·
Okunma
·
Beğeni
·
2209
Gösterim
Adı:
Plevne
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Tuna'da akan su değil, kaderimizdi; ya cihangir olacak, ya da sıradanlaşacaktık. Orası artık bizim için ne bir belde, ne şehir, ne de kaledir; vatan sevgisinin, onurun, yiğitliğin abideleştiği mekândır. Hiçbir yaralı esir, galibine öyle yelesi kabarık aslan heybetiyle görünmedi; tarihte yenen, yendiğinin gölgesinde bir başka yerde kaybolmadı.
(Tanıtım Bülteninden)
390 syf.
·8 günde·8/10
Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Şanı büyük Osman Paşa
Plevne'den çıkmam diyor
Kitabı kapattım ve yutkunmaya çalışıyorum. Böyle bir ecdadım olduğu için gurur duyuyorum. Her ne kadar kitapta anlatılan Plevne savaşını kaybetmiş olsakta, hırs, mücadele, iman gücü beni müthiş etkiledi. Ahh! Mareşal Osman Paşa.. Elinden gelenin en mükemmelini yapmış imanı güçlü, milletine, askerine sonsuz güven duyan, gururlu, herşeyden önce askerini düşünen kendinden emin gerçek bir komutan. Beni kendine hayran bıraktı.
Anlatım öyle güzeldi ki sanki herbir sayfada bende oradaydım, öyle gerçekçi. İçine alıp götürüyor sizi. Özellikle son 100 sayfada kitabı bırakamadım. Bizler ne kadar merhametli savaş anında bile ne kadar büyük bir vicdana sahibiz. Plevne üç kere kuşatılmaya çalışılıyor fakat karşılarında Osman paşa var o kadar kolay olmuyor ancak üçüncü seferde başarılı olunabiliyor fakat bu süre zarfında verilen zaiyatlar binlerce. Rusları her fırsatta tarumar etsekte daha fazla olup karşımıza çıkmışlar ve sonunda Plevne'yi ele geçirmeyi başarmışlar. Osmanlı-Rus savaşında yaşanan Plevne savunması, hasta adam olarak nitelendirilen Osmanlı'nın ve Türk tarihinin en şanlı Savaşları'ndan biridir. Bir avuç Osmanlı ordusunun koca Rus ordusuna karşı verdiği savunma ve mücadeleyi çok derinden ve etkili anlatılmış.
390 syf.
·Puan vermedi
Türk Harb tarihinin son büyük siması Osman Paşadır.
Askerlik sanatı bakımından son büyük eser Plevne savunmasıdır.
Nihal Atsız- Ruh Adam (sf 35//36)

