·
Okunma
·
Beğeni
·
2.940
Gösterim
Adı:
Sinema Kitabı
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
352
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051713052
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Sinema Kitabı
The Movie Book
Chinatown kara film türünü altüst mü ediyor? Pulp Fiction'ın süreksiz bölümlerden oluşan olay örgüsü nasıl bir etki yaratıyor? Çoklu bakış açısı Rashomon'daki gerçeklik algısını nasıl sarsıyor? Sinema Kitabı son 100 yılın en iyi filmleriyle bu ve başka pek çok soruya yanıtlar sunuyor.

Hafızalara kazınmış film kareleriyle, dönem afişleriyle ve zekice hazırlanmış infografiklerle dolu, basit bir dille yazılmış olan Film Kitabı beyaz perdeyi onurlandırmış 100'den fazla filmin karakterlerini, olay örgülerini ve ana temalarını inceliyor.

İster coşkulu bir sinemasever olun, ister sadece biraz fikir edinmek isteyen bir sinema seyircisi, bu kitap en sevdiğiniz filmlere yeni bir gözle bakmanızı sağlayacak ve sizi kesinlikle kaçırmamanız gereken sinema harikalarıyla tanıştıracak.
352 syf.
·186 günde·10/10 puan
Hayatımda en sevdiğim filmler hakkında YouTube'da hazırladığım film önerileri içeriğimi izlemek için bu linke tıklayabilirsiniz: https://youtu.be/MPU3_1N9gmo

İster Tarkovski, Kubrick, Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan diyen bir Entel Feridun olun, isterseniz de canınız sıkıldığında arkadaşınızla sürekli durdurup üstüne tartışabileceğiniz sahnelerle dolu filmler keşfetmek isteyen birisi olun. Bu kitapta sinemanın doğuşundan şimdisine kadar neredeyse her şey var!

Bu incelemeye özel olarak şöyle bir şey yapacağız, 1000kitap'ta genelde kitaplar hakkında konuşuyoruz elbette ama maalesef filmler ve sinema pek ön planda olamıyor. O yüzden bu incelemeye yorum yazan arkadaşlar bana en sevdiği filmlerden 1-2 adet film önerirse ben de yorum yazan arkadaşlara 1 adet en sevdiğim filmlerden önereceğim. Böylelikle sinema konuşmaya çok zaman ayıramadığımız bu sitede en azından bir inceleme içerisinde pek çok farklı kişisel zevkten güzel filmin toplanmasını sağlayabiliriz.

Şimdi gelelim bir ortamda sinema konusu açıldığında şekil gözükmenizi sağlayacak bazı püf noktalarına... Öncelikle 1895 yılındaki Fransız Lumiere biraderlerin 46 saniyelik kısa filmi olan "Lumiere Fabrikasından Çıkan İşçiler" filminin tarih boyunca çekilen ilk sinema filmi olduğunu bilirseniz belki de bir gün Kim Milyoner Olmak İster'e katılıp bu şekilde bir soru çıktığında Kenan İmirzalıoğlu'nun ezici bakışlarına maruz kalmaktansa hiç joker harcamayıp doğru cevabı verebilirsiniz, benden söylemesi.

Aslında incelemenin gelişme kısmına geçmeden itiraf etmem gereken bir nokta var ki, o da şu... Genellikle kitapları anlama ve içlerindeki alt metinleri çözümleme konusunda nispeten iyi sayılsam da konu filmlere geldiğinde filmlerin içindeki alt metinleri anlama kısmında tam bir algılama özürlüsü oluyorum. Size bu konudaki bir anımı anlatmak isterim.

