En Uzak Ülke

Şizofreni

Levent Mete

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
160 syf.
·
Puan vermedi
Öteki
Parçalammış bir zihin düşünün, bu parçalardan bazılarının boşluktan gelen sesler, yoktan görüntüler, kavramlar arası bağlantılarda çatışmalar yaşatan bölük pörçük bir gerçeklik yarattığını düşünün. Bu zihin, dış dünyanın sizin bir uzantınız olduğuna sizi inandırmış durumda, dize karşı yapılmak üzere olan kötü planların farkındasınız ve her an
Şizofreni
ŞizofreniLevent Mete · Say Yayınları · 201890 okunma
Reklam
160 syf.
10/10 puan verdi
·
6 günde okudu
uzun zamandır bu kadar içime sinen öğretici ve akıcı bir kitap okumamıştım.
Şizofreni hakkında hep bir şeyler öğrenmek istiyordum, bu kitap akıcı bir üslupla ve ilginç yerlere değinerek,kesinlikle sıkıcılaşmadan çok güzel bu görevi yerine getirdi. Şizofrenik bir zihnin nasıl düşündüğünü hastalarının söylemiş olduğu cümlelerden anlatıyor ve deşifre ediyor. O cümleleri nasıl ne mantıkla kurmuş olabileceğini anlatıyor. Kitabın sonunda şizofren birinin öyküsü (yazarın hastasıymış,bazı bilgileri değiştirerek öyküleştirip yazmış,üç-dört sayfa totalde)de vardı. Şizofren kişinin (Ayşe) kardeşinin (Ali) ağzından. Çok dokunaklı bir öyküydü.
Şizofreni
ŞizofreniLevent Mete · Say Yayınları · 201890 okunma
160 syf.
9/10 puan verdi
Hepimiz şizofreni kelimesini kullanıyoruz.Peki tam olarak ne olduğunu ya da ne olmadığını biliyor muyuz?Kitap şizofreniyi tanımanızı ve şizofren bireylerin dertlerini anlamanızı sağlıyor.
Şizofreni
ŞizofreniLevent Mete · Say Yayınları · 201890 okunma
160 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Çok sevdiğim birinin kardeşine konulan teşhisi daha yakından tanımak istedim ve gerçekten akademik dil kullanmadan normal insanların anlayacağı dilde bu hastalığı özetleyen bir el kitabı niteliğinde. Hastayı anlamak, yakını olmak ve yakınlarını anlamak, onlarla doğru iletişim kurmak için yapmanız gerekenler konusunda çok yardımcı oluyor. Ayrıca insanlara durduk yere 'sen şizofrensin' diyemeyeceğinizi öğreniyorsunuz. (Ben zaten demem de diyenler için yazıyorum.) Halk arasında bilinenden çok daha farklı durumları olduğunu öğreniyorsunuz. Hiç kimseye hiçbir ruh hastalığını yaftalayıp 'sen şöylesin sen böylesin' diyemezsiniz. Teşhis koymak doktorun işidir. Hastalık da hastalıktır, dalga geçilmez, alay veya aşağılama konusu olamaz.
Şizofreni
ŞizofreniLevent Mete · Say Yayınları · 201890 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.