Sokrates Büyük Felsefe Sistemlerinin Kurucusu

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
443 gösterim
Sokrates, tarihin olağanüstü insanlarından biridir. Yaşantısı hakkında, kesin nitelikte bilinenler, pek az olmakla birlikte; filozoflar içinde ondan fazla üne hiç kimse erişememiştir. Kendisine özgü büyük felsefe sistemi bulunan ilk filozof Sokrates olmuştur. Ahlak ilminin kurucusu ve felsefede diyalektik yöntemin ilk uygulayıcısı olduğu gibi; tüme varımsal mantığının bilimsel değerini ilk keşfeden de odur. Ne var ki, bütün bunlara karşın yazılı tek bir eserş dahi bulunmamaktadır. Ortaçağın Batılı insanları, Onu, bir aziz mertebesine çıkardıkları gibi, fakirlik simgesi pelerini de kendi keşişlerine dinsel bir kisve olarak kabul etmişlerdir. Dinsizlikle yargılandığı davada yaptığı savunma; bütün çağların en görkemli söylevi olarak betimlenmiştir.

Ama Sokrates'i böylesine ünlü kılan esas neden; onun düşünce ya da inançlarındaki samimiyeti, doğru bildiklerini savunmada gösterdiği korkusuzluğu ve ruhsal yüceliği her türlü maddi yarar hesaplarının üstünde tutan karakter sağlamlığı olmuştur.
(Arka Kapak)

Sokrates, bir filozof olarak felsefesini yaymaya başladığı vakit yaşadığı yer toplumsal ve siyasal karışıklık içerisindeydi, diğer Sokrates biyografilerinde yaşadığı dönemin koşullarına çok fazla yer verilmemiştir fakat bu eserde Atina'nın genel tarihi, sosyal ve siyasal yapısı, halkının kültürel özellikleri gibi konulara yaklaşık 60 sayfalık yer ayrılmış. Sokrates'i okumaya başlamadan evvel bir nevi yaşadığı yerde gezintiye çıkıyorsunuz.

Hukukçu bir yazarın gözünden, titizlikle hazırlanmış, çok keyifli bir Sokrates kitabı. Yaşar Şahin Anıl'ın Sokrates'ini okuyup bitirdiğiniz zaman, Sokrates hakkında emsallerinden daha fazla bilgi edinmiş oluyorsunuz ve filozofun dönemini-yaşantısını-felsefesini rahatlıkla özümsüyorsunuz ve bu durum kitabı diğerlerinden ayrı bir yere koyuyor.

Kitaptan 1 Alıntı