Piri Reis Haritası'nın Şifresi Unesco 2013 Dünya Piri Reis Yılı 500. Yıl Anısına Özel Baskı

7,6/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
496 gösterim
Türk ve dünya denizcilik tarihinin sembol isimlerinden Piri Reis'in, ardında bıraktığı sır perdesi aralanıyor. Piri Reis Haritası üzerine yapılan yedi senelik çalışmaların ürünü olan bu kitapta, tüm dünyanın bildiği bir haritadan yola çıkılarak bilim çevrelerini bile şaşkınlığa düşüren gerçeklere ulaşılıyor. Metin Soylu'nun yıllar önce bir hobi olarak başlayan Piri Reis Haritası incelemeleri, Türkiye'de Millî Eğitim ve Dışişleri Bakanlığı'na, oradan da Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi NASA'ya kadar ulaşan bir serüvene dönüşüyor. Bu serüvende esas olaylar parçalanmış haritanın Metin Soylu tarafından dünyada ilk defa tamamlanmasıyla başlamış, ortaya çıkan sonuçlar yazarı dahi şaşkına çevirmiştir.

Elinizdeki bu kitap, tarihî eserlerin gizlediği şifreleri çözmeye meraklı ve dünyaya alışılmışın dışında bir gözle bakmayı göze alabilecek okuyucular için ilgi çekici veriler sunuyor. Kitab-ı Bahriye'nin yazarı, ünlü "Dünya Haritası"nın çizeri ve birçok denizcilik başarısının sahibi Piri Reis, neden Osmanlı Devleti'ne yıllarca başarıyla hizmet ettikten sonra 80'li yaşlarında idam edildi? Piri Reis, haritasında dünyanın merkezi olarak gösterdiği Mısır'da ne aradı? Piri Reis, Haritası'nı nasıl çizdi? Haritasının Süleyman Peygamber ile ilgisi neydi? Piri Reis, kitaplarında bahsettiği hazinesini nereye sakladı? Amerika'yı Kristof Kolomb mu keşfetti? Uzman Araştırmacı Metin Soylu, yukarıdaki soruların, cevaplarının peşine düşüyor. Kitap, Dünya Denizcilik tarihine "Türk" adını kazıyan Piri Reis'in başarıları, gizemleri, keşifleri ve maceralarla dolu hayatını merak eden okuyucular için elden düşürülmeyecek bir eser olma niteliğinde...

(Tanıtım Bülteninden)
Behçet 
28 Nis 23:25 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Tamam kitabin yazari uzun yillar ayirmis bu konuya arastirmis vs. Lakin muhtemelen benim beklentim bir hayli yuksekti sanirim o yuzden cok umdugumu bulamadim. Yazar aciklayici olmasi icin haritalar paylasmissa da sanirim baskidan dolayi cok anlasilmiyordu. Emege saygim sonsuz lakin kitap bana umdugum kadar cok birsey katamadi.

yasinkayar 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap biraz tarih veya araştırmalara meraklı olan birisi için yazılmış çok güzel bir kitap.Emin olun ki bu kitabı okuduğunuz da bilmediğiniz bir çok yeni şeyler öğreneceksiniz.Ben kitabı çok beğendim.Dünya ve Piri REİS hakkında çok önemli ve güzel bilgiler veriyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Behçet 
27 Nis 00:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Ben gunumuzde de kullanilan metotla Piri Reis'in haritasini test ettim. Neyle mi kiyasladim? Tabi ki kılı kırk yaran hassaiyetiyle bugunku modern haritalarla. Madeira adasinin mevkiine bugunku haritalardan baktim. Maderia adasindan cebelitarik bogazini 20, lagos burnunu 40, La coruna burnunu 60 derecede gordum. Tesaduf olabilir dedim baska olcekli bir haritada da denedim, yine tesaduf olabilir dedim rastgele bir dunya haritasinda da denedim. Sonuc; Piri Reis'in haritasindaki Madeira adasinin mevkii ile bugunku haritalardaki mevkii birebir ayni..

Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 191)Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 191)
Behçet 
28 Nis 22:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Baskan, Amerika televizyonunda bir konusma yapiyor. Konusmanin ozeti şu; sempozyumda kanitlandigi uzere yakin bir gelecekte dunyayi buyuk bir felaket kaplayacak. Butun uygarliklar bir anda yok olacak. Yapilan arastirmalara gore Kenyada Ngaia sehri, antarticada kucuk amerika denilen yer, alaskada borrow noktasinin bu felaketten kurtulma olasiligi var. Bunlardan en emin yer kenyadaki.
Kenya baskani ile yapilan anlasmaya gore Ngaia sehri civarinda uygarligimiza ait butun belgeleri kapsayacak bir siginak yapilacak.
O yuzlerce mil kare buyuklugunde, bal petegi biciminde olacak ve icinde butun bilgileri kapsayan mikrofilmlerle 20 milyon insan barinabilecek

Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 247)Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 247)
Behçet 
26 Nis 17:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Amerikanin kesfi
Arkeolojik kazilarda ABD'nin Nevada, Colorado, New Mexico ve Indiana eyaletlerinde 7. ve 8. Yuzyillarda muslumanlara ait materyaller buldular. Bu materyaller arasindaki, 9.ve 10. yuzyillara ait dirhemler ve kayalar uzerinde arapca kûfî harflerle yazilmis "Allah'in adiyla" ibareleri Amerikanin en erken 9.yuzyilda muslumanlarca ziyaret edildigine ispata yeter kanaatindeyim

Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 183)Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 183)
CacavS 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

PİRİ REİS'TEN

Kim okursa bu kitabı ey kişi!
Şunu bilin ki bütün ilimleri,
Okuyup öğrenmeli dünyanın illerini.
Akıllı adam odur ki kendi halini bilir,
Ona arif der hep anlayanlar.
Ömrümüz eğer geçse de yüzyılları,
Giden ömür bir daha gelmez ele.

Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 7 - Truva Yayınevi)Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 7 - Truva Yayınevi)