Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya 1941- 1945

7,5/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
592 gösterim
Dünyayı kan ve göz yaşına boğan 2. Dünya Harbinin üzerinden bunca zaman geçti. Yeni Dünya Düzeninin haritasını çizen ve tarihini yazan galiplerdi. İnsanlığa, kırım ve katliamın tarihi galipler tarfından öğretildi. Galipler, beynelminel sermaye çevreleri ile, onun jandarmalığını yapan ABD ve yandaşlarıydı. İnsanlar, 2. Dünya Harbinde aynı zamanda büyük bir insanlık ayıbı olan soykırımla tanıştı. Hemen herkes, soykırım dendiğinde Yahudileri hatırlamakta hemfikirdir. Oysa, 2. Dünya Harbi'nin tek ve gerçek soykırım kurbanları Asyalı kahraman bir millet olan Japonlar olmuştur. Ne varki, tarihi hakikatleri ters yüz etmekte usta olan Yahudi ve Yahudi sermaye çevreleri yeni Dünya Düzenin mimarı olabilmek için Asya'nın bu milli gücünü kırmak zorundaydı. Bunun için insanlık tarihinin bugüne kadar gördüğü en korkunç silâhı olan Atom'u Japonlar üzerinde denemekte tereddüt etmemiştir. İnsanlık için son derece utanç verici olan Atom Bombası denemesiyle, Japonlar teslim olduğunda, Asya'nın bu şerefli milletinin şerefine uygun hareket etmekten başka çaresi kalmamıştı. Pek çok ibret verici şeref sahnelerinden biri olan Amiral Ugaki'nin 24 Kamikaze uçağıyla yaptığı intihar dalışları bunlardan sadece biridir. İşte bu dalışlardan birisi:
"Filo komutanı Amiral Ugaki, bir an Pasifik Okyanusunun uçsuz bucaksız enginliklerine baktıktan sonra, uçaklar arası telsizle hüzünlü fakat metin bir ifadeyle şu emri verdi:
- Dikkat! Filo komutanından Filoya. Son görevinizi yapmaya hazır olun... Emrim: topyekün taarruz dalışıdır. Yaşasın İmparator. Başta Amiral Ugaki'nin uçağı olmak üzere, mesajı alan 24 uçaktan kurulu Kamikaze filosu, Pasifik'in sonsuz derinliklerine doğru pike yaptı. Vatanına ve geleneklerine son derece bağlı olan bu kahraman asker, emrindeki filo ile hayatına tam bir Kamikaze pilotu olarak son verdi. Bugüne kadar yazılan ve bilinen 2. Dünya Harp tarihlerinin tam tersine, fakat hakikatlerin çiğ parıltısını bu kitapta bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  375
 • ISBN:
  9758414089
 • Yayınevi:
  KUM SAATİ YAYINLARI
 • Kitabın Türü:
Arzunalbant 
21 Eyl 22:45 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ilk kitabi. Yazarın ideolojisi ile ilgili herhangi bir bilgim yok arkadaşım hediye ettiği için okumak kısmet oldu.
Kitapta Japon kültürü, 2. Dünya Savaşı, 2. Dünya savaşında ABD Japonya aralarinda gecen olaylardan bahsediyor. ABD nin 2. Dunya savaşına neden ve nasıl girdiğinden de söz edilmiş. Kitapta gecen konulardan en çok beni şaşırtan şey atom bombasıni kimlerin nasıl bulduğu ve ABD bin onu nasıl ele geçirildiği ile ilgili yazılanlar.
Şahsi kanaatim yazarın olayları yazarken çok fazla kişisel görüşünü bildirmiş oldugu, kahraman japon askerleri amansiz bir mücadele verdi, gibi bir cok ifade var.
Kitap sade bir üslûp ile yazılmış anlaşılmayacak kelimeler yok.
Tekrar arkadaşima tesekkur ediyorum. Eğer tarihle ilgileniyorsaniz okunacak kitaplar listemizde olması gereken bir kitap.
Kitapla kalin

Tarafsız olduğu kısımlar vardı. Baya vardı hatta. Fakat, başka kaynaktan henüz 2.dünya savaşını okumadım ama bana japon sempatizanlığı yapmış gibi geliyor.

İçeriğe gelirsek okunmalı dediğim kitaplardan biri. Bence tek sıkıntısı asker sayısı, uçak sayısı, gemi, personel sayısı gibi durumların biraz boğucu olması.

Bunun dışında iyi sayılabilecek bir kitaptı. Bana göre, benden önceki 6 puanlık bir değerlendirmeyi haketmiyor.

Kitaptan 5 Alıntı

Günümüzde bu çeşit ülkelere: "geri kalmış ülke" denmektedir. Yanı "sömürge" teriminin yerini, yeni bir terim almış oluyor.

Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 83 - Kum saati yayınları)Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 83 - Kum saati yayınları)

Japon ihracatının, para bunalımı nedeniyle büyük bir tehlike geçirmesine rağmen hiçbir gerileme göstermeden normal şekilde devam edebilmesindeki başlıca sebep; Japon malları pahalılaşırken, diğer ülkelerin ürünlerinde fiyat artışlarının baş göstermesidir.

Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 85 - Kum saati yayınları)Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 85 - Kum saati yayınları)

Çünkü, esas maksatları, Adolf hitler'in saldırgan tutum ve hareketinden ziyade; somürü politikalarına karşı çıkmış olan güçlü ve kuvvetli bir tehlikeyi yok etmeye dayanmaktaydı.

Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 93 - Kum saati yayınları)Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 93 - Kum saati yayınları)

Japon ihracatının, para bunalımı nedeniyle büyük bir tehlike gecirmesine ragmen hiç bir gerileme göstermeden normal sekilde devam edebilmesindeki baslica sebep; Japon malları pahalılaşırken, diğer ülkelerin ürünlerinde fiyat artışlarının baş göstermesidir.

Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 85 - Kum saati yayınları)Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 85 - Kum saati yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ülkenin sadece bağımsızlığa kavuşması, hayati varlığı için yeterli sayılmaz. Onun yanında, ekonomik gücü ile birlikte, ordu gücünün de kuvvetli olması şarttır. Şayet bu ikisinde, özellikle ekonomik güçten yoksunsa, bahis mevzu olan ülkeyi bağımsızlığına kavuşmuş olarak görmek geröekten saflık olur. Çünkü yurt ekonomisinin zayıf olması hem ülke halkını etkiler hem de vatan savunması için elzem olan silahlı kuvvetleri güçsüz kılar. Bu durumda olan bir ülke, ister istemez süper devletlerin sömürü politikasına boyun eğer.

Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 83 - Kum Saati Yayınları)Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya, Levon Panos Dabağyan (Sayfa 83 - Kum Saati Yayınları)