Şimdi Benimsin

8,5/10  (83 Oy) · 
168 okunma  · 
59 beğeni  · 
1.918 gösterim
Kötü bir başlangıçtı onlarınki. Ne Elif hak etmişti başına gelenleri, ne de Fırat istemişti böyle olmasını. Bir gecede hayatlar değişmiş, hayaller yıkılmıştı...


Zaman unutturabilir miydi kötü anıları? Affedebilir miydi günahı?


Haksızlıkların en büyüğünü yaşayan Elif, ailesi tarafından dışlanırken, felaketi olan insanlar tarafından sarıp sarmalanır. Her geçen gün nefret ateşiyle bilense de, hayata tutunmaya çalışır.


Fırat ise pişmanlıkları ve vicdanı ile savaşırken, Elif’in masumiyetine ve güzelliğine yenilir. Gün geçtikçe ilmek ilmek her hücresine işler Elif. Artık Fırat için hayatın amacı, affedilmek ve kara sevdasına karşılık bulabilmektir.


İki töre mahkûmunun hayat yolculuğuna eşlik ederken, hem yüreğiniz acıyacak, hem de dev bir aşka tanık olacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  564
 • ISBN:
  9786055358907
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Suay Nemli 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Berbattı tiksinerek okudum. Bir kitaptan bu kadar nefret edeceğimi düşünmemiştim. Hiç kimse mi düşünmedi "ya Abi biz böyle kitap basıyoruz ama bunları küçük çocuklarda okuyacak, başka insanlarda okuyacak küçük büyük herkes okuyacak" hiç kimse mi düşünmedin bunu? Bu kitabı hiç kimseye tavsiye etmiyorum yazarı da, bu kitabı basan yayın evini de kınıyorum. Bu kitap resmen tecavüzü meşrulaştırıyor bunu okuyup da "Ay canım Fırat" ya da "ay canım Elif" diyen insanlar var ve bunu söyleyen 14-13 yaş arasındaki kızlar ki kendileri böyle bir olay yaşasın kesinlikle intihar ederlerdi böyle bir kitabı basına sunmak, böyle bir kitabı küçük büyük herkes okutmak gerçekten de kötü bir şey ki günümüz Türkiyesi'nde böyle olaylar çok fazla yaşanmakta üstüne üstlük kitapta tecavüzün üstünü "töre dedi" ya da "aşık oldum" diye kapatıyor. Bu çok saçma kimsenin bu kitabı okumasını önermiyorum.

Eylül 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çaresizlik diyince artık aklıma gelen tek şey bu kitap olacak hele de elif ve fıratın aşklarının o şekilde bittiğini duyunca bu saatte hıckırılar içinde ağladım 2 günde bitti ama şunu anladım hayat o kadar kısa ki hiç bir şey için zaman yok tıpkı ölüm gibi gerçekten sonunu iple çekip bir çırpıda okuyabilirsiniz bu kitabı.:'(

Şimdi Benimsin benzeri kitaplar

EfRuzz 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

güzel başladı güzel devam etti ama o son yakıştı mı bu kitaba güneş. sen yaz yaz yaz sonu ocakta unutulan yemeğe yetişme hızıyla bir çırpıda getir. hakkaten sevdim gidişi. fıratın aşkını falan sevdim de elif sok sönük olmuş. herşeye boyun büken bi karakter gibi duruyor. yani bu sıkıntıları görmezden gelirsek okuyun tabikisi:)

Elsa 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nereden başlasam bilemiyorum. Bende öyle bambaşka, öyle muazzam bir yer edinen bu kitabı, hangi kelimelerle süsleyerek anlatsam bilemedim. Bana -ilk defa aşk romanı okuyup da- bunu sevdiren ilk kitabım. Delice bir istek duyup, anında satın aldığım bu kitabın gün gelip de en çok sevdiğim kitaplardan birisi olabileceğini bilmezdim. Aşka inanmayan beni, aşkın var olabileceğine inandıran bu kitap, başta hayal kırıklığı daha sonra sevginin saf halini gösterdi bana. Fırat'ın aşkı.. Ne mecnun ne Ferhat. Fırat bambaşka biri. Sırf sevdiği kadın onu affetsin diye senelerce beklemiş bir adam. Öyle çok sevdi ki Elif'i kelimeler yetmezdi anlatışına. Ne yaptıysa da kendisini sevdiği kadına affettirememek ona çok koymuştu. Böyle zamanlarda onunla ağlardım. Yalan değil, ağladım. Çünkü ben kitapta, Elif'in çektiği acıları, yaşadığı hüznü, kırılan gururunu, Fırat'ın pişmanlığını, üzüntüsünü, aşkını, onlarla birlikte yaşadım. Ve ben bir kez daha Güneş Demirel'e teşekkür ediyorum. Beni ve diğer okuyucuları bu kitapla tanıştırdığı için..

Yeliz Kaynakcioglu 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ah Fırat ah diye diye okudum ben bu kitabı. Töre adı altında kızlarımıza aslında ne büyük haksızlıklar yapıldığını , bununla birlikte karşısında ki erkeğin bile zor duruma hataya düşeceğini çok güzel anlatmış kitapta. Erkeğin hatalarının bedeli hep kadınlara düşüyor malesef. Güneş Demirel öyle yürek yakan bir aşk hikayesi yazmış ki okurken nefesinizi kesecek.
Ama her şeye rağmen aile kavramının ne denli önemli olduğunu anlıyorsunuz her satırda.

Rabia Bakırdaş 
04 Oca 14:46 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Hayatımda hiçbir kitabı okurken bu kadar zorlanmadım sanırım. Oturup da kitaba hakaret etmeyeceğim ama okuduğum her sayfada kitaba verdiğim şanslar geçen her dakikada resmen azap gibi bir şeydi. Çok üzgünüm, kitabı yarısında bıraktım ve aklımda koca bir soru işareti var: "Bir insan neden böyle bir kitabı piyasaya sürer ki?"
Olay şu: Tecavüz gibi aşağılık bir suç işleniyor ve tecavüzü edene kimse suç bulmazken tecavüze uğrayanın üstüne gidiliyor. Tamam, bu Türkiye'nin bazı bölgelerinde, bazı insanlarında olan bir durum. Maalesef ki var ama yazarın tumumunda sanki bunun yanlış olduğuyla ilgili bir anlatım yok. Hatta hikaye bazen o adamın ağzından anlatılıyor ve adam her seferinde 'pişmanım, acı çekiyorum, kendimi kaybettim, çevremdekiler beni buna zorladı' tarzında cümleler kurup kendini okuyucuya affettirmeye çalışıyormuş gibi. Üzgünüm ama kitapta 'kız' da dahil bir kişi bile çıkıp "Olum sen beynini kullanamıyor musun da bir sürü insanın dediğini yapıyorsun?" demiyor. Tamam, kitapta herkes 'gerizekalı' olsun, ona da tamam. Ama madem bu adam pişman, neden bu kızın etrafında durmaya devam ediyor o zaman? Neden bu kız 'çaresizlikten' karnındaki çocuğuyla bu adama 'ben seninle evleneceğim' dediğinde hatasını başka bir şekilde örtmeye çalışmıyor o zaman? Ulan madem pişmansın, o kadar iyi adamsın niye çıkıp gitmiyorsun kızın hayatından?
Yazar da dahil herkes sorunun 'iki tarafın evlenip mutlu olacağında' çözüleceğini sanıyor. Ya hu bu durumda midesi bulanan bir ben miyim?
Bakın, bu kitaba çok fazla şans verdim, dedim biraz daha ilerleyeyim belki olay toparlanır, olur ya bir şeyler değişir, kitap kendini toparlar ama yok. Dayanamadım.
Beni en çok sinirlendiren şeylerden birisi de adamın annesinin sanki 'normal bir evlilik' oluyormuş gibi düğün hazırlığı yapması ve kızın da bu kadına karşı sempati beslemesiydi. Ya hu, bu kadının çocuğu sana tecavüz etti, nasıl yanlarında nefes alabiliyorsun sen, nasıl sevebiliyorsun o adamın kanından olan insanları?
Bu ve bunun gibi bir çok psikolojik mantıksızlığın yanında yazar bütün bunların hepsini 'töreye' bağlıyor. İkinci 'töre' konulu kitabım bu benim ve dayanamıyorum artık. Biri bile çıkıp biz Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyoruz, yasamız var, ne bileyim davacı olalım, yazık değil mi bu kıza, elinden tutalım, bir şeyler yapalım, demiyor.
Evet, tekrar söylüyorum: 'Türkiye Cumhuriyeti'nde ne yazık ki hala böyle yobazlıklar ama böyle bir kitap yazmanın amacı, bütün bunların kötü olarak gösterilmesi olmalı, değil mi?
Kitabın konusuna kızmıyorum, karakterlerin davranışlarına, olayın akışına kızmıyorum sadece kitapta verilmek istenen şeyin yokluğuna kızıyorum ben. Bu kitabın yazılmaktaki amacı ne? Bu sorunun cevapsızlığı üzüyor beni.
Bütün sitemimi yazara da yüklemiyorum ben. Tamam bir hata olmuş, böyle bir kitap yazılmış ama Allah aşkına, yazar yazdığı kitabı, oluşturduğu kurguyu etrafındaki birkaç kişiye göstermedi mi? Biri bile çıkıp da şunun şurası şöyle olmalı, burası böyle olmamalı, demedi mi yani?
Peki ya yayınevi? Editör? Son okunma? Kitabın 9. Baskıya gelmesine neden olan insanlar?
Bu kitabı elime almamın sebebi, hakkında yapılan eleştirilerdi. Bir kısım kitabı olabildiğince yererken diğer bir kısmınsa sadece 'Oscarlık' demediği kalmıştı.
Hiçbir mantığın olmadığı bu kitapta ilerleyen tek şey hayal gücü.
Bu kurgudan bir şeyler olur, olmaz diyemem ama bu şekilde değil, böyle bir anlatımla değil.

Nejla GÜNEŞ 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bitti , ama beni de bitirdi. Roman okurken böylesine duyguları , acıları, sevinçleri, hüzünleri daha doğrusu yazılan her kelimeyi okuyucuya birebir hissettiren bir kaleme sahip olan sevgili ve benim için gerçekten çok kıymetli yazarımız Güneş Demirel'i gönülden kutluyorum. Nasıl okunası bir kitap tarif edilemez , ancak okunursa anlaşılabilir... O kadar net yani.. Elif ile Fırat'ın hikayesini okudum bu romanda.. Ama ne hikaye.. Töre kanunlarının geçerli olduğu yaşam şartlarında imkansızlıklar, nefretler, terk edilmişlikler, en büyük düşmanın sandığın ailenin aslında öz ailenden çok daha sana aile olduğunu görmek, önceleri mecburiyetten sonraları ise devleşen aşk ve sevginin vermiş olduğu bağlılık, geç de olsa hayallerine fazlasıyla kavuşmak gibi daha bir çok hayatın gerçekleri ile ilgili konuları içeren muhteşem bir roman.. Ne diyebilirim ki ? Alın okuyun ve kendiniz görün..

《@BU FIR@T》 
15 Şub 20:12 · Kitabı okudu · 55 günde · Beğendi · 10/10 puan

okuduğum kitaplar arsında en iyilerin den biridir bu kitap herkese tafsiye ederim
Zaman unutturabilir miydi kötü anıları? Affedebilir miydi günahı?
Haksızlıkların en büyüğünü yaşayan Elif, ailesi tarafından dışlanırken, felaketi olan insanlar tarafından sarıp sarmalanır. Her geçen gün nefret ateşiyle bilense de, hayata tutunmaya çalışır.
Fırat ise pişmanlıkları ve vicdanı ile savaşırken, Elif’in masumiyetine ve güzelliğine yenilir. Gün geçtikçe ilmek ilmek her hücresine işler Elif. Artık Fırat için hayatın amacı, affedilmek ve kara sevdasına karşılık bulabilmektir.
İki töre mahkûmunun hayat yolculuğuna eşlik ederken, hem yüreğiniz acıyacak, hem de dev bir aşka tanık olacaksınız.

Sebnem 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar o kadar kitap okudum ki sayını inanın bilmiyorum. Ama okuduğum kitaplar arasında iki kitap bana cidden derinden tesir gösterdi. Şimdi benimsin beni derinden yaraladı. Okuduğumda ' ah be Fırat böyle güzel sevilir mi ' diye soruyordum. O kadar gerçekçi ve güzel yazılmış ki. Sözlerim yetmez . Sonu .. Ah o son ağlamaktan canım çıktı. Aşk hiç bu kadar güzel yazılmamıştı. Sadece aşk değil. Elif'in savaşması ve yavaş yavaş yaralarının kabuk bağlaması . Okuması için verdiği savaş. Tek sözle etkileyici. Şiddetle tavsiye ederim.

Hatice Nur Özcan 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi Benimsin en çok ağladığım ve en hızlı okuduğum kitap. Kalbimin küçük odacıkları üzüntüyle ve dramla dolduğunu söyleyebilirim. Okuduğum en muhteşem kitaplardan birisi. Elif'in hissettikleri ve yaşadıkları o kadar hissederek anlatılmış ki. Okumanızı şiddetle öneririm :)

3 /

Kitaptan 5 Alıntı

kitapkurtcuğu 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şiddetle tavsiye ederim..
Peki ben neden hiç kimseye dur diyemiyorum? Yatağa uzanıyorum yine, dizlerimi karnıma çekip yastığıma gözyaşlarımı salıyorum. Umutsuzum artık. Yorgunum. En kötüsü de yaşadıklarıma ve yaşayacaklarıma tutsak.
O pis herif aklıma geldikçe hiddetleniyorum. İçimdeki nefreti her geçen gün büyüterek yaşıyorum, buna ne kadar yaşamak denirse…

Şimdi Benimsin, Güneş DemirelŞimdi Benimsin, Güneş Demirel
Sebnem 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok seviyorum be Kenan. O böyle gülümseyen gözlerle bana baktığında diyorum ki, ' Öl be Fırat'

Şimdi Benimsin, Güneş Demirel (Sayfa 306)Şimdi Benimsin, Güneş Demirel (Sayfa 306)
Sebnem 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İçince unutuluyor muydu sanki! Ne çaresizce bir çare!

Şimdi Benimsin, Güneş Demirel (Sayfa 228)Şimdi Benimsin, Güneş Demirel (Sayfa 228)
İnci Hamburacı 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yüzümü avuçlarının içine alıp, yanaklarımdaki yaşları sildi. Elimle ellerini ittiğimde, ''Off!'' diye inledi ama pes etmedi. Yine kavradı yüzümü. Gözlerine bakmamı sağladı. ''Özür dilerim. ..'' Şimdi Benimsin ♡
Güneş Demirel.

Şimdi Benimsin, Güneş DemirelŞimdi Benimsin, Güneş Demirel
fatma eren 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayat öylesine kısaydı ki... Kötülüğün, nefretin, kinin sınırları ve sonu yoktu. En güzeli, yaşama aydınlık pencereden, aydınlık yürekle bakabilmekti.

Şimdi Benimsin, Güneş Demirel (Sayfa 539)Şimdi Benimsin, Güneş Demirel (Sayfa 539)