Sana Yeni Bir Dünya Gerek

7,7/10  (6 Oy) · 
33 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.471 gösterim
Çırpınıştır, arayıştır, buluştur, inanıştır insan. Bir değerler dizgesidir kısacası, kazanılması, yitirilmemesi gereken. Benlik yükü vurulu omzuna, bir tohum nasıl taşırsa ağacını öylece içinde taşıyor tüm varlıkların temel niteliklerini.

Gerçeği araması, bulması, düşünmesi ve inanması isteniyor kendisinden. Gerçi insan biçiminde geliyor yeryüzüne, ama görünüşte bir var oluş bu.

İnsan kavramının içini doldurması gerekiyor.

Düşünürler, her devirde evren, varlık, var oluş, hayat, insan, ölüm, güzellik, sevgi, toplum, yönetim ve daha nice konuda düşünceler üretmişler.

Her biri kendi yoluna, izine, izmine çağırmış seyircilerini.

Peki, nedir bu yolların özü, özeti, temeli? En fazla sayıda insanı etkileyen düşünce biçimleri hangileridir? Bilginin kaynağı, yöntemi, amacı ne olmalı?

Aynı konuda inancın sesi ne söylüyor? İşte bunlar irdeleniyor içimde, düşüncelerin gelişimi tanımlanıyor, bilgelerin zihinsel serüvenleri öyküleniyor.

Gerçeğe iki yoldan gidilir, sonra kesiştirilir bu yollar, varışları bir olur. Birincide, açar içine bakarsın, onu oluşturan parçaları gözden geçirirsin: Tahlil.

Fakat bu yetmez, tutar başkalarıyla karşılaştırırsın, aynı konularda söz söyleyenlerin görüşlerini işitirsin, benzedikleri ve ayrıldıkları noktaları anlamaya çalışırsın: Mukayese.

Düşüncen havada uçan bir tüy olmaz o zaman, bir zemine konar, bir konum bulur kendine, sen de duruşunu belirlersin böylece... Peki, senin duruşun ne, niçin öyle, düşündün mü?

“İnsan”ın öyküsünü anlatıyorum ben. Kendini bulma, bilme, tanıma serüveniyim, gerçek insan olma çabasıyım. Yaşananlardan arta kalan izlerdir, akıp giden zihin ırmaklarından sızıntılar, yangınlardan savrulan kıvılcımlarım.

Gerçeği aramak, bulmak, bilmek üzere yola çıkacak muhataplar arıyorum. İnsanlık merdivenini tırmanmak, kuşkulardan arınmak, inancını büyütmek isteyenlere sesleniyorum. Kendini olayların seline kaptırmak istemeyen insanlarla buluşmayı, konuşmayı, söyleşmeyi, dilleşmeyi, halleşmeyi umuyorum.

Bir düşün, kendine gidip kendine gelmek üzere hem yol hem yolcu olmak istiyor musun? “Evet” ilk adımdır benim yolumda, sürdür yürüyüşünü.

Kendin seni bekliyor!
Zeynep 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabın başlığıyla içindekinin alakası yok. Yazara saygısızlık olmasın ama ben hiç beğenmedim.

Kitaptan 17 Alıntı

Kendimden nefret ediyorum kimi zamanlar.Hayalimdeki benle gerçekteki benin birbirinden uzak kişilikler oluşu çıldırtıyor beni.

Sana Yeni Bir Dünya Gerek, Ömer SevinçgülSana Yeni Bir Dünya Gerek, Ömer Sevinçgül

'Ağaç bekler.Kuşlar konar, uçar kuşlar, ağaç bekler.Beklemek, sevmek, özlemektir onun kaderi.Ağaç tektir kuşlar binlerce.

Kök salar, dal sürer.Süslenir çiçek çiçek, dillenir yaprak yaprak.Meyve verir kucak kucak.Balçık emer, yavru besler.

Yolcuya handır, yorguna candır.Yananlar ona koşar, gölgesinde serinler.Halden anlar, kınamaz, ayıplamaz, dert dinler.

On kolludur, yüz dallıdır, bin dillidir.Yakarır! Tevekküldür, sabırdır, sebattır, şefkattir.Ağaçtır!'

Sana Yeni Bir Dünya Gerek, Ömer SevinçgülSana Yeni Bir Dünya Gerek, Ömer Sevinçgül
2 /