Şizofreni Müzesi

9,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
403 gösterim
Şizofrenin elinde kıvranan eski tıp öğrencisi Cengiz Manga, İnternette dolaşırken daha önce gördüklerine benzemeyen bir oyun sitesiyle karşılaşır.Yaşadığı hastalıkla ilgili her şey Şizofreni Müzesi isimli binada toplanmıştır.Oyuna başlamayı kabul ederse,değişik biçimler altında kendini gösteren tuhaf ve olağandışı bir aklın hazırladığı bilmeceleri çözmesi,onun kurduğu tuzaklardan kurtulması gerekmektedir.Her adımıyla müzenin ve insan ruhunun derinliklerine biraz daha gömülür,içimizdeki karanlık girdapla, dehşetle ve mucizelerle göz göze gelir.Freuddan Brad Pitte beklenmedik birçok kişi bu heyecanlı serüvende ona eşlik etmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786058744004
 • Yayınevi:
  Art Basın Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Rüya görmekte olduğumu biliyordum ama bunun bir faydası olmuyor, rüya gördüğünü bilmek rüyada yaşananları değiştirmeye yetmiyordu.

Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 47)Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 47)

Biliyorsunuz, şizofreni bir çeşit derin yalnızlıktır, aklınızı karıştıran tuhaf fikirlerin, boşluktan gelen seslerin, hayali görüntülerin ortasına doğru itilirsiniz. Tüm bunlar insanlarla aranıza girince ne siz onlara dilediğinizce ulaşabilirsiniz artık ne de onlar size göstermek istedikleri yakınlığı gösterebilir. Hayaller ve hayaletlerden oluşmuş tüllerin arkasında, herkesten uzaktasınızdır. Sevdiklerinizin arasında yapayalnız kalırsınız. Hastalık en çok bu nedenle yakar insanın canını.

Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 42)Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 42)

Şimdiki zamanı küçük bir ayrıntıya dönüştüren bütün geçmişimiz ve geleceğimizle baktık birbirimize.

Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 131)Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 131)

Kendimi bataklığa saplanmış bir hayvan, yapışkan kağıda yakalanmış bir sinek, kolundan bacağından zincirlenmiş bir insan gibi hissediyordum. "Şizofreni işte bu ağırlıktır." dedi Arieti'nin sesi. "Azalıp hafiflemeyi bir türlü becerememektedir. Kendini dünyanın büyük karmaşasından ayırıp çıkamaz, derli toplu tek bir kişi gibi hissedemez, dikkatini toplayamaz, hiçbir konuyla temiz bir zihinle ilgilenemezsin."

Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 138)Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 138)

Birkaç kez bütün gücümle yüklendim, derin bir uykudan uyanmaya çalışır gibi sarsıp zorladım kendimi, oradan oraya savruluyor, duvardan duvara vuruyormuş gibi oldum. Sonunda yoruldum, tükendim, yavaşladım.

Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 138)Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 138)

Dışımdaki hayat bildiği yolda akıyordu bu arada. Her zamanki sarsaklığım üzerimdeydi yine, çevreye yabancı ve uzaktım, bir türlü hedefe odaklanamayan bir merceğin arkasındaymışım gibi hissetmekten kurtulamıyordum.

Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 97)Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 97)

Ölüm belki de tek kurtuluştu, eğer rüya görüyorsam ölerek gerçek dünyaya ya da hiç olmazsa daha katlanılabilir başka bir düşe gözlerimi açabilirdim. Yaşadıklarım gerçekse, ölmek yok oluş ya da öteki dünyaya geçiş anlamına geliyordu.

Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 112)Şizofreni Müzesi, Levent Mete (Sayfa 112)