Che Guevara

7,8/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
739 gösterim
Che Guevara, gençlik yaşamına Arjantinli bir maceracı olarak başladı. Önceleri amaçsız bir insandan farksızdı. Buna rağmen yine de tıp fakültesinden mezun olmayı başardı. Ne var ki, hekimlik diplomasını aldığı yıl, bu mesleği bıraktığını açıklamak gibi çelişkiler içinde kalmıştı. Çocukluğundan beri yakasını bir türlü bırakmayan "astım" illetine inat, durağan ve sıradan bir hayatı kabullenemiyordu. Onun için, hekimliğin bireysel tedavi yöntemlerine karşın, devrimciliğin tüm toplum ve insanları kapsayan kurtarıcılığını seçmekte duraksamadı.

Fidel Castro'yla karşılaşması, o döneme kadar bilmediği yeni ve son derecede anlamlı imkânlar sağlayan bir yaşam tarzıyla tanışmasına vesile olmuştu. Bu fırsat kendisini bütün benliğiyle adayabileceği ideallere erişmesini sağladı. Devrimcilikte bulduğu uygun ortamda hızla yükseldi. Küba Devlet Bankası Başkanlığı ve Sanayi Bakanlığı gibi dikkat çekici makamlara ulaştı. Dahası, sosyalist dünyanın sayılı isimlerinden biri haline geldi. Jean-Paul Sartre bile onu, "Sadece entelektüel değil, çağımızın en katıksız insanı" gibi bir övgüye layık gördü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786055143541
 • Yayınevi:
  Panama Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gamze Güler 
26 Ağu 13:56 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Damlara bakan penceresinden
Liman görünürdü
Ve kilise çanları
Durmadan çalardı, bütün gün
Tren sesi duyulurdu yatağından
Arada bir
Ve geceleri
Bir de kız sevmeye başlamıştı
Karşı apartmanda
Böyle olduğu halde
Bu şehri bırakıp
Başka şehre gitti

Kitaptan 5 Alıntı

Bolivya'nın Higuera köylüleri, 1967 yılında Che'yi yakalamaları için orduya yardım istemişlerdi. Bugün ise, onu bir aziz olarak kabul ettikleri söylenmektedir.

Che Guevara, Yaşar Şahin AnılChe Guevara, Yaşar Şahin Anıl

Acılı haykırış, umutsuzluk ve inanç yüklü,
sizlere geliyorum, kuzeyli kardeşlerim.
Biz "homo sapiens"lerin geldiği yerden,
nice yol aldım göçebe ayinleriyle,
bir haç gibi taşıdığım astımımla
ve onun özüme yakışmayan mecazıyla.

Che Guevara, Yaşar Şahin AnılChe Guevara, Yaşar Şahin Anıl

Unutulmamalıdır ki; Eğer kanun hiçbir zaman ihlal edilmemiş olsaydı, dünün kanunu ilelebet hükmünü sürer ve insan da, acıklı bir şekilde inkıraza uğrayan en eski ceddi, Pithecanthopus Erectus'tan bir adım daha ileri gidemezdi.

Che Guevara, Yaşar Şahin AnılChe Guevara, Yaşar Şahin Anıl

Bir devrimci olarak; tüm toplumları düşünüyor ve onların mutlulukları için çalıştığını söylüyordu. Ama, çocukları ve eşine hiçbir güvence sağlamadan, onları terk ederek, maceralara atılacak kadar bencil bir insandı.

Che Guevara, Yaşar Şahin AnılChe Guevara, Yaşar Şahin Anıl