Adı:
Plevne
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Tuna'da akan su değil, kaderimizdi; ya cihangir olacak, ya da sıradanlaşacaktık. Orası artık bizim için ne bir belde, ne şehir, ne de kaledir; vatan sevgisinin, onurun, yiğitliğin abideleştiği mekândır. Hiçbir yaralı esir, galibine öyle yelesi kabarık aslan heybetiyle görünmedi; tarihte yenen, yendiğinin gölgesinde bir başka yerde kaybolmadı.
(Tanıtım Bülteninden)
Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Şanı büyük Osman Paşa
Plevne'den çıkmam diyor
Kitabı kapattım ve yutkunmaya çalışıyorum. Böyle bir ecdadım olduğu için gurur duyuyorum. Her ne kadar kitapta anlatılan Plevne savaşını kaybetmiş olsakta, hırs, mücadele, iman gücü beni müthiş etkiledi. Ahh! Mareşal Osman Paşa.. Elinden gelenin en mükemmelini yapmış imanı güçlü, milletine, askerine sonsuz güven duyan, gururlu, herşeyden önce askerini düşünen kendinden emin gerçek bir komutan. Beni kendine hayran bıraktı.
Anlatım öyle güzeldi ki sanki herbir sayfada bende oradaydım, öyle gerçekçi. İçine alıp götürüyor sizi. Özellikle son 100 sayfada kitabı bırakamadım. Bizler ne kadar merhametli savaş anında bile ne kadar büyük bir vicdana sahibiz. Plevne üç kere kuşatılmaya çalışılıyor fakat karşılarında Osman paşa var o kadar kolay olmuyor ancak üçüncü seferde başarılı olunabiliyor fakat bu süre zarfında verilen zaiyatlar binlerce. Rusları her fırsatta tarumar etsekte daha fazla olup karşımıza çıkmışlar ve sonunda Plevne'yi ele geçirmeyi başarmışlar. Osmanlı-Rus savaşında yaşanan Plevne savunması, hasta adam olarak nitelendirilen Osmanlı'nın ve Türk tarihinin en şanlı Savaşları'ndan biridir. Bir avuç Osmanlı ordusunun koca Rus ordusuna karşı verdiği savunma ve mücadeleyi çok derinden ve etkili anlatılmış.
Gazi Osman Paşa ve askerlerinin dillere destan olan Plevne müdafasını size yaşıyormuşcasına hissettirecek güzel bir tarihi roman. Tarih severler kitap başına...
Tvlerde rusların kurt seyidinin dizisi verilir. Oysa Gazi Osman Paşa şan şöhret ve kahramanlıkta onlarca dizi ve filme konu olabilecek enginliktedir. Mehmed Niyazi'nin kitaplarını okuyanlar bilirler, sayfalar hatta kelimeler arasında sizde kaybolur ve anlatılan hikayenin bir parçası olursunuz. İşte bu kitabı okurken bende kendimi, Plevnede görülmeyen bir konuk gibi hissediyordum. Yazar kitapta aslında sadık kalmaya oldukça fazla uğraşmış. Bu nedenle verilen sayılar doğru. Tarihi bir roman okumanın bilincinde bu sayılar Millet olarak nasıl felaketler yaşadığımızı göstermekte.
Okunası gereken güzel bir kitap.
Tarihimizde çok önemli bir yeri olan fakat Plevne marşından öte pek bilinmeyen dillere destan mücadelemizi Mehmed Niyazi hocamız enfes bir şekilde anlatmış.
Tarihimizde çok önemli bir yer edinmiş büyük kahramanlıkların anlatıldığı plevne komutanı GAZİ OSMAN PAŞA'nın ruslara karşı mücadelesinin anlatıldığı muhteşem bir kitap
Plevne'yi iki gün içinde bitirdim. Bence de Çanakkale Mahşeri'ni aşmış bu romanında. Diyecek o kadar çok şey var ki, Türk milletinin tarihi karakteri, çektiği acılar, Slavların ruh hali...
Gazi Osman Paşa karakterinden ziyade ben en çok o büyük komutana, Miralay Yunus'a hayran kaldım. Çok başarılı bir roman, Plevne'nin filmi adeta.
Çok hevesle aldığım bu kitap her ne kadar duru bir dille yazılmış olmasına rağmen, yaklaşık ilk 200 sayfasına kadar pek akıcı gelmedi. Okurken çok uyukladım. Bu manada beni oldukça zorladı. İçerik bakımından ise zengin bir içeriğe sahip, olayın yaşandığı coğrafya her seferinde ayrıntıyla anlatılıyor, daha da yetersiz kalmasın diyerek en son sayfaya küçük bir harita da koyulmuş. 3. bir gözle askerleri izliyor hissettim yer yer. Bazı kayıplarda ise boğazımın düğümlendiği ve çok dolduğum yerler oldu ancak başta belirttiğim gibi, ilk sayfalar pek akıcı değil. Bu durum Mehmet Niyazi'nin sadık okuyucuları bakımından pek geçerli olmaz ancak ilk defa okuyacak birisi de muhtemelen benimle aynı şeyleri yaşayacaktır.
Yazar Plevne'deki o tarihi vuruşmayı yerinde bir hamasetle ,tarafsız şekilde anlatırken Türk milletinin yıllardır kanayan yarası olan bir konuya da sık sık değiniyor:Liyakat! Cesur,bilgili,zeki,verilen görevi layıkıyla yapmaya canla başla azmeden kumandalar,subaylar,siyasiler var bir yanda bir yanda da yanlış,korkak ve kişisel ego ürünü kararlar vererek bu kahramanların kaderini etkileyenler.Plevne savaş tarihinin gördüğü en destansı savaşlardan,nice insan hayallerini bırakıp gitmiş ve nicesi sessizce düşmüş yere.İsimleri yok,heykelleri yok zaten bunlara gerekte yok çünkü kahraman hatırlanmamayı göze alabilendir.Bizim tek yapmamız gereken:Layık olabilmek.Bu ülke için bir seylerini veren herkese ve her şeye !
1876'da tahta oturan Sultan II. Abdülhamit Han, saltanatının henüz başındaydı ve devlet içerisindeki savaş çığırtkanlarına güç yetirememiş, Rusya ile 93 Harbine (1293 Rumi) tutuşmuştu.(1877-1878 Miladi)


