Piri Reis Haritası'nın Şifresi Unesco 2013 Dünya Piri Reis Yılı 500. Yıl Anısına Özel Baskı

8,3/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
442 gösterim
Türk ve dünya denizcilik tarihinin sembol isimlerinden Piri Reis'in, ardında bıraktığı sır perdesi aralanıyor. Piri Reis Haritası üzerine yapılan yedi senelik çalışmaların ürünü olan bu kitapta, tüm dünyanın bildiği bir haritadan yola çıkılarak bilim çevrelerini bile şaşkınlığa düşüren gerçeklere ulaşılıyor. Metin Soylu'nun yıllar önce bir hobi olarak başlayan Piri Reis Haritası incelemeleri, Türkiye'de Millî Eğitim ve Dışişleri Bakanlığı'na, oradan da Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi NASA'ya kadar ulaşan bir serüvene dönüşüyor. Bu serüvende esas olaylar parçalanmış haritanın Metin Soylu tarafından dünyada ilk defa tamamlanmasıyla başlamış, ortaya çıkan sonuçlar yazarı dahi şaşkına çevirmiştir.

Elinizdeki bu kitap, tarihî eserlerin gizlediği şifreleri çözmeye meraklı ve dünyaya alışılmışın dışında bir gözle bakmayı göze alabilecek okuyucular için ilgi çekici veriler sunuyor. Kitab-ı Bahriye'nin yazarı, ünlü "Dünya Haritası"nın çizeri ve birçok denizcilik başarısının sahibi Piri Reis, neden Osmanlı Devleti'ne yıllarca başarıyla hizmet ettikten sonra 80'li yaşlarında idam edildi? Piri Reis, haritasında dünyanın merkezi olarak gösterdiği Mısır'da ne aradı? Piri Reis, Haritası'nı nasıl çizdi? Haritasının Süleyman Peygamber ile ilgisi neydi? Piri Reis, kitaplarında bahsettiği hazinesini nereye sakladı? Amerika'yı Kristof Kolomb mu keşfetti? Uzman Araştırmacı Metin Soylu, yukarıdaki soruların, cevaplarının peşine düşüyor. Kitap, Dünya Denizcilik tarihine "Türk" adını kazıyan Piri Reis'in başarıları, gizemleri, keşifleri ve maceralarla dolu hayatını merak eden okuyucular için elden düşürülmeyecek bir eser olma niteliğinde...

(Tanıtım Bülteninden)
yasinkayar 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap biraz tarih veya araştırmalara meraklı olan birisi için yazılmış çok güzel bir kitap.Emin olun ki bu kitabı okuduğunuz da bilmediğiniz bir çok yeni şeyler öğreneceksiniz.Ben kitabı çok beğendim.Dünya ve Piri REİS hakkında çok önemli ve güzel bilgiler veriyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Cacavs 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

PİRİ REİS'TEN

Kim okursa bu kitabı ey kişi!
Şunu bilin ki bütün ilimleri,
Okuyup öğrenmeli dünyanın illerini.
Akıllı adam odur ki kendi halini bilir,
Ona arif der hep anlayanlar.
Ömrümüz eğer geçse de yüzyılları,
Giden ömür bir daha gelmez ele.

Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 7 - Truva Yayınevi)Piri Reis Haritası'nın Şifresi, Metin Soylu (Sayfa 7 - Truva Yayınevi)