Stanley Kubrick'in Jack Nicholson başrollüğündeki The Shining filmini izliyorum ve Nicholson'ın canlandırdığı Jack Torrance adlı beyefendi, filmdeki otelin zemin katındaki duvarda bulunan bir desene karşı top fırlatıp duruyor. Gayet normal bir sahne değil mi? Yani bir insan bir duvara karşı top fırlatabilir, gerçekte olsa bunda herhangi bir alt metin düşünmeyiz. Ama iş sinemaya gelince öyle olmuyor kardeşim. Çünkü Kubrick denen adamın öyle bir mükemmeliyetçi sinema anlayışı var ki, Nicholson'ın orada duvara attığı top ve duvardaki kızılderilileri hatırlatabilecek bir desen, Amerikalıların kızılderililere tarihte yaptığı zulmü anlatıyormuş. "Abi ben anamın karnından doğma bilgilerle bu sahneyi nasıl anlamlandırabilirdim ki?" diye soracak olursanız, zaten sinema tarihine büyük etki etmiş olan Kubrick, Tarkovski, Bergman, Lynch gibi yönetmenler de tamamen bizi etkileri altına almak ve sinemanın kronolojisine büyük dokunuşlar bırakmak için filmlerini çekmiş yönetmenlerdir.

Peki, bu kitapta ne bulacaksınız? Bu kitabı okumadan önce sinema konusunda neredeyse körkütük cahil birisi olmama rağmen 186 gün boyunca başından sonuna kadar pürdikkat okuduğum ve maalesef ki fiyat olarak da aşırı tuzlu bu kitap sizi onlarca yönetmen ve hatta yüzlerce filmle tanıştıracaktır. Elbette bunlar genellikle pek çok sinefil tarafından bilinen ve çoğunluğu popüler olan filmler gibi de gelecektir bazılarına. Fakat içeriğindeki görseller, sinema tarihinin değişen sinema teknikleri, çekim açılarının yönetmenlerle birlikte evrimleşmesi ve çeşitlenmesi, yönetmen inisiyatifleri, farklı türlerdeki film önerileri gibi pek çok konu, eminim ki en tutkulu sinefilin bile ilgisini çekecek yöndedir.

İncelemeyi tamamlamadan size hayatımda en sevdiğim ilk 2 filmi önermek istiyorum. Bunlardan ilki Jacques Tati'den Play Time filmi ve Frank Capra'dan Şahane Hayat filmi. İlk filmde birey olarak bizlerin mekanlarla olan ilişkilerini bir olay örgüsü kaygısı olmaksızın görebiliyor olacaksınız. İkinci önerdiğim filmde ise yaşadığımız onlarca dert ve sıkıntıdan sonra "Hiç doğmasaydım daha iyi olurdu." gibi bir düşünceyle tamamen karamsar olan bir adamın hayatının nasıl değiştiğini izleyeceksiniz.

"Yaptıklarımız veya yapmak istediklerimizle yargılanmıyoruz. Eseri bir bütün olarak anlamak istemeyen, hatta ona bakmak bile istemeyen insanlar tarafından yargılanıyoruz. Onun yerine yaptıkları şey tekil parçaları ve ayrıntıları yalıtıp onlara sıkıca tutunmak ve onlarda özel, ana bir nokta olduğunu kanıtlamaya çalışmak. Bu delilik." diyen Tarkovski ile birlikte insanlara parçacıl olarak değil bir bütün olarak bakmayı öğreneceksiniz. Onunla birlikte iz sürmeyi, elbette daha sonrasında da kendi benliğinizin izini sürmeyi, bilincinizin karanlık sokaklarında bir fener aramanın ihtimallerini öğreneceksiniz. Eserleri bir bütün olarak değerlendirmek isteyip belki de kendinizin bütününe dair bir şeylerin artık değişmesi gerektiğinin farkına varacaksınız...

