İki Dünya Arasında

8,0/10  (12 Oy) · 
38 okunma  · 
12 beğeni  · 
959 gösterim
Mehmet Niyazi'nin bu romanı Almanya'da
okuyan bir Türk gencinin bir Alman kızına
aşkının hikayesidir. Eserde iki kültürün, iki
ayrı dünyanın arasında kalan iki yüreğin
çırpınışlarını bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  1995
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9754370893
 • Yayınevi:
  Ötüken
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Harika bir kurgusu olan tipik Mehmet Niyazi romanı . Konu gayet güzel başlıyor ve kahramanlar karışmadan devam ediyor. Konuda bütünlük bozulmuyor bu sayede kitap kendini okuturken okuyucuyu hiç sıkmıyor.

Öte yandan alışık olmadığımız bir şekilde Mehmet Hoca konuyu önceki hikayelerinden ayrı seçmiş. Bir aşk hikayesi anlatılmış. Hemde gayet güzel bir şekilde anlatılmış. Yine tipik bir Mehmet Hoca özelliği olarak kitap mutlu sonla bitmemiş. Her zaman eleştirdiğim gibi "Türk sinemalarında bile olmaz" dediğimiz şekilde olan kaza belalar mevcut.

Her insanın bir dönem yaşadığı duygular gibi iddialı bir sözün hakkını vermiş kitap. Kitap kahramanın yaşadığı duygu boğulmalarını okuyucuya iyi aks ettirmiş.

Kafa dağıtmak değişik bir hikaye okumak okurken sıkılmamak için ideal bir kitap. Ama iddia ediyorum kahramana üzüleceksiniz.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Almanya'da okuyan bir Türk genci Ayhan ile Alman kızı Hildegard arasındaki aşk anlatılır. Ben çok etkilenmiştim doğrusu; birkaç gün etkisinden kurtulamamıştım.

Kitaptan 4 Alıntı

Aylin Tel 
 17 Ağu 23:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'...ama sen hiçbir ölçüye sığmayacak kadar farklısın. Güzelliklerin keşfedilmekle bitmiyor. Her güzelliğin, ardında bulunan bir yenisini müjdeliyor. Şiirle dokunmuş sonsuz bir kitap gibisin.'

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 182 - Ötüken Neşriyat)İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 182 - Ötüken Neşriyat)
Aylin Tel 
17 Ağu 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Fakat bir başkasından sevgi bekleme! İnsanlar sevgilerinde anlamsızca cimridirler. Bir kimseden sevgi beklersen, kendi ellerinle mezarını kazmış olursun. Eskaza bir kimsenin yanında biraz mutluluk tadarsan, yiyeceğin tekmeye kendini hazırla; zira mutluluğun onu sana sunanın gözüne batan diken gibidir.'

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 136 - Ötüken Neşriyat)İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 136 - Ötüken Neşriyat)
Aylin Tel 
 17 Ağu 23:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Odam zindana dönmüştü. Soluğum kesilecekti. Kendimi sokağa attım. Sanki bir felaketten kaçıyordum. "Nereye gidiyorum?" diye de düşünmüyordum. Gittiğim yere acılarımı da götürmeyecek miydim?.. Ama yürüyordum... Benimle beraber her şey yürüyordu; binalar, caddeler, geceler, yalnızlıklar, acılar...'

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 111 - Ötüken Neşriyat)İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Sayfa 111 - Ötüken Neşriyat)
Mehmet Y. 
26 Oca 02:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

'Ama sana yine de müteşekkirim. Bana her zaman yüreğimde bütün tazeliğiyle saklayacağım bir sevgi hediye ettin...'
Nemli gözlerinde derinleşen uçurum beni ürpertti.
'Yürekteki sevgi insanı avutur mu, dünyayı cehenneme mi çevirir? Hiç düşünmüyor musun?'

İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Ötüken Neşriyat)İki Dünya Arasında, Mehmed Niyazi (Ötüken Neşriyat)