Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.900
Gösterim
Adı:
Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor
Baskı tarihi:
30 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
40
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057633101
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrı
Betimlemenin ve insani duyguları anlatmanın ustası Zweig bu kez inancı ve insanlığın katettiği yolu sorguluyor. Rahel’in merhametiyle Tanrı’ya tabiri caizse büyük bir ders verdiği ve üçüncü güvercinin huzur dolu yıllardan sonra gördüklerini anlattığı bu iki öyküyle Zweig yine yüreğinize dokunacak ve sizi bir kez daha insanlığınızı sorgulamaya davet ederken bir yandan da eşsiz bir okuma deneyimi sunacak…
 • 80 syf.
  Hak ve hukuk özellikle adalet dağıtanların Stefan zweig okumak için bir nedeni artık bu eseri olmalı. Içerik olarak gayet akıcı anlaşılır 3 hikayenin bulunduğu eserde daha önce farklı çeviri ve yayınevlerine ait şekilde okumuş olabilirsiniz bu çevirinin kalitesine bağlı olarak hikâyenin daha anlaşılır kılması için yinede iş bankası kültür yayınlarını okumanizda fayda var bunu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız.
 • 80 syf.
  ·2 günde·Puan vermedi
  Kitap tür bakımından aynı üç öyküden oluşuyor. Dini kıssa şeklinde ve kısa olan bu öykülerden ilki; Yakup peygamberin eşi Rahel'in, Tanrı'nın bir öfkesi anında karşısına çıkıp, ona çocukları için af dilemesini konu alıyor. İkincisi Nuh peygamberin yeryüzüne kontrol için saldığı kuşların hikayesini anlatıyor. Üçüncüsü ise adaletli olmak isteyen bir adamın, gittiği yolları ve uyguladığı yöntemleri, huzur ve adaleti bulma çabasını anlatıyor.
  Şimdiye kadar bir çok Zweig eseri okudum ve tarzını, kalemini tanıyorum. Ama bu kitabı kimin olduğunu bilmeden okusam, kesinlikle Zweig olduğunu tahmin etmezdim. Tam tersine karşı çıkardım. Klasik Zweig tarzının çok dışında. Sanki Halil Cibran kalemi ve tarzının benzeri gibi. Doğru söylemek gerekirse Cibran taklidi gibi ama kesinlikle Zweig değil.
  Her ne ise artık kolay okunan, kısa ve akıcı bir eser. Öykülerin vermek istediği mesajlar derin ve düşündürücü ama zor bir kitap değil.
  Zweig ile hiç tanışmamış iseniz önce diğer kitaplarını okuyup, bunu sonra okuyabilirsiniz. Yazardan farklı bir tarz okumak isterseniz de hemen tavsiyemdir, okuyunuz.
 • 80 syf.
  ·Puan vermedi
  bir oturuşta okuduğum ve sonuna kadar heyecanla ve merakla olacakları karakterler gibi yaşadığım muhteşem bir kitap.insanların duygu patlamaları,olaylar arasındaki geçişler ve karşı çıkışlar,kendimi ve hayatı bir kez daha sorgulamaya itiyor.kitaptaki günah kavramı en güzel şekilde açığa konmuş,kendini düşünürek yaptığın bir şeyin bile başkalarını nasıl etkilediğini görmek hayret verici...
 • 80 syf.
  ·10/10
  Incelememi biraz geciktirdim..‍️
  Zweig okumayı sevenler onu tanıyanlar iyi bilir ki merhamet ve hoşgörü onun için çok önemlidir.Bu kitapta Zweig'in hassasiyetini çok fazla hissettim.Çünkü o <sınıfların ve ırkların katı ayrımını> görmüştür ki,bu durumda kendisini tek başına hümanizmi haykıran birisi gibi çaresiz ve bohemli hisseder...Onu en çok sarsan ise Ikinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesidir.Ne kadar çabalarsa çabalasın kendi düşüncelerinin barış ve halkların kardeşliği konusundaki düşüncelerinin boşa çıktığını görür.Zaten sonrasında biliyoruz ki kendisini derin bir uykuya hapseder..
  Kitapta yer alan ilk menkıbemizin karakteri Rahel'in insanlığı barışa,hoşgörülü ve merhametli olmaya çağırması bana Zweig'i anımsattı.Çünkü o da bunu istiyordu.Rahel yoldan çıkan çocuklarını affetmesi için Tanrıya yalvarır.O haykırışları Tanrının nefretini dindirir..Ve insanlar üzerinde ki zulmünü alır.
  Üçüncü Güvercinin Hikayesi'nde ise Nuh Tufanı'ndan esinlenerek kaleme almıştır.Zweig'in bu öyküde ki değişikliği, güvercinin dönmeyişini Eski Ahit'te ki gibi toprağın kuruması değil, her yerde felaket,karamsarlık,ölüm görmesine bağlamıştır.Tabii ki kendi yorumu ile çok daha güzel olmuş.
  Ölümsüz Kardeşin Gözleri adlı menkıbe de ise Virata adlı bir savaşçı söz konusudur.Savaşta bilmeyerek öldürdüğü ağabeyinin gözleri Virata’yı her yerde izler.Nereye baksa abisiyle beraberdir.Verdiği her kararda bu yapmış olduğu suçu hatırlar.Bundan böyle vicdanı her görevinin önüne geçer..
  Kitapta yer alan üç menkıbe de beni çok etkiledi.Tadı damağımda kalan kitaplardan oldu benim için..Tabii ki tavsiye ederim