Tarihin bir muhteşem anı,ilk bakışta bir kasabanın savunulması gibi gözüken aslında koca bir milletin haysiyetini kaybetmeme mücadelesinin verildiği savaş.Savaş kaybedildi ama haysiyet kazanıldı.Osman Paşa ve askerleri herkese Türklerin her şey olabileceğini ama haysiyetsiz olamayacağını gösterdiği savaş.
Savaş insanı canavarlaştırabilir,ancak savaştan sonra Ruslar tarafından esirlere yapılanlar,sivil halka Bulgarların yaptığı kıyımlar insanlığa sığmayacak şeyler.Esir alınan 9000 Türk askerinin soğuktan donup ölmeleri savaşla anlatılacak bir şey değil,hastanedeki yaralıları bile öldüren Bulgarların yaptıklarınaysa söyleyecek kelime bulamıyorum ...
Ruslar 3 kez Plevneye hücum ediyorlar üçünde de perişan olup geri çekilmek zorunda kalıyorlar.Savaşın seyri Çar'ın ordunun başına ünlü ve tecrübeli,yaşlı bir kurt olan Alman Generali getirmesiyle değişiyor.Her seyin bittiği yerde Türklerin savunması başlar.Hücum ederek Türkleri altedemeyeciğini biliyor ve kuşatma yapılmasını emrediyor.Yani Türkler çembere alınacak ve dışardan hiç bir yardım alamayacak.Rus askerlerinin yapamadığını,açlık ve devamında gelen hastalıklar yapacak.Ve öylede oluyor,asker açlıktan,soğuktan,hastalıklardan kırılıyor tek çare "beyaz bayrak" Teslim olmak.Bu normal insanların seçeceği bir yol,ancak Plevne müdafasını yapanlar normal değiller her biri birer aslan.Teslim olmak yerine hücum ederek çemberi yarma harekatı düzenliyorlar, insanın aklına sığmayan bir kapışma oluyor,güç dengesi diye bir şey yok.Yarma harekatını Türkler 35000 kişi ile yapıyor Ruslar ise 320000 kişi.Bu savaşın kazanılması olanaksız,olanaksız olması sebebiyle de beklenti büyük,böyle bir savaş ancak Türkler tarafından kazanılabilir.
Savaşı kaybediyoruz ama çok şey kazanıyoruz,okumasını bilene tabi.Miralay Yunuslar,Bakkal Çavuşlar,Genç Osmanlar,Yüzbaşı İbrahimler ve Plevnenin tüm Aslanları bizlere haysiyet dersi veriyorlar.Haysiyeti olmayanın hiçbir şeyi olmaz.
390 syf.
·Puan vermedi
Gazi Osman Paşa ve askerlerinin dillere destan olan Plevne müdafasını size yaşıyormuşcasına hissettirecek güzel bir tarihi roman. Tarih severler kitap başına...
390 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Tvlerde rusların kurt seyidinin dizisi verilir. Oysa Gazi Osman Paşa şan şöhret ve kahramanlıkta onlarca dizi ve filme konu olabilecek enginliktedir. Mehmed Niyazi'nin kitaplarını okuyanlar bilirler, sayfalar hatta kelimeler arasında sizde kaybolur ve anlatılan hikayenin bir parçası olursunuz. İşte bu kitabı okurken bende kendimi, Plevnede görülmeyen bir konuk gibi hissediyordum. Yazar kitapta aslında sadık kalmaya oldukça fazla uğraşmış. Bu nedenle verilen sayılar doğru. Tarihi bir roman okumanın bilincinde bu sayılar Millet olarak nasıl felaketler yaşadığımızı göstermekte.
Okunası gereken güzel bir kitap.
390 syf.
·Beğendi·10/10
Tarihimizde çok önemli bir yeri olan fakat Plevne marşından öte pek bilinmeyen dillere destan mücadelemizi Mehmed Niyazi hocamız enfes bir şekilde anlatmış.
390 syf.
·36 günde·Beğendi·Puan vermedi·
Kitabın sonunda biz Türklerin kendimizden başka dostu olmadığını, yabanci milletlerin özellikle de avrupalıların bize zaman zaman ne kadar şirin görünseler de asla dost olamayacağını göstermiş yazar. Ruslara gelirsek eski bir söz var: "Ayı derisinden post moskoftan dost olmaz." diye.
390 syf.
·Beğendi·10/10
Bir roman olarak değil direk tarih olarak okunması gereken bir eser. Özellikle gazeteci Forbes in gazetesine yazdığı haberlerin kitabda yer verilmesi savaşın boyutlarını ve gerçekciliği arttırmış. Miralay Yunus bey i Mustafa Bakkal Çavuşu ve daha nicelerini tanıma fırsatı bulmanız ümidiyle.
390 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10
Plevne savunması ancak böyle anlatılırdı ! Diye bitirdiğim bir kitap oldu.

Öncelikle kitabın arkasında olan Plevne nin haritası ve Türklerin savunma tabyaları çok güzel çizilmiş. Okurken bir yandan inceleyip strateji geliştirme züppeliği yaptım kendimce. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Her ne kadar roman da olsa gerçekti. Zaten hep kahramanlar romanlardan çıkardı; gerçekten tarihimizi bilmesek.
Türk’ün gücü, savunması, onuru ve çaresizliği ne kadar çoksa, bulgarın, romenin ve Rusun bir o kadar nefreti, kini, insaniyetsizliği vardı. Savaşın ne kadar kötü, savaşanların çoğunun ise neden savaştıklarını bilemediği bir zulüm. Birkaç yerde olan diyaloglar gerçekten tüylerimi diken diken etti.
Gözyaşı döktüren bir kitap oldu benim için.
390 syf.
Plevne'yi iki gün içinde bitirdim. Bence de Çanakkale Mahşeri'ni aşmış bu romanında. Diyecek o kadar çok şey var ki, Türk milletinin tarihi karakteri, çektiği acılar, Slavların ruh hali...
Gazi Osman Paşa karakterinden ziyade ben en çok o büyük komutana, Miralay Yunus'a hayran kaldım. Çok başarılı bir roman, Plevne'nin filmi adeta.
390 syf.
·7/10
Çok hevesle aldığım bu kitap her ne kadar duru bir dille yazılmış olmasına rağmen, yaklaşık ilk 200 sayfasına kadar pek akıcı gelmedi. Okurken çok uyukladım. Bu manada beni oldukça zorladı. İçerik bakımından ise zengin bir içeriğe sahip, olayın yaşandığı coğrafya her seferinde ayrıntıyla anlatılıyor, daha da yetersiz kalmasın diyerek en son sayfaya küçük bir harita da koyulmuş. 3. bir gözle askerleri izliyor hissettim yer yer. Bazı kayıplarda ise boğazımın düğümlendiği ve çok dolduğum yerler oldu ancak başta belirttiğim gibi, ilk sayfalar pek akıcı değil. Bu durum Mehmet Niyazi'nin sadık okuyucuları bakımından pek geçerli olmaz ancak ilk defa okuyacak birisi de muhtemelen benimle aynı şeyleri yaşayacaktır.
365 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
1876'da tahta oturan Sultan II. Abdülhamit Han, saltanatının henüz başındaydı ve devlet içerisindeki savaş çığırtkanlarına güç yetirememiş, Rusya ile 93 Harbine (1293 Rumi) tutuşmuştu.(1877-1878 Miladi)


