Ruzi Nazar: Cıa'nın Türk Casusu

9,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
778 gösterim
"Ruzi Nazar Özbekistanlı bir Türk, Stalin'in ordusunda Nazilere esir düşüyor, sonra CIA görevlisi. Türkiye'de 11 yıl çalışıyor; 27 Mayıs darbesi, İnönü, Türkeş, Madanoğlu, MİT Müsteşarı Fuat Doğu gibi tanınmış isimler hakkında yazdıkları bu dönemden. Sonra İran devrimi, Afganistan, Sovyetler'in dağılması... Enver Altaylı'nın birçok bilinmeyeni gün ışığına çıkaran kitabı roman gibi akıcı, aynı zamanda akademik bir tez gibi özenli."
-Taha Akyol-

"Ruzi Nazar'ın hatıraları Türkiye'nin odağında olduğu uzun ve karanlıkta kalmış bir tarih dönemine nihayet ışık tutacaktır. Kendi hayatı bu tarih döneminin kritik bir öznesi olan Sayın Altaylı'yı bu önemli girişimi için tebrik ediyorum."
-Mehmet Ali Bayar-

"Sürekli heyecanla okunan bir siyasi tarih. Böylesi her zaman bulunmaz."
-Prof. Dr. Ümit Özdağ-

"20. yüzyılın koca dünya tarihi, bir tek kişinin hayatına sığabilir mi? Enver Altaylı'nın su gibi akan kaleminden, Ruzi Nazar'ın roman sıcaklığında hayatını okurken bu soruya tereddütsüz 'evet' cevabını vereceksiniz."
-Prof. Dr. Mümtaz'er Türköne-

"CIA'nın Türk casusu Ruzi Nazar'ın hayat hikâyesi aynı zamanda bir Soğuk Savaş gizli tarih anlatımı olmuş; Enver Altaylı'nın bu çalışmasından sonra Türkiye'nin yakın siyasi geçmişi yeniden yazılabilir."
-Murat Yetkin-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  542
 • ISBN:
  9786050911183
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

EMİN KÖSE 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye'de aydınların bir kısmının en ciddi hastalıklarından biri,olayları tek bir sebebe bağlayarak izah etmeye çalışmalarıdır.Onlara göre bir olayın arkasında ya CIA ya KGB veya başka bir karanlık güç vardır.Sosyal ve siyasi olayların arkasında çok karmaşık sebeblerin bulunduğunu anlamak istemezler.

Ruzi Nazar: Cıa'nın Türk Casusu, Enver AltaylıRuzi Nazar: Cıa'nın Türk Casusu, Enver Altaylı