  Stefan Zweig
 • 70 syf.
  Şu ana kadar okuduğum en güzel Stefan Zweig kitabı desem haksız sayılmam bence.Kitap üç farklı hikayeden oluşmakta ve üçü de birbirinden güzel. Stefan Zweig okuyucularına okumadıkları takdirde bu kitaba öncelik vermelerini tavsiye ediyorum.
 • 80 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  Çocukluğumuzun masalları tadında üç menkıbe... Peki onlar da masallar gibi mutlu sonla mı biter? Rahel'in merhamet ve cesareti, Nuh'un üçüncü güvercinin hiç yazılmamış yalnızlık hikayesi, Virita'nın adalet ve özgürlük arayışı bu kavramları yeniden şekillendirmenize neden olacak...
 • 80 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  “Beni en çok suçtan arınmışlığım tedirgin ediyor.” diyor, Hasan Ali Toptaş. Sizi de etmiyor mu?

  Ama buraya yeniden döneceğim, şimdi kitabı konuşalım.

  Yeni biçimler denenerek dönüştürülmüş üç menkıbeden oluşuyor Rahel Tanrı ile Hesaplaşıyor. Üç hikaye de Tanrı, insanların acziyeti ve insanların olmak istedikleri üzerine.

  Spoiler vermek doğru mudur bilemem ama spoiler kavramının da tarihe karışması gerektiğini düşünüyorum zaten. Artık yeni eserler daha çok yolun sonuna ulaşmak maksadıyla değil yolculuğun verdiği haz üzerine kuruluyor. Konudan biraz sapacak olursam ilk olarak Nabokov’un Karanlıkta Kahkaha kitabını örnek verebilirim. Bu eserde kitabın içeriği ile sonu en başta, ilk paragrafta okura veriliyordu. Yazar, kendine o kadar güveniyor ki “Ben eserin sonunu dahi versem sen elinden tuttuğun bu kitabı okumak isteyeceksin.” mesajı veriyordu. Gerçekten de önemli olan yol mudur yoksa yolu kat ederken zevk almak mı? Ben ikincisini tercih ediyorum. Kelimelerin art arda dizilişi, betimlemelerin, ruhsal tahlillerin yerli yerinde oluşu da az şey değil. O yüzden incelememin içinde bolca spoiler dedikleri ham okuru küstüren “şeylerden” olacak.

  İlk öykü Rahel ile Tanrı arasında geçen bir tartışmadan oluşuyor. Tartışma da demeyeyim, Rahel’in insanları kurtarmak için Tanrı’ya af dilerce yakarması belki de. Öykünün temasını kıskançlık ve kıskançlığın zehirleyici etkisi oluşturuyor.

  Öykünün dilini sevdim. Dilinde öteki öykülere de benzeyen dini bir huşu vardı. Yer yer İncil’in şiirsel diline benzeyen lirik cümleler bulunuyordu. İncil’deki menkıbelerin müzikalitesini sevdiğim gibi bunu da sevdim.

  İkinci hikaye, Nuh’un gönderdiği üç kuştan sonuncusunun geri dönmeyişi üzerineydi. Bilindiği gibi geminin içindelerken Nuh üç kuş gönderir. İki kuş konacak yer bulamadığı için geri döner. Sonuncu kuş ise dağlara, tepelere kavuşur ve bir daha Nuh’a geri dönmez. Yazarın bunu hatırlayıp üzerine öykü yazmasını çok yaratıcı buldum. Tam da yaratıcı yazarlık gibi kurslarda konu olarak verilebilecek cinstendi. İsteyen herkes bu konunun devamına dair kendince bir öykü yazabilir.

