Rapunzel

8,4/10  (56 Oy) · 
433 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.569 gösterim
Hikaye oldukça fakir bir çiftin yeni doğan kız evlatlarını yaşlı bir cadıya vermek zorunda kalmaları ile başlar. Cadı ile komşu olan çiftin erkeği, parasızlık ve annenin sürekli bu komşunun bahçesindeki marulları aşermesi sebebiyle bir gün cadının bahçesinden marul çalar; ancak ikinci kez çalarken yakalanır. Cadının büyü yapmasından çekinen baba, doğan kızını ona vermeyi kabul eder. Cadı doğumdan sonra kız çocuğunu alarak ona aslında bahçedeki marulların türünün adı olan Rapunzel ismini verir.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9799756567844
 • Çeviri:
  Seyithan Akad
 • Yayınevi:
  Yeryüzü Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nergiz 
18 Eyl 09:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Grimm Kardeşler'in kitaplarının hepsini severek ve beğenerek okurum. Rapunzele gelecek olursak Rapunzelin o büyülü ve uzun saçlarını çok beğendim. Bu güzel kitabı okuymayanlara tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)

Nur-AL 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Grimm kardeşlerin o güzel masallarından biri olan "Rapunzel" bir çok kız çocuğunun bildiği, hatta sevdiği bir masaldır. Yüksek ve kapısız bir kuleye kapatılan Rapunzelin hikayesinin anlatıldığı bu masaldaki en dikkat çekici detaylardan biri Rapunzelin uzun saçlarıdır.. O kadar uzundurki saçları kulenin penceresinden aşşağıya sarkıtır ve.... Kim tutunup tırmanır saçlarından kulenin yukarısına onuda masalı okuyup öğrenin :)

Bu arada bu masalın bende çok güzel bir yeri vardır, çünkü... Orasıda bende saklı kalsın :)

Ceren Acer 
22 Oca 12:28 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Masal adı üstünde masaldır. Yani masalda kötü kalpli büyücülerin bulunması masalın büyüsünü bozduğu inancındayım. Ama dinlediğim zamanlar çok etkisi altında kaldığım bir masaldı. Yalnız benim dinlediğim masalda hamile kadının canı marul değil, turp çekiyordu. Kulaktan dolma dinlenen masallarda ister istemez küçükte olsa değiştirmeler oluyor haliyle. :)

Ruta 
03 Ağu 22:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı yıllar sonra okumamın tek sebebi literatüre de geçmiş 'Rapunzel sendromu'nun gece gece aklıma düşmesidir. 5-7 yaşında çocuklara okunabikecek uykudan öncesi masal için malesef çok büyüğüm.

Zeynep 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukken bu hikayeyi okuduğumda hikayeden çok, hikayedeki kızın saçlarının çok uzun olması ilgimi cekerdi. Hikayeden bana göre çıkarılması gereken ders (kızıma da cikarimda bulunduğum ders) "Esir düşecek kadar umutsuz bir hayatımız da olsa, emek sarf ederek hayatımıza umudun kapılarını açabiliriz. Tıp ki rapunzelin emek veripte uzattığı saçları, merdiven gibi kullanilabilinip hayatını kurtarmasını sağladığı gibi"

DERYA... 
23 Mar 01:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rapunzel ve o muhteşem saçları...günümüzde bile rapunzel gibi saçlar olarak kullanılmakta...konusunu anlatmama gerek Yok sanırım...çocukluğumun kilometre taşlarındansın rapunzel...

Merve 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eskiden Rapunzel'i sevmezdim. Hala da sevmiyorum. Uzun saçlı insanlara garezim varmış gibi. Hepsi Rapunzel'in suçu Hakim Bey ben suçsuzum. Lütfen beni cezalandırmayın!