Popular Science Türkiye - Sayı 70 (2018 Şubat)

·
Okunma
·
Beğeni
·
264
Gösterim
Adı:
Popular Science Türkiye - Sayı 70
Alt başlık:
2018 Şubat
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi Yayınları
Avrupa’nın Uzayla İmtihanı: ESA’nın 10 Harika Uzay Görevi Evrimi “Doğru” Anlama Rehberi Kuantum Dünyasındaki En Yeni Yaklaşımlar Yeni Beyin Görüntüleme Yöntemi IQ’yu Doğrudan Ölçebilir...
100 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Popular Science'ın bu sayısını da oldukça doyurucu buldum. Derginin bu sayısında özellikle şu başlıklar dikkatimi çekti:
- Kuantum bilgisayarlar
- Evrim
- Gen terapisi ile AIDS tedavisi
- Hücre büyüklüğünde robotlar
- Beyin görüntüleme ile IQ testi

Derginin baş sayfalarında oldukça ilgimi çeken buluşlardan birisi de "8 kanser türünü erken evrelerinde belirleyebilen kan testi" oldu. Bir de Japon bilim adamlarının hayallerimizi görüntüye dönüştüren bir yapay zeka geliştirdikleri olayı beni oldukça etkiledi. Dergide bunun gibi bir sürü ilgi çekici yazı var.
Bilim ve teknoloji oldukça hızlı gelişim süreci içinde. Takip etmesi zor. En azından bu dergi ile bir çok konuda bilgi sahibi olabiliyoruz.
98 syf.
·Puan vermedi
Bu sayıyı keyifle okudum. Kuantum ve kuantum bilgisayarlar, evrimi anlamak ve Nasa'nın 10 uzay görevi yazıları bulundurması beni sevindirdi. İyi okumalar.
98 syf.
·10/10
Bilimsel gelişmelere meraklıysanız ve tarihsel bilimi merak ediyorsanız bu dergiyi mutlaka edinin. Dilinin kolaylığı da dergiyi cazip kılıyor. En güzel yanlarından biri de; günlük hayatta bilimsel mevzulardan konuşurken karşımızdaki insanın-ve muhtemelen birçok insanın doğru bildiği- yanlışlarını düzeltme imkânı veriyor. Biraz daha magazinleştirecek olursak; bu dergi, özellikle bilimsel kitaplara ilgi duyan insanlar için adeta çerez işlevi görebilir. İyi okumalar. :)
Google algoritmalarının bazı fotoğraflardaki siyahi bireylerin yüzlerini "goril" olarak etiketlediğine de şahit olduk. Şirket yetkilileri konuyu araştırdıklarını söyleyip özür dilerken, yüz tanıma teknolojisinde bir hata meydana gelmiş olabileceğini dile getirdiler. Küçük gibi görünen ama kabul edilemez olan bu hatalar, algoritmaların da insanlar gibi ırkçı ve ayrımcı olabileceklerini gösteriyor. Sonuçta insanları izleyerek öğrendikleri için bize benzemekten başka şansları yok.
2012 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada erkeklerin aslında kadınlarda kırmızı dudağı değil, pembe dudağı çekici buldukları anlaşıldı.
Aslında dudak rengi, dudaklarımızdaki derinin ince olması nedeniyle pembe ve kırmızı tonlarında oluyor. Çünkü renklerini veren şey, bu bölgede cilt yüzeyinin yakınında bulunan kılcal damarlar. Diğer bir deyişle, kanımızın rengini yansıtıyorlar.
Gezegen üzerinde yaşamış ve yaşamakta olan türler; pencereden dışarı bakınca gördüğümüz ağaçlardan arılara, bir elmadan böceklere, bağısaklarımızdaki bakterilerden biz insanlara kadar her bir canlı Son Evrensel Ortak Ata'dan bu yana bize aktarılmaya devam eden şu DNA dizilimini vücudundaki her bir hücrede taşıyor:
GTG CCA GCA GCC GCG GTA ATT CCA GCT CCA ATA GCG TAT ATT AAA GTT GCT GCA GTT AAA AAG
Yaşamı başlatan bu dizilim adeta hücrelerimizde taşınan bir fosil gibi. Ona yaşamın şifresi de diyebiliriz. Hiç bozulmadan günümüze dek ulaşıp 5 milyondan fazla canlı türünde paylaşılan bu dizilim, evrimin bir doğa gerçeği olduğunu gözler önüne seriyor.
Toplam enerji yoğunluğunun yüzde 76'sına karşılık gelen karanlık enerji, evrenin hızlanarak genişlemesinden sorumlu. Mevcut temel fizik bilgilerimizle açıklanamayan bu içerik "kozmosun aydınlatılmayı bekleyen sırları" listesinin bir numarasında. Karanlık maddeyse tıpkı normal madde gibi kütleçekimsel bir kuvvet uyguluyor ve galaksilerin dağılmadan kalmasını sağlıyor. Fakat bildiğimiz maddeden farklı olarak ışıkla etkileşime girmiyor; ışığı ne yansıtıyor ne de emiyor. Bu yüzden görülebilir madde kategorisine dahil değil ve yine aynı sebeple gerçek doğasını bizden gizlemeye devam ediyor.
Fizikçiler kuantum kuramının tarihini 1927'ye, Alman fizikçi Wener Heisenberg'in klasik yöntemlerin çok küçük nesnelerde (kabaca atom boyutundaki nesnelerde) işe yaramadığını kanıtlamasına kadar götürüyor. Örneğin, birisi elindeki topu fırlatsa, topun tam olarak nerede olduğunu da, ne kadar hızlı hareket ettiğini de belirleyebiliriz. Ancak Heisenberg'in de kanıtladığı gibi, aynısı atomlar ve atomaltı parçacıklar için geçerli değil. Bir gözlemci, bu parçacıkların ya nerede olduğunu ya da ne kadar hızla hareket ettiğini görebilir. Ama ikisini aynı anda yapamaz. Bu çok can sıkıcı bir gerçekti. Heisenberg'in fikrini açıkladığı andan itibaren, Albert Einstein(ve diğerleri) bundan rahatsızlık duydular. Yalnız farkına varmamız gereken önemli bir şey var: Bu "kuantum belirsizliğini" ölçüm aygıtlarının ya da mühendisliğin bir eksiği değil de beyinlerimizin işleyişinin yetmediği bir nokta olarak görmeliyiz. Evrimleşerek "klasik dünyanın" işleyişini o denli kanıksadık ki "kuantum dünyasının" asıl fiziksel mekanizmaları, kavrama kapasitemizin dışında kalıyor.
Şimdiye dek yapılmış en güçlü uzay teleskobu olma ünvanına sahip James Webb, bir milyon kilometre uzaklıktaki bir kelebeği bile tespit edebilecek hassaslıkta ölçüm yapabilen, üstün görüş kapasitesine sahip bir teleskop.
Hubble'ın varisi olarak tasarlanan ve yeni nesil uzay teleskoplarının öncüsü olarak ortaya çıkan bu dev teleskop, evrenin erken dönemlerini araştıracak. Büyük Patlama'dan sonra ortaya çıkan ışıktan güneş sistemlerinin oluşumlarına ya da yaşam ihtimali barındıran gezegenlere kadar her konuda inceleme ve araştırma yapabilen JWST görünür ışık yerine kızılötesini kullanarak gözlem yaptığı için Hubble'dan 3 kat uzağı görebilecek. Büyük Patlama'dan 200 milyon yıl sonrasını görüntüleyebileceği için ilk yıldız ve galaksilerin oluşum aşamaları hakkında yeni bilgiler elde edilmesini de sağlayacak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Popular Science Türkiye - Sayı 70
Alt başlık:
2018 Şubat
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Burda Dergi Yayınları
Avrupa’nın Uzayla İmtihanı: ESA’nın 10 Harika Uzay Görevi Evrimi “Doğru” Anlama Rehberi Kuantum Dünyasındaki En Yeni Yaklaşımlar Yeni Beyin Görüntüleme Yöntemi IQ’yu Doğrudan Ölçebilir...

Kitabı okuyanlar 33 okur

 • Mustafa Anıl KAYI
 • Kitap bağımlılığı
 • muhammed koçer
 • Jean Louise Finch
 • Miti
 • leyla salan
 • Mert Uğurlu
 • Şevval
 • Kübra Gökbulut
 • Bahar Özçelik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (2)
9
%25 (2)
8
%12.5 (1)
7
%12.5 (1)
6
%12.5 (1)
5
%12.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0