

Kitaptan 2 Alıntı

KubraYSN(RJ) 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ahiliğin önde gelen altı ilkesi şunlardır:
Elini açık tut
Sofranı açık tut
Kapını açık tut
Gözünü bağlı tut
Beline sahip ol
Diline sahip ol

Osmanlı Tarihi, Halil İbrahim İnal (Sayfa 39)Osmanlı Tarihi, Halil İbrahim İnal (Sayfa 39)
KubraYSN(RJ) 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Fakat Murat,''Bu anın ağlayıp feryat edilecek bir an olmadığını,ölüm denilen şey herkesin başına geleceğini fakat başkasıyla mukayese edildiği zaman şehitliğin cana minnet bir nimet olduğunu'' söyleyerek oğlunun üzüntüsünü hafifletmeye çalıştı.

Osmanlı Tarihi, Halil İbrahim İnal (Sayfa 81)Osmanlı Tarihi, Halil İbrahim İnal (Sayfa 81)