Sen Dünyasın

9,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
524 gösterim
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

Bizler bir toplum yarattık ve bu toplum bizi şartlandırdı. Zihinlerimiz aslında ahlaki olmayan bir ahlakla şartlandırıldı ve bozuldu; toplumun ahlakı ahlaksızlıktır, çünkü toplum aslında ahlaksızca olan şiddeti, kibri, rekabeti, açgözlülüğü ve benzeri şeyleri kabullenip teşvik etmektedir. Binlerce yıldır kabullenmesi, itaat etmesi ve uyum sağlaması için eğitilmiş bir zihin son derece duyarlı ve dolayısıyla son derece erdemli olamaz. Bizler bu tuzağa kısılıp kaldık. O halde erdem nedir? Bu soruyu soruyoruz, çünkü erdem zaruridir.

İnsanın içinde bütün dünya vardır ve eğer nasıl bakman ve öğrenmen gerektiğini bilirsen, kapı orada ve anahtar elindedir. Yeryüzünde senden başka hiç kimse ne sana o anahtarı verebilir ne de o kapıyı açabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789754689136
 • Orijinal Adı:
  You Are The World
 • Çeviri:
  Orhan Düz
 • Yayınevi:
  Omega
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Lililerle 
17 Eki 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

Her şeyden önce bir kişi "Düşüncenin tüm doğasını ve yapısını
anladım" dediğinde, bu sözüyle ne kastediyor? "Anlıyorμm"
, "Anladım", "Düşüncenin doğasını kavradım" gibi
sözlerle kastedilen nedir? "Anladım" diyen zihin nasıl bir zihindir?

Sen Dünyasın, Jiddu KrishnamurtiSen Dünyasın, Jiddu Krishnamurti