Yazarımız eserinde 93 Osmanlı - Rus Savaşının en dramatik ve belki de en kahramanlıklarla dolu sahnelerini çok sürükleyici ve etkileyici bir dille aktarmış.


Ayrıca eserin Sultan Abdülhamid'in 30 yıllık ülke dış politikasının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını düşünüyorum.


Satırları okurken kendinizi orada, Plevne'nin tabyalarında veya huruç harekatı esnasında Vid Suyunda hissedeceğinizden eminim.


Yazımı Müşir Gazi Osman Paşa ve kahraman Silah arkadaşlarına ve dahi Din-i İslam'ın bütün kahraman şehitlerine rahmet okuyarak bitirmek istiyorum.

İyi okumalar.
"Ey destanlara sığmayan yiğitler!..
Şimdilerde bir kır gelinciği kadar boynu bükük ve kimsesizsiniz.Ne heykeliniz dikildi, ne de abideniz yapıldı; şiiriniz ve romanınız da yazılmadı; oysa bir ölünüz bin doğana ruh verirdi.."
Mektubu gelmeyenlerin hüznü insanı yüreğinden yakalardı; gurbette bilhassa askerlikte mektup bir kağıt parçası, birkaç satır yazı değildi; onun değerini ancak bekleyip kavuşamayan bilirdi...
Mehmed Niyazi
Sayfa 127 - Ötüken Yayınları
Ey destanlara sığmayan yiğitler!
Şimdilerde bir kır gelinciği kadar boynu bükük ve kimsesizsiniz. Ne heykeliniz dikildi, ne de abideniz yapıldı; şiiriniz ve romanınız da yazılmadı. Biz sizi tanımadık, oysa bir Ölünüz bin Doğana ruh verirdi...
"Niçin yere yatmıyorsunuz?" Demek istediğini anlayan Müşir soğukkanlılığını sürdürerek
- Bize vurulacak mermilerde adımız yazılıdır, dedi. Nereye kaçsak gelir, bizi bulur. Adımız yazılı değilse, endişeye gerek yok.
Mehmed Niyazi
Sayfa 34 - Ötüken Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Plevne
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
390
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378573
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Tuna'da akan su değil, kaderimizdi; ya cihangir olacak, ya da sıradanlaşacaktık. Orası artık bizim için ne bir belde, ne şehir, ne de kaledir; vatan sevgisinin, onurun, yiğitliğin abideleştiği mekândır. Hiçbir yaralı esir, galibine öyle yelesi kabarık aslan heybetiyle görünmedi; tarihte yenen, yendiğinin gölgesinde bir başka yerde kaybolmadı.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 156 okur

  • Elife Beyza Çakır
  • Fatih Bozkır
  • Hakan Oymak
  • Yavuz
  • Oğuz Özcan
  • Sabiha Kılıç
  • Sinem baydın
  • Betül Zehra Yıldırım
  • Perihan Bakla
  • Aslıhan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.8
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%38.5
35-44 Yaş
%19.2
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%3.8
65+ Yaş
%3.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24
Erkek
%76

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.2 (32)
9
%13.8 (8)
8
%15.5 (9)
7
%12.1 (7)
6
%3.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0