İki Dünya Arasında

7,9/10  (17 Oy) · 
46 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.085 gösterim
Mehmet Niyazi'nin bu romanı Almanya'da
okuyan bir Türk gencinin bir Alman kızına
aşkının hikayesidir. Eserde iki kültürün, iki
ayrı dünyanın arasında kalan iki yüreğin
çırpınışlarını bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  1995
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9754370893
 • Yayınevi:
  Ötüken
 • Kitabın Türü:
Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
 20 Oca 01:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hildegard, Margaret, Ayhan. Onların birbirleriyle olan dostlukları aşkları, yanlışları, yaşanmışlıkları cesaret edip yaşayamadıkları, gurbetin o soğuk havasında, iç yakan hikayeleri. Kendine bile itiraf etmekten çekindiği bir aşkı tüm imkanlar içinde imkansız hale getiren bir adam Ayhan. İç hesaplaşmaları ve bu hesaplaşmaları yaşarken içine düştüğü acı çukuru ,onu ızdırabın da daha fazlasına sürüklemişti. Hayat karşısına önce Margaret ‘ı sonra da Hildegard ‘ı çıkarmıştı. O iki dünya arasında gidip gelirken ellerinden iki farklı sebeple kayıp giden kadınların arasında kalmıştı, dostluk her daim baki kalacağından bunu tercih etmek ve ettirilmek zorunda bırakılmıştı. Selahaddin en yakın arkadaşıydı. Öyle ya yakın arkadaşı bile olsa kalp yangınlarına müdahale edemezdi. Oysa onu defalarca uyarmıştı aşka kapılmaması hususunda. Hayatı kıyısından köşesinden bir umutla yakalamaya çalışmış ama başarılı olamamış bir adam Ayhan. Hayat onun önüne mektuplardan bir demet hikaye sunmuş , hayaller sunmuş ve son mektupla yıkılmış bir dünyanın kapılarını aralamıştı. Kendi elleriyle sonunu hazırlamış ve başkasının elinden kendi hayatının sonunu okumuştu. Son mektup..
(Sizi bilmem ama ben bu kitabı okurken iki değil 4-5 dünya arasında kaldım..)

Muhammet Çelik 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Harika bir kurgusu olan tipik Mehmet Niyazi romanı . Konu gayet güzel başlıyor ve kahramanlar karışmadan devam ediyor. Konuda bütünlük bozulmuyor bu sayede kitap kendini okuturken okuyucuyu hiç sıkmıyor.

Öte yandan alışık olmadığımız bir şekilde Mehmet Hoca konuyu önceki hikayelerinden ayrı seçmiş. Bir aşk hikayesi anlatılmış. Hemde gayet güzel bir şekilde anlatılmış. Yine tipik bir Mehmet Hoca özelliği olarak kitap mutlu sonla bitmemiş. Her zaman eleştirdiğim gibi "Türk sinemalarında bile olmaz" dediğimiz şekilde olan kaza belalar mevcut.

Her insanın bir dönem yaşadığı duygular gibi iddialı bir sözün hakkını vermiş kitap. Kitap kahramanın yaşadığı duygu boğulmalarını okuyucuya iyi aks ettirmiş.

Kafa dağıtmak değişik bir hikaye okumak okurken sıkılmamak için ideal bir kitap. Ama iddia ediyorum kahramana üzüleceksiniz.

İki Dünya Arasında benzeri kitaplar

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Almanya'da okuyan bir Türk genci Ayhan ile Alman kızı Hildegard arasındaki aşk anlatılır. Ben çok etkilenmiştim doğrusu; birkaç gün etkisinden kurtulamamıştım.

Kitaptan 5 Alıntı

Mehmet Y. 
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

'Ama sana yine de müteşekkirim. Bana her zaman yüreğimde bütün tazeliğiyle saklayacağım bir sevgi hediye ettin...'
Nemli gözlerinde derinleşen uçurum beni ürpertti.
'Yürekteki sevgi insanı avutur mu, dünyayı cehenneme mi çevirir? Hiç düşünmüyor musun?'

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Ötüken Neşriyat)İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Ötüken Neşriyat)
Aylin Tel 
 17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'...ama sen hiçbir ölçüye sığmayacak kadar farklısın. Güzelliklerin keşfedilmekle bitmiyor. Her güzelliğin, ardında bulunan bir yenisini müjdeliyor. Şiirle dokunmuş sonsuz bir kitap gibisin.'

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 182 - Ötüken Neşriyat)İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 182 - Ötüken Neşriyat)
Aylin Tel 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Fakat bir başkasından sevgi bekleme! İnsanlar sevgilerinde anlamsızca cimridirler. Bir kimseden sevgi beklersen, kendi ellerinle mezarını kazmış olursun. Eskaza bir kimsenin yanında biraz mutluluk tadarsan, yiyeceğin tekmeye kendini hazırla; zira mutluluğun onu sana sunanın gözüne batan diken gibidir.'

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 136 - Ötüken Neşriyat)İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 136 - Ötüken Neşriyat)
Aylin Tel 
 17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Odam zindana dönmüştü. Soluğum kesilecekti. Kendimi sokağa attım. Sanki bir felaketten kaçıyordum. "Nereye gidiyorum?" diye de düşünmüyordum. Gittiğim yere acılarımı da götürmeyecek miydim?.. Ama yürüyordum... Benimle beraber her şey yürüyordu; binalar, caddeler, geceler, yalnızlıklar, acılar...'

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 111 - Ötüken Neşriyat)İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 111 - Ötüken Neşriyat)
Rumeysa 
11 Oca 00:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şeyler yapmak için irade gerekli; halbuki sen ona karşı iradenin yitirmişsin. Ama sakın bunu acizlik kabul etme. Sevgi iradenin en büyük düşmanıdır. Sevmek her şeyini vermek, her babayiğidin yapabileceği iş değildir; çok az kişinin ulaşabileceği, insanlığın doruk noktasıdır.

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyaziİki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi