Allah'sız Müslümanlık Aşksız, Zevksiz... Gerileme Sürecinde İslam'ı Yaşama Sorunu

9,0/10  (3 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
710 gösterim
Ömer Lütfi Mete'den "Müslüman Kimdir?", "İslam Nasıl Yaşanır?" Gibi Soruları Analiz Eden Ve Büyük Tartışma Yaratacak Bir Kitap

"Allah'sız Müslümanlık" deyimi ile ne anlatılıyor?

Bu soruyu bir cümlede ifade etmek gerekirse, "Güçlü ve etkin bir iletişim çabası sergileyerek Allah ile beraberlik kuramayan İslami yaşayış biçimi" derim...

Müslümanlık, kişi için huzur ve mutluluk sağlayan bir tercih değil de, "Ürkütücü bir Tanrı'nın koyduğu külfetler bütünü" şeklinde yaşanırsa bu, gerçek bir dinin hedefleyebileceği durum olamaz.

Öyle inanıyorum ki, çağımızda Müslüman kimliğini önemseyen her insan, yaşadığı çelişkileri özgürce sorgulayıp tartışabilse benimkilere benzer sonuçlara ulaşacaktır.
(Tanıtım Yazısından)
bibliyowomen 
30 Nis 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Allahsız Müslümanlık, İslam dininde ( İslam neden geridedir?, cihad, kadın, akılcılık vs.) tartışılan (konuşulan) meseleleri ele almıştır. Kitap giriş bölümü dışında sekiz bölümden oluşuyor. İlk bölümde insanların kafasındaki 'hem mükemmel bir dine sahip olma hemde yenilmişlik hissi' çatısmasını konu ediyor. Ayrıca tevekkülün sadece oturup 'Allah'ın vardır bir bildiği' demek değil, onun gayret ile sabrı içinde barındırdığını belirtiyor. Tevhide geniş bir yer açarak bizim kuru tevhid olarak yaptığımız yalın bir 'zihni işlem' sınırlarına hapsedilen tevhidi eleştiriyor. İkinci bölümde ise akılcı tevhidi eleştiriyor. Allah'a ancak barış içindeki kalp ile varılacağını belirtiyor. Üçüncü bölümde korsan fıkıh adı altında yapılan uygulamaları eleştiriyor. Müslümanın dinini zevkle yaşamasını ve 'dengeli müslüman' profiline sahip olmasını söylüyor. Dördüncü bölümde ise Cihad'ın sadece maddi savaştan ibaretmiş algısına eleştiriler getiriyor. Beşinci bölümde 'Edilgin Müslüman' başlığı altında eleştiriliyor. Altıncı bölümde demokrasinin islamda olduğunu fakat sadece demokrasinin tek başına yeterli olamayacağını, muhalefet kültürününde olaması gerektiğini vurguluyor. Yedinci bölümde ise 'ideolojik islam' ı eleştiriyor. Tekelci İslam'ın olmadığını belirtiyor. Sekinzinci bölümde 'kadın' ı ele alarak neden sadece kadın olarak başlıkların açıldıgını erkeklerin 'islamda erkek' olarak hiç vurgulanmadığını söylüyor. Özetle kitabı çok beğendim. Her yönden meseleleri ele almış. Okumanızı tavsiye ediyorum.

gh. 
23 Mar 11:52 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

çağımızda arada kalanlara ders niteliğinde diyede algılanabilir. tabi kendine birşeyler katmak isteyene. çok içime sindi birşeyler katıyor. kesinlikle okunması gerekiyor başarılı bir yapım. mekanı cennet olsun.

Kitaptan 5 Alıntı

Baki Coşkun 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Makul olmak yerine fanatik kalmak, az gelişmişliğin doğal ve acı gerçeğidir."

Allah'sız Müslümanlık, Ömer Lütfi Mete (Sayfa 148)Allah'sız Müslümanlık, Ömer Lütfi Mete (Sayfa 148)
Baki Coşkun 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İslam dünyasında neredeyse "yerleşik" hal almış bunca geriliğe, ezikliğe ve yenikliğe rağmen niye hala Müslüman olarak yaşamaya devam etmeliyim?

"İslam iyi ama Müslümanlar kötü" demekle ezikliğin ruhsal etkilerini yenmemiz mümkün olabilir mi?

Salt böyle bir savuşturma yöntemi ile aşağılık aşağılık duygusu aşılabilir mi?

Bu sorular gibi insanım sorgulamaya ve düşünmeye davet eden sorular ve yorumları bulabileceğiniz ilginç okunası bir kitap.

Allah'sız Müslümanlık, Ömer Lütfi MeteAllah'sız Müslümanlık, Ömer Lütfi Mete
bibliyowomen 
30 Nis 00:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Herhalde sorunun özü, 'kadın' kavramının Müslüman erkekte öncelikle neyi çağrıştırdığında yatmaktadır.
Kadın kavramı her şeyden önce insanı, sadece insanı çağrıştırabilmekte midir?

Allahsız Müslümanlık sy. 203 / Ömer Lütfi Mete

Allah'sız Müslümanlık, Ömer Lütfi Mete (Sayfa 203)Allah'sız Müslümanlık, Ömer Lütfi Mete (Sayfa 203)
levent aslan 
02 Tem 01:17 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Esasen bir eğilimin ideolojileşmek üzere mayalanması için
yeterince ayrıntılı ve uygulanabilir projelerin bulunması şart da değildir.
Sarhoş edicilik katsayısı yüksek birkaç çarpıcı slogan her şeyi çözmeye yetecektir.

Allah'sız Müslümanlık, Ömer Lütfi Mete (Sayfa 185)Allah'sız Müslümanlık, Ömer Lütfi Mete (Sayfa 185)