  En derin öykü ise sonuncusu Ölümsüz Kardeşin Gözleri oldu. Öykünün kahramanı Virata tıpkı Hermann Hesse’in Siddhartha’sı gibi gerçeğinin peşine düşmüş bir karakterdi. Öyküyü okurken sanki yıllar öncesine dönüp, yine Siddhartha’yı hatırlayıp gülümsedim.

  Öyküde hoşuma giden ayrıntı, bir kişinin suçlu olarak Virata’nın önüne getirilişi, Virata’nın da onun toplum tarafından o hale getirildiğine inanarak onun yerine zindana inişiydi. Sonuçta On İki Kızgın Adam filminde tek bir kişi nasıl geriye kalan on bir kişiyi argümanlarıyla etkilediyse Virata da aynısını yaptı. Ama karşısındaki on bir kişiyi değil, kaldığı zindanda her gün kendini yenerek.

  Ama Virata ne yaparsa yapsın “güçten” gücün tahrip edici etkisinin kendine verdiği onulmaz etkiden kurtulamadı. Ünlü bir savaşçıyken, ülkenin en ünlü yargıcı iken bir köpek bakıcısına dönüşmeyi, bir köle gibi çöplükte ölmeyi tercih etti.

  Şimdi en baştaki soru: “Sizi de suçtan arınmışlığınız tedirgin etmiyor mu?”
 • 70 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=2hNt0KIR1jo

  Modern Klasiklerden 119. sayı Lyon'da Düğündü. Sonra bi' baktım 120. olan bu kitap da çıkmış. Aman Tanrım dedim :D 1. basım tabii hemen almak zorundayız.

  Kitap kargo ile geldi ve ambalajı vahşice yırtarak kitapları aldım elime. Sonra da bu kitabı okumaya başladım ve 1 saate bitti :(

  Kitap gerçekten çok ama çok iyiydi! 3 tane Menkıbe var kitapta ve Menkıbe de dini hikaye demek.

  Bence kitap çok iyi,neden diye sorarsanız da hem ucuza kitap almış oluyorsunuz hem de çok kaliteli bir kitap okumuş oluyorsunuz.

  Eski Ahit'ten alınan 2 hikaye var kitapta. 3. olan ise Hintlilerden alınmış. İlgi çekici hikayeleri var ve kitabı bitirdikten sonra o kadar etkisinde kalıyorsunuz ki acaba Eski Ahit'i de mi okusam yaaaa diyebiliyorsunuz :D

  Kitabın içeriğini anlatmayacağım videomu izleyin diye :DD

  Hemen Derviş'in Kütüphanesine alıyorum çünkü aşırıııııı iyiydi.

  Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
 • 80 syf.
  ·1 günde·Beğendi·9/10
  Bazen düşünüyorum stefan zweig bu şekilde nasıl yazdı diye sonra yaşamı nasıl son bulduğunu hatırlayınca tam kendisine yakışır şekilde diyorum . Modern klasiklerinin sonlarında yer alan bu eser bizlere mistik olaylar çerçevesinde davranış olay ve sonuç felsefesi hakkında öğretiler sunuyor . Stefan zweig bu konunun piri olarak yine ustalığını önümüze seriyor . Kitap incelemesinden çok okunması taraftariyim ve daha çok okuyarak daha iyi incelemeler yapabileceğimi düşünüyorum. Kitap yer alan novellar durup düşünmenize ve çıkarımlar yapmanıza neden oluyor bundan dolayı okuyun okuyalım okuyalım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor
Baskı tarihi:
30 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
40
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057633101
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrı
Betimlemenin ve insani duyguları anlatmanın ustası Zweig bu kez inancı ve insanlığın katettiği yolu sorguluyor. Rahel’in merhametiyle Tanrı’ya tabiri caizse büyük bir ders verdiği ve üçüncü güvercinin huzur dolu yıllardan sonra gördüklerini anlattığı bu iki öyküyle Zweig yine yüreğinize dokunacak ve sizi bir kez daha insanlığınızı sorgulamaya davet ederken bir yandan da eşsiz bir okuma deneyimi sunacak…

Kitabı okuyanlar 1.405 okur

 • Eda Akbayram Erma
 • Ayşegül K
 • Okan Çelik
 • Sevilay

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları