·
Okunma
·
Beğeni
·
997
Gösterim
Adı:
Sıfırlananlar
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993132
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Reboot
Çeviri:
Sinan Uluç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
BEŞ YIL ÖNCE ÖLDÜM. 178 DAKİKA SONRA DİRİLDİM.

NE HAYAT NE DE ÖLÜM…

Wren Connoly beş yıl önce ölür. 178 dakika sonraysa bir Sıfırlanan olarak hayata döner: Artık daha güçlü, daha hızlı, çabuk iyileşebilen ama duygulardan yoksun biridir. Sıfırlananlar’ın ölüm süreleri ne kadar uzunsa, geri döndürüldüklerinde insanlıklarından da o kadar şey kaybetmektedirler. Bu yüzden Wren 178, Teksas Cumhuriyeti’nin en ölümcül Sıfırlanan’ıdır. Özel savaş biriminin üyesi olan genç kız yeni Sıfırlananlar’ı eğitir ancak ona verilen son acemi, şimdiye kadar gördükleri arasında en başarısızıdır.
22 dakika ölü kaldığı için Callum Reyes kısmen hâlâ insandır. Refleksleri çok yavaştır, sürekli soru sorar ve yüzünden hiç eksik olmayan o gülümsemesi eğitmeni olan genç kıza rahatsızlık verir. Yine de genç adamı yetiştirmek zorundadır. Reyes, Sıfırlanan standartlarının altına düşünce Wren’den onu imha etmesi istenir.

AMA BU KUSURSUZ ASKER ARTIK EMİR ALMAKTAN BIKMIŞTIR.


“Göz kamaştırıcı bir kitap, güçlü bir aşk hikâyesi… Anlatıcının güçlü sesi Sıfırlananlar’a âdeta hayat vermiş.”
Publishers Weekly

“Bağımlılık yaratan bir kitap… Müthiş konusu ve kurgusuyla okurları ilk sayfadan itibaren kendine bağlayacak.”
Kirkus Reviews

“Temposu son derece yüksek ve alabildiğine heyecanlı... Bir çırpıda bitirdim!”
Veronica Rossi

“Güçlü bir kadın; kötüye giden bir dünyada hayatı, aşkı ve insanlığından arta kalanlar için savaş veriyor.”
Lissa Price

“Sürükleyici, şaşırtıcı ve duygu yüklü; elimden bırakmak istemedim.”
C. J. Redwine

“Kitaptaki gerilim yüklü temponun mu yoksa yürek burkan aşk hikâyesinin mi daha çok nefes kestiğinden emin değilim. Bayıldım!”
Sophie Jordan

“Yürekleri ağza getiren kovalamaca sahneleri, tatlı bir aşk hikâyesi ve distopik bir dünya.”
Bulletin of the Center for Children’s Books

“İlk kitap için oldukça etkileyici, kanlı ve sinematografik detaylarla dolu… Hızlı temposu, insana tanıdık gelen fakat yine de eşsiz olan kurgusu ve güçlü mesajlarıyla okurları kendine çekecek.”
Booklist
344 syf.
·2 günde·10/10
BA YIL DIM.
3-4 ay icinde okudugum romanlarin ilk 3üne girer sanirim. Ki son zamanlarda begendigim cok kitap okudum. Bitmesin diye gıdım gıdım okumaya calistigim romanlardan oldu. Tabii ki beceremedim.
Kitap inanilmaz akici. Sayfalarin nasil bittigine inanamayacaksiniz. Bölümlerin kısa tutulması da bir etken tabii.
Kitap Pegasus'un Tüyap icin cikardigi kitaplardan biri. Konusu ilgimi cektigi icin almistim, ama aldiktan sonra pek de bir şey beklemeyip rafimda beklettim. Keske alir almaz okusaydim. Bu da benim serseri serbest stilim. Hep böyle oluyor cunku :D
Kitabın ilgimi çeken konusu ise: Wren adında genc bir kiz 12 yasinda gogsune aldigi 3 kursunla 178 dk ölü kalıyor. Gözlerini morgda ve sifirlanmis bir sekilde aciyor: artik daha guclu, daha hizli ve cabuk iyilesebilen biri oluyor. Ama sıfırlanan kimsenin ölüm süresi ne kadar uzunsa, insanligindan da o kadar sey kaybediyor. Bu yuzden Wren cok ozel bir sifirlanan. Wren 5 senedir insanliktan cok uzak ve yenilmez bir asker. Ama bir gün egitmesi icin Callum geliyor. Callum 22 dk ölü kalmis, harika enerjili bir cocuk. Insanligindan cok sey kaybetmeyen Callum, Wren'in icinde bir seyler degistirmeye basliyor. Ve hikayemiz böyle baslıyor.
Ilk defa okudugum bir kitapta butun karakterleri sevdim. Hic biri için 'ölsün de gitsin be artik' demedim.
Tabi ki bu kitap da seri ahdhhdj harika bir baslangic yapmis yazar. Gercekten cok sevdim kitabı ve lutfen lutfen lutfen Pegasus 2.kitap icin cok bekletmesin:((
344 syf.
·8/10
Aslında güzel bir kitap olmasına rağmen zorla okuma ödevi verilen lise öğrencisi gibiydim. Tüm şubat bu kitapla geçti resmen :) 300 sayfalık bir kitabı kocaman bir aya sığdıran kendimden davacıyım :D

Kitapta standart distopya kurgusu var. Gelecekte bir hastalık yayılıyor, ölen çocukları diriltebilen yeni bir ilaç bulunuyor ve bu şekilde diriltilen çocuklara sıfırlanan diyorlar. Ölü kalma süresi ne kadar uzunsa o kadar insanlıktan uzak olunuyor. Fakir - zengin ayrımı yine var. "Fakirler ölsün yaşasın zenginler" diyen bir araştırma şirketi var tabi ve bu sıfırlananlar "ayy biz de yaşıyoruz yahu, çekil şuradan" diyerek bu şirketten kaçıyorlar. Arada tabi ölsek de aşkımızdan geçmeyiz tripleri var. Bu kadar yani :)
344 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Meraktan içim içimi yediği için hızlı bitirdiğim sonra "Neden bu kadar çabuk bitirdim ki?" diyerek ikinci kitabını aramaya başladığım bu türdeki nadir kitaplardan biri Sıfırlananlar.

Bilim kurgu, fantastik, distopya türleri en sevdiğim türlerdir. En sevdiklerin olduğu için okurken ince elediğimi düşünüyorum. Çünkü hep aynı türdeki eserleri okuyunca karşılaştırma yapmaya başlıyorsun, az da olsa illa bir benzerlik, bir fark bulmaya çalışıyorsun. Bu yüzden Sıfırlananlar'a 9 puan verirken hiç tereddüt etmedim.

10 puan vermeyi düşündüm ama betimlemelerin bazı noktalarda yetersiz kaldığına inandım. Karakter kafamda kitabın sonunda tamamen canlandı. Ben biraz daha ortalara yaklaşırken tam bilmek isterim.

İnternette bir yorumda zombi kitabı olarak lanse edildiğini gördüm. Öyle bir şey yok. Her ölüp dirileni zombi ilan edersek bu yayın dünyası kısa sürede çöker.

Baş kahraman anlatıcı kadın olduğunda gerçekten güçlü bir kadın karakter isterim. Hatta bu yüzden çoğu kitaptan nefret etmişliğim var. Yazarlar nedendir bilmiyorum güçlü, sağlam ve zeki bir kadın karakter yazmakta zorlanıyor. Diğer türlüsü daha kolay görünüyor gözlerine galiba. Ama bu kitap sayesinde Wren, yüz yetmiş sekiz, benim favori kadın karakterlerimin arasına adını yazdırdı. Öyle mutluyum ki anlatmayı başaramıyorum.

Kitapta nefret ettiğim bir karakter çıkmadı. Kadınlardan sırf güçsüz zayıf oldukları için nefret ederdim ve erkekleri de kaba agresif bulduğum zaman nefret ederdim. Bu kitapta her karakter çizgisini korudu. Hata da yaptılar ama hangimiz hata yapmayız ki? Ben onları insansı duygularını kaybettiklerini söylemelerine rağmen tamamen insan olarak gördüm. Hatta çoğu kitap karakterinden daha insanlardı.

Kitabın sürükleyiciliği düşmedi. Başlangıçta beni bir anda sardığı için ortalarda donuklaşacağını düşündüm ama neyse ki öyle bir şey olmadı. Hatta dün kitabın yarısından fazlasını okuyarak kitabı bitirdim.

Bu tür kitaplar seviyorsanız şahsen ben kitabı tavsiye ederim. Şans verilmesi gereken bir kitap. Bu türlerde o kadar kötü kitaplara şans verdim ki buna da şans verebilirim dedim. Ama beklentimin üzerinde çıktı. Belki de gerçekten karakterlerin güzelliği yüzündendir. Yazar gerçekten karakterleri çok sağlam oluşturmuş. Kendilerinden beklenmeyecek hiçbir şey yapmadılar. Gerçekten böyle karakterlere ihtiyacım olduğu için sevmiş olabilirim yalan yok.

Kitap bence bilim kurgu değildi. O kadar yormadı beni. Ama evet ölenleri diriltiyorlar, üzerlerinde deneyler yapıyorlar diye düşünürsem kitap bir bilim kurgu. Aynı zamanda da fantastik. Ama aynı zamanda da bir distopya. Baş kaldırışlar en sevdiğim konuların başında gelir. (:

Ama ben yine de şans vermenizi gerçekten isterim. Şimdi ikinci kitabı okumaya kaçıyorum. Daha ülkemizde çevrilmemiş ama ben merak ediyorum o yüzden orijinal dilinde okuyacağım.
344 syf.
·Beğendi·9/10
Doğruyu söylemek gerekirse kitaptan beklentim çok yüksekti. Birkaç tane bookstagramda görmüş ve kıskanarak almıştım. Kitabın başı tam olarak beklentimi karşılarken, sonlarına doğru beklentim baya düştü diyebilirim.

O zaman bir soruyla başlayalım. Öldükten sonra diriliseydiniz insanları öldürür müydünüz?
Wren bundan tam 5 yıl önce ölmüştür. Öldüğünde 12 yaşında olan Wren tam 178 dakika sonra dirilip bir Sıfırlanan olarak hayata dönmüştür. Güçlü, hızlı, çabuk iyileşen fakat artık duyguları olmayan biridir. Çünkü Sıfırlama işleminden önce ölü olarak geçirilen süre ne kadar kısaysa içinde o kadar insanlık kalır. Özel savaş birimlerinden birine üye olan Wren Sıfırlananları eğitmekle görevlidir ama son acemi şimdiye kadar ki en başarısız öğrencidir.

22 dakika da öldüğü için Callum kısmen insandır. Refleksleri çok yavaş olan ve sürekli soru soran Callum genç kızı delirtir ve hikaye böyle başlar.
Alın diyemem ama güzeldi.
344 syf.
·Beğendi·7/10
SPOİLER İçerir. Unutmamak adına.Gene çocuklar üzerine odaklı bir kitap aslında. Anlatımı da oldukça akıcı. Wren Connolly bizim kahramanımız. Aynı zaman da eğitimci. Buna Callum adında bir çocuk düşüyor ve puanı oldukça düşük ama onu seçiyor. 'Belki de sen eğittiğin için en iyisi oluyorlardır' lafından sonra seçiyor onu.

Öncelikle güzel geçen ama sonradan isyana dönmesi muhtemel bir hikayeyi kafanızda mutlaka canlandırabiliyorsunuzdur. Hatırladığım kadarıyla kendisine verilen bir ilaç sonrası Wren'in oda arkadaşı Ever, hemen ardından da kendi elemanı Callum'un da aynı şeyi yaşaması.

Panzehir almak için yapılan çabalar derken, IGI yani 'İnsan Geliştirme ve İskan Kurumu' üzerine yapılan saldırılar ve finalde de şu tabela:

"Sıfırlananların Bölgesi - İnsanların Girmesi Yasaktır"

Kitabımız buraya kadar geliyor ve sonra bitiyor. Devamını da şuna göremediğim için bir şey diyemem ama vakit geçirmek adına gayet güzel gidiyor. Acayip kafam dağıldı. Bugün aslında bir kitap daha gelir de çok yorgunum bakalım hayırlısı. Kendinize iyi bakın, şimdiden mutlu günler..
344 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Dünyada bazı insanlar bir virüs yüzünden ölmüş ve sonra tekrar canlanmıştır. Ne kadar ölü kalırlarsa o kadar insanlıkla yitirilen. Sıfırlanan denilen bu insanlar arasında Wren Connolly, 178 dakika durduğundan 178 barkod bir Avcı ve eğiticidir. Çömezlerden 22 barkod Callum Rees kendisinin hocası olmasını ister ve kabul eder. Eğitimi sırasında yakınlaşırlar. Ancak Callum yetersizdir ve komutan onun öldürülmesini ister. Bu arada insan olan Leb, kızı Addie'nin kurtarılması karşılığında onlara yardım etmeye kabul eder. İsyancıların yanına gideceklerdir. IGI adındaki kurum 60 altı barkodlulara bir deney yapmaktadır ve Wren'in en yakın arkadaşı bu yüzden ölür. Bu deneyi Callum'a da yapmışlardır ve tedavi için panzehiri IGI binasından alınması gerekir. Acaba Wren bu işi başarabilecek midir? Callum iyileşecek midir? İlişkileri devam edecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman. 
344 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bir günde bitirdiğim küçük minnoş bir romandı. Uzun süre kütüphanemde kaldı ve en sonunda okumam lazım deyip şıp diye bitirdim.
Aslında gerilimli sahneler bol olsada beni hiç germedi, korkutmadı ve ya üzmedi. Yani duygusal açıdan kitaba pek giremedim ama reading slump yani bir süre elinize hiç kitap almak istememe gibi durumlarınızda kurtarıcınız olabilir. Okuyun derim
344 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Güzel bi aksiyon kitabı olmuş. Nedense bütün güzel kitapların serisi var. Sıfırananların 2. Seride ne yapacaklarını merak ediyorum doğrusu. Bence numarası büyük olanlar kadar küçük olanlarda güçlü olacak gibime geliyor. Umarım serinin 2.kitabı bi an önce çıkar. Çünkü İGİ nin yok olmasını okumak istiyorum.
344 syf.
·Beğendi·7/10
Yine distopik bir dünyaya açıyoruz gözlerimizi. KDT adlı (yanlış hatırlamıyorsam) bir virüs sonucu insanlar öldüğünde bir "Sıfırlanan" olarak hayata dönüyor. Bu hayata dönüş süresi ne kadar uzarsa insanlığından o kadar uzaklaşmış oluyorsun. Karakterimiz Wren 178 dakikayla rekoru elinde bulundurmakta ve Sıfırlanan merkezlerinden birinde 5 senedir görev almaktadır. Ta ki aşk kapısını çalana kadar. Uzun boylu, kızlar tarafından çok beğenilen (aman ne orijinal ne orijinal, ne kadar değişik) namı değer 22 dakika, kendisine Callum denilmesini isteyen neredeyse her bestseller kitapta rast geldiğiniz karakterin Wren' in öğrencisi olması ile işler karışır. İnsanlığından kopamayan, diğerlerinden daha zayıf olan ve insan öldürmek istemeyen Callum' un merkezin işine yaramayacağı düşünülür ve son bir göreve gönderilir. Bu görevde eğer bu işi yapamazsa sonucu biricik sevdiceği tarafından tayin edilecektir. Sonra kaçışlar, isyana katılmalar, panzehirler falan derken kitap bitti. Şöyle söyleyeyim, çok kolay okunan bir kitap. 350 sayfa falan olmasına aldırmayın. Satır araları gereğinden fazla açık tutulmuş. Bölüm sonlarında 1-1,5 sayfa atlanmış. Bu kitabı başka bir yayın evi bassa 200 civarı olabilirdi. Her neyse kitap seri olacak. Diğer kitaplarını da alacak mıyım? Tabi ki. Ama abicim şu karakterlere biraz farklılık katın yahu. Aksak bir karakter göremeyecek miyiz? Esas oğlan, esas kız hep mi çok yakışıklı ve güzel olmak zorunda? Neyse millet distopya - macera sevenlere önerilir. Öyle büyük beklenti içine de girmeyiniz. Saygılarımı sunuyorum.
Yorganı kafamın üstüne kadar çektim. İyice kıvrılıp minicik bir topa dönüşerek karanlığın beni yutmasını bekledim.
Gözlerimi kırptım. Konuşamıyordum. Etrafımdaki her şey sahte ve uzak geliyordu. Elimi uzatıp dokunsam parçalara ayrılacak gibiydi her şey.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sıfırlananlar
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993132
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Reboot
Çeviri:
Sinan Uluç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
BEŞ YIL ÖNCE ÖLDÜM. 178 DAKİKA SONRA DİRİLDİM.

NE HAYAT NE DE ÖLÜM…

Wren Connoly beş yıl önce ölür. 178 dakika sonraysa bir Sıfırlanan olarak hayata döner: Artık daha güçlü, daha hızlı, çabuk iyileşebilen ama duygulardan yoksun biridir. Sıfırlananlar’ın ölüm süreleri ne kadar uzunsa, geri döndürüldüklerinde insanlıklarından da o kadar şey kaybetmektedirler. Bu yüzden Wren 178, Teksas Cumhuriyeti’nin en ölümcül Sıfırlanan’ıdır. Özel savaş biriminin üyesi olan genç kız yeni Sıfırlananlar’ı eğitir ancak ona verilen son acemi, şimdiye kadar gördükleri arasında en başarısızıdır.
22 dakika ölü kaldığı için Callum Reyes kısmen hâlâ insandır. Refleksleri çok yavaştır, sürekli soru sorar ve yüzünden hiç eksik olmayan o gülümsemesi eğitmeni olan genç kıza rahatsızlık verir. Yine de genç adamı yetiştirmek zorundadır. Reyes, Sıfırlanan standartlarının altına düşünce Wren’den onu imha etmesi istenir.

AMA BU KUSURSUZ ASKER ARTIK EMİR ALMAKTAN BIKMIŞTIR.


“Göz kamaştırıcı bir kitap, güçlü bir aşk hikâyesi… Anlatıcının güçlü sesi Sıfırlananlar’a âdeta hayat vermiş.”
Publishers Weekly

“Bağımlılık yaratan bir kitap… Müthiş konusu ve kurgusuyla okurları ilk sayfadan itibaren kendine bağlayacak.”
Kirkus Reviews

“Temposu son derece yüksek ve alabildiğine heyecanlı... Bir çırpıda bitirdim!”
Veronica Rossi

“Güçlü bir kadın; kötüye giden bir dünyada hayatı, aşkı ve insanlığından arta kalanlar için savaş veriyor.”
Lissa Price

“Sürükleyici, şaşırtıcı ve duygu yüklü; elimden bırakmak istemedim.”
C. J. Redwine

“Kitaptaki gerilim yüklü temponun mu yoksa yürek burkan aşk hikâyesinin mi daha çok nefes kestiğinden emin değilim. Bayıldım!”
Sophie Jordan

“Yürekleri ağza getiren kovalamaca sahneleri, tatlı bir aşk hikâyesi ve distopik bir dünya.”
Bulletin of the Center for Children’s Books

“İlk kitap için oldukça etkileyici, kanlı ve sinematografik detaylarla dolu… Hızlı temposu, insana tanıdık gelen fakat yine de eşsiz olan kurgusu ve güçlü mesajlarıyla okurları kendine çekecek.”
Booklist

Kitabı okuyanlar 56 okur

  • Masal Yağmur
  • Serdem Meriç Çelik
  • Behice Sevde Akpınar
  • Anes Uçar
  • Nova
  • Asude
  • Filizyargan
  • Sıla
  • Mahmut Çakıroğlu
  • Okur-gezer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.3 (4)
9
%13.3 (4)
8
%26.7 (8)
7
%33.3 (10)
6
%3.3 (1)
5
%10 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0