Adı:
Rüya
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056309489
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alakarga
Baskılar:
Rüya Roman
Rüya
Rüya
Rüya ya da Gözleri Tamamen Kapalı
Freud'un, "Ruh ikizim" dediği Arthur Schnitzler, Freud'un yalnızca çağdaşı değil, aynı zamanda arkadaşı ve çalışmalarından da oldukça etkilenmiş biridir. Eserlerinde Psikanaliz'i mercek altına alan yazarın, kahramanları da Freud'un teorilerinin ete kemiğe bürünmüş halleridir. Denebilir ki, Schnitzler'in kalemi insanın karanlıklarında gezinir, gizli saklı bir duygu bırakmaz ve gördüklerini yazmaktan da asla geri durmaz. Schnitzler'in kısa romanı Rüya, yirminci yüzyıl basında kendini bile tanıyamaz duruma gelen Avrupalının çarpıcı ruh halini anlatıyor.

Daha önce ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından da bir uyarlaması sinemaya aktarılan bu önemli eseri Sami Türk'ün nitelikli çevirisiyle sizlere sunuyoruz.
128 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Bastırılmış arzular, evli bir çift, her an baştan çıkarılabilme hissiyatı...

İnsanın bilinçaltında ne yaşamayı arzuladığı ve rüyaların söyledikleri birbiriyle örtüşüyor olabilir elbette. Schnitzler, Freud’un uzun seneler üzerinde denemelerle keşfettiği bilgilere bu kısa romanında sezileri ve bi nebze de olsa kendi yaşantısıyla ulaşmış diyebiliriz.

Psikanalitik bakışın; rüya ve gerçeği, aydınlık ve karanlığı, kadın (eril dünyada bastırılmış kadın) ve erkeği olağanüstü akıcı bir şekilde incelediği muhteşem bir kitap...

Avusturya’da geçen kitabın hemen hemen aynı fiziki şartlar korunarak 1999’da Amerika’da, Stanley Kubrick tarafından sinemaya aktarıldığını ve usta yönetmenin film yayımlanamadan intihar ettiğini (cinayet diyenler oldukça fazla) eklemem gerekiyor. Filmi kitabı okumadan izlememe rağmen kitabı okurken filmin de ne denli ustalıkla beyaz perdeye aktarıldığını anlamış bulundum. Nicole Kidman ve Tom Cruise’un başrolünde olduğu filmini de izlemenizi önererek yazımı noktalıyorum.
104 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu o roman. Kubrick'in eyes wide shut filminin ortaya çıkma sebebi, usta yönetmen tarafından beyaz perdeye uyarlanan o önemli eser "Rüya". Kitabı okurken nefesim kesildi diyebilirim. İnanılmazdı. Kubrick'in neden etkilendiğini anlamak hiç zor değil.
Kitapta anlatılan gizli cemiyetin İlluminati olması, bunların aslında gerçek olduğunu bilmek insanı daha da etkiliyor.
Dahası kadın erkek ilişkilerini, insanın o ilkel tarafını, aldatmanın acınası çekiciliği rahatsız edici şekilde anlatılmış.
Yazara gelirsek,
Freud'un "ruh ikizim" dediği yazar Arthur Schnitzler onun en yakın arkadaşı ve çalışmalarının en yakın takipçisi. Hatta öyle ki Arthur Schnitzler'in eserleri için Freud'un teorilerinin ete kemiğe bürünmüş hali diyebiliriz. Bu eserde de zaten Freud'un ünlü "rüyaların yorumu" kitabının izlerini görebilirsiniz. Schnitzler'in de dediği gibi:
Hiçbir rüya, sadece rüya değildir.
Bu güzel romanın bu kadar az okunması beni üzdü açıkçası. En azından filmini izleyin derim!
96 syf.
·1 günde·9/10 puan
Bu kitaptan ilk defa haberdar olmam Kubrick'in "Eyes Wide Shut" filmi ile oldu. Filmden o denli etkilenmiştim ki hemen araştırmaya başladım ve yazarın Arthur Schnitzler olduğunu görünce ilgim daha da arttı ve kitabı hemen edinmek istedim.

Arthur Schnitzler ismini ilk kez Freud ile birlikte duymuştum. İkisi de Viyanalı doktorlar ve aynı dönemde yaşayıp eserler vermişler. Freud hem kıskanmış hem de yeri gelince de tebrik etmiş Schnitzler'i. Onu ruh ikizim olarak tanımlamış. Schnitzler de döneminde hem bilinçaltı hem de rüya kavramlarıyla ilgilenmiştir. Doktor olmasının yanı sıra yazar ve oyun yazarıdır.

Rüya romanı yani özgün adıyla "Traumnovelle" oldukça kısa ama etkili bir romandır. Viyana'nın sokaklarında gizemli olaylara konuk eder bizi. Ana karakterimiz olan Fridolin başarılı bir doktordur ve Albertine ile evlidir. Bir davette yaşadıklarının üzerinden evliliklerini sorgulamaya başlarlar. Bunun yanı sıra Fridolin'in tıp fakültesinden bir arkadaşıyla karşılaşması olayları geliştirir ve olanlar olur.

Merak unsurunu çok güzel işleyen, çok katmanlı bir roman. Kitap kısa ama çok daha uzun olabilirmiş, bittiğinde daha devam etmesini ister halde buluyorsunuz kendinizi.

Bu kadar başarılı bir kitabı bulup onu harika bir şekilde beyaz perdeye aktardığı için Kubrick de özel bir teşekkürü hak ediyor bence. Hem filmi hem de kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Viyana'nın karlı sokaklarında, şık davetlerinde dolaşırken karşılaştıklarınıza inanamayacaksınız. Şimdiden keyifli okumalar dilerim,
128 syf.
Romanda evli bir çiftin aralarında geçen güven, dürüstlük, ihanet gibi konular ele alınıyor. Baş karakter Dr. Fridolin'in gizli bir baloya gitmesiyle şahit olduğu olaylar ve eşinin gördüğü bir dizi ilginç rüyalara değinen kısa ama etkili bir kitap.

Kubrick, Eyes Wide Shut filmini, bu kitaptan uyarlamış. Filmi izlediyseniz kitapta çokça benzer sahneler görebilirsiniz. Yorumlanması zor bir kitap. Özellikle kitabı bitirdikten sonra romanı çözümlemek için  tekrar önsöz bölümüne bakmanızı öneririm. Gizem ve psikolojik gerilim sevenlere önerilir.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Fridolin ve eşi Albertine'in baloda yaşadığı gizemli bir olay sonucunda - daha yoğun olarak Fridolin'in - birbirlerine olan samimiyetlerini ve ne kadar sadık olduklarını sorgulamasıyla hikayenin esiri oluyoruz. Daha sonraysa Fridolin'in gizemli macerası bizi ele geçiriyor. Son ise '' işte bu, sizi tebrik ederim ! " dedirten türde önünüzdeki cümlelerde bitiveriyor. Okuma oranının fazla olmadığını gördüm ama şüphelerimde yanıldım. Fridolin'in eşinden uzaklaşması, nefret ettiğini düşünmesi ama bir yandan da ona elinde olmadan çekilmesi arasındaki çatışma iyi kurgulanmış. Hikayenin gizemi etkisinde kalacaksınız.
128 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kitap içinde kaybolacağınız evrenin sadece bir eşiği gibi. Keşke böyle bitmeseydi dedim. Keşke.. keşkeeeee nidaları. Kocaman bir roman olup iştahla okunabilirdi.Kubrick gerçekten çok zeki bir adam burada tanımlanmamış , işlenmemiş bir maden var. Ayin sahneleri ve adamın içinde bulunduğu durumlar. Gizem , tutku, sadakat her şeyden bir tutam konmuş. Fakat yinede bir çok şey bir rüya gibi ortada kalmış..
128 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Asıl adı 'Traumnovelle' olan Rüya Romanı’nı övmeye nereden başlayayım bilemiyorum fakat her şeyden önce bu kitabı yazan Arthur Schnitzler için sizi bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum :) Bu adam inanılmaz biri. Üstelik bu öyle bir roman ki yazar kitabı 1907 yılında yazmaya başlayıp, 20 yıl sonra, yazarlığının sonuna geldiği zamanda bitirmiş. Kitabı okumama neden olan Eyes Wide Shut filminin yönetmeni olan Kubrick’in kitabın filmini 3 senede çekmesi onun mükemmeliyetçiliğinin yanı sıra bence kitabın da ne kadar titizlikle yazıldığını bilmesi ve bu doğrultuda yazara ve esere olan saygısının karşılığını ortaya harika bir film çıkararak vermesiyle olmuş. Eyes Wide Shut filmi kitaptan farklı olarak verdiği mesajlarla, dikkat çektiği konularla kendi adıma Kubrick’in en beğendiğim filmi diyebilirim. Tabi kitapla film arasında farklar var diyorum ama bu farklar Kubrick’in kitaba %95 bağlı kalmasını geçebilmiş diyemem. Kubrick ve Eyse Wide Shut’ı şimdi bir kenara bırakalım övgümüzü asıl kaynağa çevirelim. Çünkü her ne kadar Kubrick harika bir film çıkarsa da asıl övgü, kitabın konusu ve olayların psikolojik derinliği açısından kitabın yazarı Arthur Shcnitzler’e ait. Bu kitap yazarın okumuş olduğum ilk romanı olması dolayısıyla diğer eserleri hakkında çok bir bilgim yok fakat onları da keyif alarak okuyabileceğimden şüphem yok. Şüphem yok diyebiliyorum çünkü yazarımız öyle biri ki Freud’a 50’nci yaş günü dolayısıyla yazdığı mektuba karşılık psikanaliz’in kurucusu Freud’un cevabında yazdıkları Schnitzler’in nasıl biri olduğu hakkında bilgi vermesi açısından önemli bir yere sahip. Bu mektupta Freud Schnitzler’e: “Kimi psikolojik ve erotik sorunlar konusunda” kendi görüşleri ile Schnitzler’inki arasındaki, oldukça örtüşen yanlara dikkat çekip, “nesneyi uzun ve zahmetli incelemeler ve araştırmalar sonucunda elde ettiğim şu veya bu gizli bilgiyi nereden edinmiş olabileceğinizi sık sık, hayret ederek kendime sordum durdum ve sonunda kıskandığım yazara hayranlık durma noktasına geldim” diye yazar. Yazar ama yine de Freud ile Schnitzler’in kişisel olarak birbirlerini tanımaları için aradan epey bir zaman geçer. Freud bu kadar sene gecikmesini Schnitzler’in 60’ıncı doğum günü vasıtasıyla yazdığı mektupta açıklar. Mektupta: Neden bu kadar sene geciktiğiyle ilgili soruya kendisine fazlasıyla mahrem gelen bir itirafı yapılmasını gerektirdiği için geciktiğinden bahseder. Bahsettiği bu itiraf ise Almancada “Doppelgänger” kavramıyla ifade ediyor. Doppelgänger, yaşayan bir kişinin ikizi, ruh eşi, hayaleti anlamına geliyor. Freud bir anlamda ruh ikizini bulduğunu ve bundan ürktüğü için tanışmaya cesaret edemediğini söylemiş. Yazarımız böyle biri işte. Bu satırları kitaptan okurken yazara olan hayranlığım tavan yapmıştı. Neyse bu kısmı daha fazla devam ettirmiyorum, burada bırakıyorum. Devamını okuyucuya bırakıp çekiliyorum :) Kitabı keyif alarak okuyacağınızdan hiç şüphem yok. İyi okumalar.
128 syf.
·3 günde·Puan vermedi
ARTHUR SCHINITZLER.
Kendine has yazım şekliyle gözlerimi bir an bile kitaptan kaldırmama izin vermeden kendini okutan, her okuduğum sayfada diğer sayfayı müthiş merak içerisine sokan müthiş bir kitap daha.
Şimdi, yaşanan bütün o önemsiz şeyler, kaçırılmış fırsatların aldatıcı ışığında onlara büyüleyici ve acı verici geliyordu.
Arthur Schnitzler
Sayfa 29 - Albertine & Fridolin
Fridolin onun elini tutup düşünmeden öptü. Kız ona neredeyse korkuyla baktı, sonra utangaç bir tavırla ve mutlulukla güldü.
“Bir hanımefendiymişim gibi,” dedi.
Arthur Schnitzler
Sayfa 54 - Mizzy & Fridolin
İnsan, hayatını yalnızca görev duygusuyla ya da fedakarlık etmek için mi riske atmalıydı?