Hem zaten Polonyalı film yönetmeni Krzysztof Kieślowski'nin de dediği gibi "Sinema hiçbir şeyi değiştiremez; ama insanların birçok şeyi anlamalarını sağlar. Dünyayı değiştirecek olan şey filmler değil, o filmleri izleyen insanlardır." diyemez miyiz? Bizler pek çok filmi çok rahat bir şekilde izleyebilme olanağına sahibiz. Bu şekilde hayattaki davranışlarımızı, bakış açılarımızı ve yönelimlerimizi belirleyip yönetmenlerin tercihlerinden kendimize bir şeyler kapabiliyoruz. Oysaki mesela Shakespeare hayatında hiçbir zaman Dostoyevski'yi okuma şansına ulaşamadı. Dostoyevski 1881'de öldüğü için hayatında 1 tane bile film izleyemedi. Biz ise bizden önce yazılan bütün kitapları okuma ve çekilen bütün filmleri izleme şansına sahibiz. Kültür hafızamız açısından bu kadar imkana ulaşabilecek haldeyken onlardan daha çok çabalamamız gerekmiyor mu sizce de?

İncelememin başında dediğim gibi, yorum yazan arkadaşlar bana en sevdiği filmlerden 1-2 adet film önerse de önermese de onlara her türlü 1 adet en sevdiğim filmlerden önereceğim. Hadi bakalım, biraz nitelikli filme boğalım bu siteyi!
352 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10 puan
Öncelikle kitabı okumayı düşünüyosanız size başlamadan önce şunu belirtmeliyim.Kitap, çok detaylı bir inceleme kitabı değil bunu bilerek yola çıkmalısınız.İkincisi de sinema konusunda en az orta seviye bir hoşlantınızın olması lazım.Çünkü kitabı okurken sıkılıp bitirmeden bırakabilirsiniz.Bu da 66 TL ye alınan bir kitapta yaşanacak büyük bir pişmanlık olur.Keşke dememeniz için bunları belirtmem de fayda olduğunu düşündüm.Kitaptan bahsedecek olursak, kitap Alfa Yayınları nın Büyük Fikirleri Kolayca Anlayın serisinden çıkan bir kitap.Doğal olarak yola da bu şekilde çıkıyor.Basit bir dille herkesin anlayabileceği bir şekilde detay ya da teknik bilgi vermeden kitabı biz okurlara anlatıyor.Kitap, Lumiere biraderlerin 46 saniyelik Lyon'da fabrikada çıkanları çekmesiyle başlıyor.Yıllardan 1894.Daha sonra malumunuz Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Akira Kurosawa,Coppola, Spielberg, Tarantino, Nuri Bilge Ceylan derken günümüze gelen sinemanın evrimi.Tabi bu evrimin başlangıcı kısa sessiz ve siyah beyaz filmlerle oluyor.Daha sonra konuşmalar, renklenme derken buna ayak uyduramayan büyük oyuncu ve yönetmenlerin yok oluşu.Savaş çağlarının ve teknolojinin etkilediği entellektüeller.Ülkelerinden kaçanlar.Ve saire ve saire.Şu benim çok hoşuma gitti.Sinemadaki büyük yapımların çoğunun aslında bir kitap olması.Yani sinemanın edebiyata çok büyük bir saygı duyması.Milyoner in Vikas Swarup un romanından, Tanrı Kent in Paulo Lins in romanından, Yüzüklerin Efendisinin herkesin bildiği üzere Tolkien den hatta Hobbit in de,Halka nın Koji Suzuki romanından, imdb nin zirvesi Esaretin Bedeli nin Stephen King romanından, Baba nın Mario Puzo nın romanından çıktığını görüyoruz.Edebiyat ın bu sektörde de ne kadar önemli olduğunun örneği gibiydi adeta.Kitap, yer yer sıkıyor hatta filmi izlemediğiniz bölümlerde ağır spoiler yiyorsunuz.Anlatım tecrübeli 5 kişiye danışılarak yapılmış.Kitapta bölümler belirli senelere ayrılmış, ve her bölümde o senelere başarısı ve kalitesiyle adını duyurmuş filmler var.Filmleri yönetmen ve oyuncu kadrosu, geniş bir anlatım ile biz okurlara sunuyorlar.Bazı filmler tek sayfada bazıları, 5 6 sayfada anlatılıyor.Tamamı resimli bir kitap, kağıdı ve görselleri harika.Kitap, ayrıca temalardan da bahsesiyor.Film severlerin kendine bir şey bulabileceği, kitap okumayı sevmeyenlerin de sadece film izlemek için seçme amaçlı kullanabileceği bir kaynak.Kitaba puanım 7.
