Savaş Üzerine

8,7/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
302 gösterim
Savaşlar çağının sürdüğünü, günümüzde teknolojinin varlığını hissettirmesiyle bunun ivmesi ve boyutunun artık başka bir seyir aldığını söyleyebiliriz. Ama değişmeyen bir gerçek var ki; savaşın yüzü, getirdikleri, insanlığa yaşattıkları. Ünlü bir askeri kişilik olan Clausevvitz, yaşadığı dönemin savaş gerçeğinin birebir tanığı. Orduda her kademede görev alan, askerlik ve savaş üzerine düşünüp yazan biri. 1818'lerde Prusya ordusundayken Harp Okulu Komutanlığı'na atanır. Burada görev yaptığı sırada kaleme aldığı Savaş Üzerine, onun savaş deneyimi kadar savaş üzerine geliştirdiği kuramları da içeren bir temel kitap. 20. yüzyılın savaşlar çağı olma özelliğini kavrayış bilinci, politika ve savaş ikileminin iç içeliğinin doğurduğu sonuçlar, gelişen teknolojinin toplumsal yaşamdaki izleri, ülkeler arası değişime etkisi Clausevvitz'in öngörüsüyle Savaş Üzerine'öe yer alır. Elimizdeki yapıt savaş tarihi, savaş sanatı kadar savaş teorilerini içermesiyle de vazgeçilmez nitelikte bir kaynak. "Savaş nedir" sorusundan savaş planına, savaşın ritüellerinden etkilerine, savaş stratejisinin yöntemlerinden savunma biçimlerine uzanan sürecin bütün boyutlarının neleri içerdiğini anlatan, yayımlandığı günden bugüne alanında tek kitap olan Savaş Üzerine'rim yeni basımını okurlarımıza sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  776
 • ISBN:
  9789755534725
 • Çeviri:
  Selma Koçak
 • Yayınevi:
  Doruk Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 16 Alıntı

Gökhan Aktaş 
22 Oca 20:52 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Karakter kuvveti, ya da sadece karakter, inançlara sımsıkı bağlı kalmayı, inançlarında hiç bir zaman sarsılmamayı ifade eder.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 59)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 59)
Gökhan Aktaş 
22 Oca 21:08 · Kitabı okudu · 9/10 puan

...büyük bir moral güce sahip insanlar genellikle karakter sahibi olan insanlardır.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 61)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 61)
Gökhan Aktaş 
22 Oca 20:48 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok başarılı bir tipoloji
İnsan tabiatlarının çeşitliliğine bir göz atacak olursak, ilk önce lenfatik veya tasasız dediğimiz duygusal yönleri çok zayıf insanlara rastlarız.

Daha sonra, çok duygusal fakat duyguları hiç bir zaman belirli bir dereceyi aşmayan insanlar gelir ki, bunlara da hassas fakat, sakin deriz.

Üçüncü olarak, çok kolay heyecanlanan, duyguları saman alevi gibi çabucak parlayıp sönen insanlar vardır.

Dördüncü ve son olarak da, olur olmaz şeylerden heyecanlanmayan, duyguları çabucak ve birdenbire değil, yavaş yavaş alevlenen fakat bir kere uyanınca da güçlü ve sürekli nitelik taşıyan insanlara rastlarız. Bunlar, kuvvetli, derin ve gizemli tutkuları olan insanlardır.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 57)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 57)

Yakın Temas
Politika, savaşı kullanmakla beraber savaşın tabiatından doğan bütün katı sonuçlardan kaçınır; son imkanlarla çok az meşgul olur ve yakın ihtimallere göre hareket eder. Böylece tüm eylem pek çok belirsizlik içinde kalınca yapılan iş bir tür kumara dönüşür; burada bütün hükümetler kendi yetenek ve uzakgörüşlülüklerinin düşmanınkinden üstün olduğuna güvenir ve bu sayede kumarı kendilerinin kazanacağına inanırlar.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Art of War)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Art of War)
Abdullah SAFİDEMİR 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Savaş, bedensel çabalar ve acılar alanıdır. Bunların altından ezilmemek, mahvolmamak için insan vücudunun ve ruhunun, bunlara karşı insanı kayıtsız kılan doğuştan ya da eğitimle elde edilmiş belli bir güce sahip olması gerekir. Bu niteliklere sahip ve sağduyusunu kendine kılavuz edinmiş bir insan, artık yetenekli bir savaş aracıdır. Vahşi ya da yarı uygar halklarda bu niteliklere genellikle daha çok rastlanır.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 67 - Doruk Yayıncılık / Tarih)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 67 - Doruk Yayıncılık / Tarih)
Abdullah SAFİDEMİR 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Savaşta her şey çok basittir; fakat en basit şey bile zordur. Güçlükler, birbiri üzerine yığılır ve öyle bir sürtüşme meydana getirir ki, savaş görmemiş olan biri bunu göz önünde doğru dürüst canlandıramaz.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 91 - Doruk Yayıncılık / Tarih)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 91 - Doruk Yayıncılık / Tarih)
Abdullah SAFİDEMİR 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Savaş insanın zayıf yanların olduğunu varsayar ve bunlara yönelir.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 276 - Doruk Yayıncılık / Tarih)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 276 - Doruk Yayıncılık / Tarih)
Abdullah SAFİDEMİR 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Savaşan bir devletin içine düşebileceği en kötü durum, tamamen silahtan arındırılmış olmaktır.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 32 - Doruk Yayıncılık / Tarih)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 32 - Doruk Yayıncılık / Tarih)
Abdullah SAFİDEMİR 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Düşmanı yenmek istiyorsak, gayretimizi, düşmanını karşı koyma gücüne uydurmak zorundayız.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 32 - Doruk Yayıncılık / Tarih)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 32 - Doruk Yayıncılık / Tarih)
Abdullah SAFİDEMİR 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Savaşta muharebe, bireylerin bireylere karşı teke tek kavgası değildir; aksine daha çok teşkilatlanmış bir bütünün kavgasıdır.

Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 57 - Doruk Yayıncılık / Tarih)Savaş Üzerine, Carl Von Clausewitz (Sayfa 57 - Doruk Yayıncılık / Tarih)
2 /