Sıfırlamak

5,7/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
320 gösterim
“Hüsamettin Bey’in son otuz yılda okuduğu sadece vergi kanunlarıyla, bakanlık tebliğleriydi. Yazarları, çatık kaşlı, somurtkan, ciddi adamlardı. Oysa öykü ya da roman yazarları, kadın olsun, erkek olsun, ciddi insanlar değillerdi. Düş orospularıydı. Kötü yola düşmüşlerdi. Ama, el sürdürmez bakirelere benzerlerdi. Bazıları gerçekten bakireydi. Ama fahişe tavırları takınırlardı. Tek tük olsa da, bunların bir de düzgün olanları vardı. Ne var ki, bunlar da keçiboynuzuna benzerdi. Ürettikleri bir damla balı tatmak için, bir çeki odun çiğnemek gerekirdi. Kafa sağlığına sahip öykü ya da roman yazarlarına, tarih içinde henüz rastlanmamıştı. Roman okumayı hafiflik saydığı için, Hüsamettin Bey bu tımarhane tarikatından uzak yaşadı.”

Bir muhasebecinin yaşamını konu alan bu romanda da, bütün öykü ve romanlarında olduğu gibi Yiğit Okur, hüzünle kahkahayı atbaşı koşturuyor.

Tanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750711220
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

ebrulikız 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçok şey belli bir zaman diliminde, belli bir anlam taşırken, başka bir zaman diliminde aynı şeyler aynı anlamı taşımıyor hatta anlamsız kalabiliyordu.

Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 80 - Can Yayınları)Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 80 - Can Yayınları)
ebrulikız 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alıştığımız şeyler, alışmadan önce, alışkın olmadığımız şeyler değil midir?

Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 47 - Can Yayınları)Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 47 - Can Yayınları)
ebrulikız 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Binlerce yıldan bu yana insanoğlunun yaratabildiği en dayanıklı üründü: sevgi. Sevgi metreyle ölçülemezdi, kiloyla ölçülemezdi, sıkıştırılmış havanın gücüyle ölçülemezdi. İnsanlık, sevginin ne ölçü birimini ne ölçü gerecini keşfetmişti.

Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 72 - Can Yayınları)Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 72 - Can Yayınları)
Oktay Dinç 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu mahalleye niye eskici gelsin ki? Zenginlerin eskisi olur. Fakir, pılısına pırtısına yapışıp öyle yaşar. Yenisi olmayanın eskisi olur mu? Olmaz! Mahalle bile eski. Baksana şu evlere, hepsi yamuldu. Üflesen dökülecek.

Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 86)Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 86)
Oktay Dinç 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kaldı ki arkadaşlığın değeri, ürettiği yarara göre saptanamazdı. Has arkadaşlık yarar üretmezdi. Binlerce yıldan bu yana insanoğlunun yaratabildiği en dayanıklı üründü: sevgi. Sevgi metreyle ölçülemezdi, kiloyla ölçülemezdi, sıkıştırılmış havanın gücüyle ölçülemezdi. İnsanlık, sevginin ne ölçü birimini ne ölçü gerecini keşfetmişti.

Sıfırlamak, Yiğit OkurSıfırlamak, Yiğit Okur
Oktay Dinç 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Toprağın altı bol, geniş, ferahtı. Milyonlarca yıldan bu yana ölüler çoğalsa da, toprak dolmaz, taşmazdı. Huzursuzluk toprağın altında değil üstündeydi. Toprağın altındakiler gittikçe sıkışıp bunaldıkça birbirini öldürür, ölüleri toprağa gömerlerdi. Toprağın altın yer sorunu yoktu.

Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 12)Sıfırlamak, Yiğit Okur (Sayfa 12)