Son Düzlük

8,4/10  (9 Oy) · 
34 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.128 gösterim
Niçin İbrahim Tenekeci'nin şiirlerini okuyoruz? Birincisi, başarılı ve benzersiz bir şair. İkincisi, samimi. Tenekeci, hem sözden taviz vermeyen, hem de ses ve müzikaliteyi önceleyen bir şair. Sürprizli Üç Köpük çıkışından sonra şiir dilini daha da geliştirdi ve "işte budur" diyebileceğimiz bir ses tonu yakaladı.

İyi bir şairin yazdığı iyi bir nesri okuduğunuzda da bu ses tonunu duyarsınız. Elimde şimdi, İbrahim Tenekeci'nin Son Düzlük kitabı var. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz artık: Karşımızda sadece iyi bir şair değil, aynı zamanda usta bir denemeci var. "Meselesi" olan bir denemeci...

En güzel tarafı da şu: Tenekeci yazılarını, deneme türünün çatık kaşlı ciddiyetinden uzak tutuyor. Hem coşkulu, hem olabildiğince muzip. Daha da önemlisi, ilginç. İlginç olmaya çalışmayan bir ilginçlik bu. Sahici bir tarafı var yani...

İyi bir kitap okumak isterseniz, size, "deneme" türüne itibarını iade eden Son Düzlük'ü öneririm.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789759960087
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Bicici 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine İbrahim Tenekeci'nin gazetedeki köşe yazılardan seçmelerle derlenmiş kitabı. Her zaman olduğu gibi görüşünü ve safını net bir şekilde ifade ediyor. Ve mütevazilikten taviz vermiyor. Kesinlikle tekrar okuyacağım İbrahim Tenekeci kitaplarından...

Deneme tarzında olan bu kitabı çok beğendim. Yazar denemelerini ince eleyip sık dokuyarak seçmiş ve ortaya güzel bir eser çıkmış.
Ayrıca denemelerinde aldığı konular günümüz çağının globalleşen dünyasında biraz daha gelenekleri yaşatma, kültür gibi temel içerikleri iyi işlediği kanaatindeyim.
Mesela seyahate çıkmak ve tatil yapmak arasındaki farkı bizlere açıklıyor...Okuyanlar göreceklerdir.
Dili de çok sade olmakla birlikte tüm kitapseverlere tavsiye edebilirim.Saygı ve selam ile...

Ayşenur 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın köşe yazılarından derlenen bir kitap. Samimi hoş bir sohbet havası var kitapta. İbrahim Tenekeci'nin en sevdiğim kitabıdır. Gerçekten kaliteli bir iş çıkarmış yazar.

Kitaptan 15 Alıntı

"Anlayışlı” insanlara gelince. Bence anlayışlı olmak, anlamakla değil; sakinlikle, sabırlı olmakla ilgili bir kavramdır. Bir sürü saçma sapan iş yapanlara, ileri geri konuşanlara, yoksa nasıl tahammül edilir?

Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 14)Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 14)

Edebiyat, reklam ajansı ya da kâr payı dağıtan bir şirket değildir. Edebiyatı böyle görenler, bir müddet sonra görünmez olurlar.

Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 10)Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 10)

Dikkat edin, bulunduğu yere “tırnaklarıyla kazarak geldiğini” söyleyen insanların sayısı her geçen gün artıyor. “Nasip” demiyorlar da, bunu diyorlar. Eğer dozerlerin dili olsaydı, onlar da böyle söylerdi.

Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 47)Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 47)

Ayakta kalan edebiyatçıların, edebiyatı tutunacak dal olarak değil, dikilecek fidan olarak gördüklerini biliyorum. Malum: tutunduğumuz dal kırılırsa uçuruma yuvarlanırız, fakat diktiğimiz fidan kurursa, yenisini dikeriz.

Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 10)Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 10)

Yazmak, faniliğin saldırısına karşı, bazı yetenekli insanların gösterdiği reflekstir. Refleks ne kadar güçlü olursa, refleks sahibi o kadar uzun yaşar.

Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 9)Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 9)

Dikkat ederseniz, hava ve su aşağıya indikçe, insana yaklaştıkça, insan içine karıştıkça kirleniyor. Kaynağından mis gibi çıkan su, denize dökülene kadar zift gibi oluyor. Sadece hava ve su değil, insan da böyledir. Aşağıya indikçe, yani şehirlere doluştukça, hızla kirleniyor; pırıl pırıl olan gözleri fırıl fırıl oluyor, kafası hesap makinesine, kalbi buz dolabına dönüşüyor; velhasıl denize dökülen su ile aynı akıbeti paylaşıyor.

Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 90)Son Düzlük, İbrahim Tenekeci (Sayfa 90)
2 /