Yazarımız eserinde 93 Osmanlı - Rus Savaşının en dramatik ve belki de en kahramanlıklarla dolu sahnelerini çok sürükleyici ve etkileyici bir dille aktarmış.


Ayrıca eserin Sultan Abdülhamid'in 30 yıllık ülke dış politikasının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.


Satırları okurken kendinizi orada, Plevne'nin tabyalarında veya huruç harekatı esnasında Vid Suyunda hissedeceğinizden eminim.


Yazımı Müşir Gazi Osman Paşa ve kahraman Silah arkadaşlarına ve dahi Din-i İslam'ın bütün kahraman şehitlerine rahmet okuyarak bitirmek istiyorum.

İyi okumalar.
Yokluk dönemi içinden çıkan bir kahraman Gazi Osman Paşa...Savunulması gün geçtikçe zorlaşan bir mevkinin son hadde kadar savunulmaya çalışılması ve bunu yaparken sivil halkı da gözetmek hiç kolay bir iş değil.İmkansızlıklar içinde verilen mücadelenin sonunda belki bir yarma harekatı ile bir şeyler yapabiliriz umudu ile girişilen işler sonucunda yaralanan bir komutan.Yenilen bir komutan fakat düşmanın bile saygı gösterdiği,kılıcını bili almadığı eser muamelesi değil misafir muamelesi gören yenik fakat başı dik bir Türk Komutanı....
Mektubu gelmeyenlerin hüznü insanı yüreğinden yakalardı; gurbette bilhassa askerlikte mektup bir kağıt parçası, birkaç satır yazı değildi; onun değerini ancak bekleyip kavuşamayan bilirdi...
Mehmed Niyazi
Sayfa 127 - Ötüken Yayınları
Ey destanlara sığmayan yiğitler!
Şimdilerde bir kır gelinciği kadar boynu bükük ve kimsesizsiniz. Ne heykeliniz dikildi, ne de abideniz yapıldı; şiiriniz ve romanınız da yazılmadı. Biz sizi tanımadık, oysa bir Ölünüz bin Doğana ruh verirdi...
"Niçin yere yatmıyorsunuz?" Demek istediğini anlayan Müşir soğukkanlılığını sürdürerek
- Bize vurulacak mermilerde adımız yazılıdır, dedi. Nereye kaçsak gelir, bizi bulur. Adımız yazılı değilse, endişeye gerek yok.
Mehmed Niyazi
Sayfa 34 - Ötüken Yayınları
Vatanını kaybetmenin hakkında ne içli şeyler söylenip yazılmıştı;onların bile bu acıyı yeterince dile getirdiğine kani değilim.
Müşir Osman Paşa yüreklere öyle bir korku salmış ki, Ruslar, Türklere bir darbe indirmek şöyle dursun, Tuna'nın kuzeyine çekilmekten söz ediyorlardı.
Mehmed Niyazi
Sayfa 130 - Ötüken Yayınları
Askeri uzmanlar farklı bir savaş stratejisi ile karşı karşıya olduklarında hemfikirdiler; çünkü aradaki kuvvet dengesizliğinden dolayı Türkler galip gelemezlerdi. Büyük gazeteler, genelkurmaylar, Müşir Osman Paşa'nın karargahına yakın yerlerde gözetleme kurmak istiyordu. Fakat Müşir Batılılarla ilişkiden hoşlanmıyordu.
Mehmed Niyazi
Sayfa 114 - Ötüken Yayınları
Bu er kloroform ile bayıltılmak istemedi; duyguyu iptal edici hiçbir şey vermeksizin bacağını kestim. Ameliyat bitinceye kadar "Ah!" demeden sigara içmeye devam etti. Akla durgunluk verecek bu tahammül ve metaneti birinden duysam inanmazdım.
Mehmed Niyazi
Sayfa 67 - Ötüken Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Plevne
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Tuna'da akan su değil, kaderimizdi; ya cihangir olacak, ya da sıradanlaşacaktık. Orası artık bizim için ne bir belde, ne şehir, ne de kaledir; vatan sevgisinin, onurun, yiğitliğin abideleştiği mekândır. Hiçbir yaralı esir, galibine öyle yelesi kabarık aslan heybetiyle görünmedi; tarihte yenen, yendiğinin gölgesinde bir başka yerde kaybolmadı.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 70 okur

  • 3Hilal
  • Mehmet ERSOY
  • Demoklesin Kitabı
  • Mehmet Aydoğdu
  • Abdulmuttalib Kenger
  • macar cambaz
  • Ahmet Bilal Tan
  • Anıl Haco
  • Ümit Şahin
  • Melike

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%38.5
35-44 Yaş
%19.2
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%3.8
65+ Yaş
%3.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24
Erkek
%76

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.2 (16)
9
%13.8 (4)
8
%17.2 (5)
7
%10.3 (3)
6
%3.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0