Sırf canı öyle istediği için, bir tutku yüzünden veya sadece kaderle boy ölçüşmek için yapamaz mıydı bunu?
Arthur Schnitzler
Sayfa 88 - Fridolin
Ama tamamen unutulan, onlardan geriye sadece esrarengiz bir ruh hali, gizemli bir sersemlik kalan rüyalar da vardı kesin. Yahut insan sonraları, çok sonraları hatırlıyor ama bunu gerçekte mi yaşadığını yoksa yalnızca rüyasında mı gördüğünü artık bilmiyordu.
Arthur Schnitzler
Sayfa 80 - Zeplin Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rüya
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056309489
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alakarga
Baskılar:
Rüya Roman
Rüya
Rüya
Rüya ya da Gözleri Tamamen Kapalı
Freud'un, "Ruh ikizim" dediği Arthur Schnitzler, Freud'un yalnızca çağdaşı değil, aynı zamanda arkadaşı ve çalışmalarından da oldukça etkilenmiş biridir. Eserlerinde Psikanaliz'i mercek altına alan yazarın, kahramanları da Freud'un teorilerinin ete kemiğe bürünmüş halleridir. Denebilir ki, Schnitzler'in kalemi insanın karanlıklarında gezinir, gizli saklı bir duygu bırakmaz ve gördüklerini yazmaktan da asla geri durmaz. Schnitzler'in kısa romanı Rüya, yirminci yüzyıl basında kendini bile tanıyamaz duruma gelen Avrupalının çarpıcı ruh halini anlatıyor.

Daha önce ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından da bir uyarlaması sinemaya aktarılan bu önemli eseri Sami Türk'ün nitelikli çevirisiyle sizlere sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 110 okur

  • Aycan Kurt
  • Ali Beyarslan
  • Burcu Bal
  • Zeynep Yıldırım
  • İltan Bayer
  • Ayşe
  • Ekrem özgiray
  • Eylül Karabulut
  • Adem ŞEN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.6 (2)
9
%0
8
%0
7
%2.8 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0