Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri

10,0/10  (1 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
680 gösterim
Zâtıma, Şems-i Tebrîzî derler...
Bir'den Bir'e ya da birdenbire, Mevlânâ'nın hayatına girip, onun gibi inci tânesi bir âlimi kendime bağlayarak; onun yüzünü, ötelerin de ötesine sırlanmış olan başka âlemlere ve hakîkãtlere çevirdim?
O'nu kendime nefes evlâdı edindim.
O'na nâfiz nazarlarımı verdim.
O'dan gönül sohbetlerimi aslâ esirgemedim.
Her sorusuna cevap vererek, O'nu halktan alıp Hakk'a ulaştırdım.
Sâdece kendimizin tanıklık etmiş olduğu 40 sohbetim ile ona tüm emânetimi ve de vâridâtımı teslim ederek, O'nu Kırklar'ın başbuğu yaptım.
Günlerce, haftalarca, hattâ aylarca; Aşk'ın töresini ve hakîkãtini konuşarak birbirimize nice sırlar verdik.
İşte elinizdeki bu kitap, tüm bu sırlı ve saklı sohbetlerimizin bir vesîkası olarak size kadar ulaşmış oldu.
Neler konuştuğumuzu merak etmiyor musunuz?
Aşk olsun....
Şems-i Tebrîzî
Şimal 
 14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı şeyler vardır ansızın hayatınıza girer, ya hayatınızın akışını değiştirir ya da sizi.. Hayatta hiç bir şeyin tesadüf olamayacak kadar girift ve birbirine görünmez iplerle bağlı olduğuna inanan ve bu inancı her geçen gün daha da kuvvetlenenlerden biri olarak bu kitabın da bana özel bir hediye olarak geldiğini düşünüyorum.. çünkü çoğu soruma çok da net cevaplar aldım.. adını bilmediğim çiçeklerin , ya da adını duyup da resmini dahi görmediğim ya da gördüğüm ama yanından geçip gittiğim o çiçeklerden bir demet sundu bana sanki.. kokularının ne anlamlara geldiğini de anlatarak.. bu anlamları aslında insanların çoğu bilinçsiz olarak ona yönelerek hissediyor.. aşık olan kırmızı gül alıyor mesela, çok güzelsin demek isteyen orkide..
öncelikle mantık çerçevesinde düşünüp ya gerçekten Şems ile Mevlana böyle konuşmuş mu? o dönem tarihsel anlamda böyle değildi vs vs tarzı düşünecek olanlar varsa bu kitap onlara hiç bir şey vermez.. ben kendim okumadan önce başka biri okumak isteyip de ona verdiğimde aldığım tepkiden biliyorum.. bana söylediği şeyler ''çok saçma geldi bazı yerler'' '' yok ya Şems ve Mevlana böyle olamaz'' vs gibi yorumlarla okudu ve ben okurken anlattığım bazı noktaları anlamadığını '' yaa orda öyle mi demek istiyormuş '' dediğinde kendi farketti.. Ben dahi bazı mevzuları başka birine yani ehline sorduğumda kavrayabildim..
çok güzel yerler vardı nasıl anlatsam bilmem.. dayanamayıp o kadar alıntı yaptım ki kızanlar olmuştur belki :) Konya halkının neden Şems i kıskandığı bölüm vardı ki müthiş .. hele de Şems i öldürmeye gelen kabadayının halinin anlatıldığı yer vardı ki müthiş ötesi gözümde canlandı resmen.. ve de Bir adam girdi şehre koşarak kısmı beni benden almıştır.. Dün kargoyla gelen yeni aldığım kitaplar arasında bu kitabın olmasına şükrettirmiş ve yaptığı işarete icabet ederek o kitaba başlatmıştır..
Velhasıl.. Kalp ile okunan, kalbe dokunan, çiçek bahçesi gibi envai türlü kokuya garkeden çiçek gibi bir kitap.. Beni benden aldı.. Şeriat tarikat ve hakikat ayrımını hikayeciklerle idrak etmek acaip zevkliydi..
Size de farklı kapılar açması dileğimle ..
Bensiz de gitme..
https://www.youtube.com/watch?v=kRGEFOW7b-g

Kitaptan 39 Alıntı

Şimal 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Ey ulu Sultan! Söyleyin o zaman, müridlik nedir, Mürşidlik nedir?
-Sevgili oğlum! Sorun her zaman kralın çıplak olup olmadığı değildir. Asıl sorun bazen, kralın gerçekten kral olup olmadığıdır.

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 43)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 43)
Şimal 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk, zamandan ve mekandan münezzehtir. Hasılı, tüm duygularımız dünyevidir. Yalnızca Aşk İlahidir. Sevgi İlahidir.
' Aşk ' ve ' Sevgi ' ; bu dünyada Hakk ile konuşabileceğimiz yegane dildir.
Gönlün dilidir Aşk.

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 149)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 149)
Şimal 
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Orkide; sufi hikemiyatında sonsuz güzelliği sembolize eder.

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 222)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 222)
Şimal 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Leylak; sufi hikemiyatında ilk görüşte aşkı sembolize eder.

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 280)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 280)
Şimal 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızca aşıklar ölmez, geriye kalan her şey telef olur. Bu kaderin sırrıdır.

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 282)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 282)
Şimal 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ateş Çiçeği; Sufi hikemiyatında, sonsuz aşkı sembolize eder.

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (200)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (200)
Şimal 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Portakal çiçeği; Sufi hikemiyatında, karşılıklı aşkı sembolize eder.

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 150)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 150)
Şimal 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek şu ki, mücevher çamura düşse de yine değerlidir. Toz, göğe yükselse de değersiz kalır.

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 154)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 154)
Şimal 
 24 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şu hayatta ancak tezatlarla ilerleyebiliriz.. Mü'min içindeki münkirle tanışmalıdır, Allah'a inanmayan kişi ise içindeki Mü'minle. İnsan-ı Kamil mertebesine varana kadar gıdım gıdım ilerler kişi. Ve insan, daha doğrusu Hz.İnsan, ancak tezatları kucaklayabildiği (cem edebildiği) ölçüde olgunlaşır

Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 73)Şems-i Tebrizi'nin Not Defteri, Mehmet Hakan Alşan (Sayfa 73)
4 /