Pencereler Özel Bir Sözcük Dağarcığı

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
32 gösterim
J-B Pontalis Pencereler'de psikanaliz ile yazını birbirine kaynaştırıyor. Neredeyse yeni bir tür yaratıyor. Ötekini dinlemek, anlamak ile kendini yazmak, anlatmak etkinliklerini yılların deneyiminden süzerek ve birbirinden ayrılmaz bir sarmal biçiminde aktarıyor bize. Kısa ama yoğun metinler. Yaşamın içinden gelen, yaşamın sesinden yankılanan metinler. Bir psikanalist-yazarın kaleminden çıkmış. Evet, psikanalistler sıklıkla yazarlar. Önemli sayıda yazarın da psikanalizle ilgilendiği bilinir. Ancak bir de, "psikanalist-yazarlar" vardır. Jacques Meunier'nin "gezgin-yazar"lar için söylediklerini onlara uygulayıp şöyle diyebiliriz: Bir psikanalist-yazarı ikiye böldüğümüzde bir psikanalist ve bir yazar çıkmaz ortaya, iki yarım psikanalist-yazar çıkar.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2001
 • Sayfa Sayısı:
  122
 • ISBN:
  9789756947616
 • Orijinal Adı:
  Fenetres
 • Çeviri:
  Talat Parman
 • Yayınevi:
  Bağlam Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Edba 
30 Oca 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sürekli çevik olmak isteyen, başarısızlığını kabullenmeyen bir düşünce, saçmalıktan korkan bir zeka, hiçbir zaman yetersiz olmayacak bir söylem, düşüncenin, zekanın, sözün temelindekini görmezden gelmiş olur..

Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 28 - Bağlam)Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 28 - Bağlam)
Edba 
12 Şub 20:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir bilim kolunu veya ötekini çekici ya da itici bulmamızın gerekçesini zekânın erdemlerinde veya eksikliklerinde aramamak gerek. Nesnenin kendisinde ona yüklediğimiz niteliklerinde aramak gerek: sevimli, düşmanca, kayıtsız... Bir şeyden hoşlanmak veya hoşlanmamak.

Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 107 - Bağlam)Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 107 - Bağlam)
Edba 
30 Oca 13:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşüncenin harekete geçebilmesi için, önce durması, dehşetten veya hayranlıktan dona kalması, kaybolma tehlikesine karşı kendini koyvermesi gerekmektedir. Durma, yeniden başlama. Donup kalma, buluş. Uyuşukluk, uyanma. Hareketsizlik hareketlilik...

Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 28 - Bağlam)Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 28 - Bağlam)
Edba 
30 Oca 15:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uyanınca, gece bizi ziyarete gelmiş olan altüst edici, güzel, endişe verici görüntüleri yeniden bulmak isteriz, ama belirgin olduğu kadar yoğun da olan resimler hemen silinmişlerdir. Oysa ne yitirdiğimiz hissediyoruz, yalnızca görüntüler değil, bir düşünce düzeni, öyle bir düşünce ki sürekli, sahne sahne ilerliyor

Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 37 - Bağlam yayınları)Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 37 - Bağlam yayınları)
Edba 
30 Oca 15:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uykusuz; bir tasa adamıdır, arzu değil, uykuya dalmaktaki ve düşün gelmesini beklemekteki yeteneksizliğine karşın tasaları eksik değildir. Oysa düşler gündüz düşüncesinin görecelileştiren, sınıflandıran kurallarına da uymazlar. Hayır, biri ötekini çağırır, birbirlerine eklenirler, yığın oluştururlar, sürekli döner dururlar. Uykusuz yerinde durur, bir zamandan ötekine, bir yerden başka yere yer değiştirmeyi yasaklar kendisine. Yalnızca hareketsiz yatağında yer değiştirmekle sınırlar kendini..

Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 37 - Bağlam)Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 37 - Bağlam)
Edba 
12 Şub 20:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel bir gözlem hiçbir şey icat etmemeye özen gösterir, bakışımızın ihmal ettiklerini ayrıntılarıyla bize göstermeye çalışır, oysa bakışımız bütünün biçimine sabitlenir ve algıladığı nesneye bir ad koyabiliyorsa bununla yetinir.

Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 109 - Bağlam)Pencereler, Jean-Bertrand Lefèvre-Pontalis (Sayfa 109 - Bağlam)