352 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Büyük fikirler serisinden aldığım ilk kitap. Sinema tutkunu bir ruha harika bir arkadaş. Sinemanın tarihini, rotasını ve geldiği noktayı en önemli dönüm noktalarıyla birlikte, filmlerin anatomisiyle anlatan tatmin edici bir araştırma olmuş. Editörlerin, yönetmenler ve filmlerin dönemlerine ilişkin derlediği bilgi demetlerine bayıldım. Sinema çağının her bir dönemi için, ayrı hazırlanan zaman tüneli editleri oldukça açıklayıcı ve öz olmuş. Lumiere biraderlerin 46 saniyelik kısa filmiyle başlayan yedinci sanatın, her bir dönemde neler yaşadığına şahit oluyoruz. Potemkin Zırhlısı’ndan Metropolis’e Star Wars’a, Caplin’den Kubrick’e Spielberg’e Tarantino’ya bir çok deha ve bir çok fikir güzel bir zaman dilimi içerisinde sunulmuş. Size sinema dehası olacaksınız vaadi vermiyor fakat filmlere ruhlarıya bakmaya başlamak konusunda harika bir başlangıç olabilir.
Serinin Edebiyat kitabını da almak konusunda beni ikna etti.
Rick, İlsa'ya eğer kendisiyle birlikte kalırsa neden pişman olacağını açıklar: " Belki bugün değil, yarın değil ama yakında. Bütün hayatın boyunca."
İnanılmaz dokunaklı bir andır. Seyirci bu aşk hikayesinin sürmesini çok istediği halde o günün galibinin soyluluk olması gerektiğini kabul eder.
Kolektif
Sayfa 74 - Alfa Yayınları
Filmin sonunda Bogart'ın karakteri Rick şöyle der: " Bu çılgın dünyada üç küçük insanın sorunlarının incir çekirdeğini doldurmadığını anlamak çok zor değil."
Oysa Casablanca, bu insanların sorunlarının seyircinin aklına gelebilecek en önemli şey olduğunu hissettirmeyi başarır.
Kolektif
Sayfa 73 - Alfa Yayınları
Film birbirine âşık ve daha büyük bir dava uğruna aşkı feda eden bir adam ve bir kadın hakkındadır.
- Casablanca -
Kolektif
Sayfa 75 - Alfa Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sinema Kitabı
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
352
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051713052
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Sinema Kitabı
The Movie Book
Chinatown kara film türünü altüst mü ediyor? Pulp Fiction'ın süreksiz bölümlerden oluşan olay örgüsü nasıl bir etki yaratıyor? Çoklu bakış açısı Rashomon'daki gerçeklik algısını nasıl sarsıyor? Sinema Kitabı son 100 yılın en iyi filmleriyle bu ve başka pek çok soruya yanıtlar sunuyor.

Hafızalara kazınmış film kareleriyle, dönem afişleriyle ve zekice hazırlanmış infografiklerle dolu, basit bir dille yazılmış olan Film Kitabı beyaz perdeyi onurlandırmış 100'den fazla filmin karakterlerini, olay örgülerini ve ana temalarını inceliyor.

İster coşkulu bir sinemasever olun, ister sadece biraz fikir edinmek isteyen bir sinema seyircisi, bu kitap en sevdiğiniz filmlere yeni bir gözle bakmanızı sağlayacak ve sizi kesinlikle kaçırmamanız gereken sinema harikalarıyla tanıştıracak.

Kitabı okuyanlar 61 okur

  • Ebru Tuna
  • `Béřkè Âłî Ťùŕâń
  • Onur Gökay
  • frog
  • Rüya
  • Alyadua Tanrıverdi
  • Fazlı Gül
  • théo
  • B A
  • R.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.5 (10)
9
%18.2 (4)
8
%4.5 (1)
7
%22.7 (5)
6
%0
5
%4.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%4.5 (1)
1
%0