Paris Bir Yalnızlıktır

8,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
397 gösterim
Paris'in farklı zamanlarına yaptığım yolculukların içte/dıştaki gözlemlerinden oluşan "Paris Kitabı", bir bakıma, benim yazıda yolculuklarımın da yansımalarını içermektedir. Gitmeyi seçen bir yazarın dil/düşünce/duygu haritasından izleri, sevdiği/bağlandığı kentin mekânlarında gezinerek görmek... Bu, beni, hep kendine çeken bir düşüncedir. Başka yazarlarda da sıklıkla görmek istediğimdir... İşte o izlerden giderek, okumak istediğim bir kitabı yazdığımı söyleyebilirim sevgili okurum. Erzurum'dan İstanbul'a, İstanbul'dan Paris'e uzanan iç yolculuklarımın yansılarını merakla/ilgiyle okumaya başlayacağım ben de, bir kez daha, kendimi yeni algı kapılarından geçirerek üstelik... Dilerim aynı duyguları, farklı kıyılarda birlikte yaşarız...
-Feridun Andaç-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786055730222
 • Yayınevi:
  Kavis Kitap
 • Kitabın Türü:
Murat Ç 
09 Oca 22:16 · Kitabı okudu · 70 günde · Beğendi · 7/10 puan

Paris'i çok görmek gezmek belkide yerleşmek isteyen bir arkadaşım için almıştım bu kitabı. Araya finallerim,projelerım girdi derken uzun bir süre okumamıştım. Uzun sürede okumuş olmamın tek sebebi benim.
Kitap Paris'i sadece şekil olarak ele almıyor. Bir gezi yazısı ama yazarımız Paris'in kültür,sanat atmosferine ağırlık vermiş. Tarih içinde gidip geliyorsunuz. Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh ,Charles Baudelaire , daha niceleri. Heykelden resime, romandan şiire Paris'i paris yapan asıl etmenlere bakıyorsunuz. Ayrıca Paris'in korunmasınada dikkat çekiyor yazar. Sık sık Türkiye'de şehrin kimliğinin korunmasına yönelik eleştiriler var.
Güzeldi. Umarım arkadaşım da beğenir.

Kitaptan 4 Alıntı

Murat Ç 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Ölüm bir çığlık gibi hayatı kuşattı mı övgüleyici sözler boşuna"

Paris Bir Yalnızlıktır, Feridun AndaçParis Bir Yalnızlıktır, Feridun Andaç
Murat Ç 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Paris'in Zamanları
Uzaklık kavramının taşıdıklarını görünce, gitmeyi seçmenin nasıl bir zenginlik olduğunu anlamaya başlıyorsunuz.

Paris Bir Yalnızlıktır, Feridun Andaç (Sayfa 17 - Kavis Yayınevi)Paris Bir Yalnızlıktır, Feridun Andaç (Sayfa 17 - Kavis Yayınevi)
Murat Ç 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Yaratıcı bir deha," diyordum içimden; "ancak zamanın en küçük bir an'ını bile değerlendirendir...

Paris Bir Yalnızlıktır, Feridun Andaç (Sayfa 72)Paris Bir Yalnızlıktır, Feridun Andaç (Sayfa 72)
Murat Ç 
05 Oca 15:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Evet, Sartre dönemeçti benim için.
"Dur ve bak" diyor; "bak, ama anla", "anla,ama kavra", "kavra ama sorgula", "sorgula,ama önce kendinden, birey olma konumunda başla" diye de yoluna/yolculuğuna ışık düşürüyordu.

Paris Bir Yalnızlıktır, Feridun Andaç (Sayfa 115 - Kavis Kitap, 1. basım, kasım 2009)Paris Bir Yalnızlıktır, Feridun Andaç (Sayfa 115 - Kavis Kitap, 1. basım, kasım 2009)