Tüfeksiz Hareketler

8,2/10  (12 Oy) · 
41 okunma  · 
14 beğeni  · 
803 gösterim
Madem şu çiğdemin bir fikri; şu serçenin özel eşyası; şu taşın yarına kalma kaygısı yok, bunların hiçbiri bende de olmasın... Diye çok düşündüm. Hatta kendimce birtakım kararlar bile aldım.

Ama olmuyor. Bir yandan yazdıklarım vasıtasıyla fikir beyan ediyor, bir yandan olmadık şeylerin koleksiyonunu yapıyor, bir yandan da yarına daha fazla kalabilmek için tüm gücümle şiire abanıyorum.

Özlediğim veya heves ettiğim dünya ile içinde bulunduğum dünya arasında, kabul etmek gerekir ki, dünya kadar fark var.

Doğrudur, bir otun bile iddiası vardır. Fakat bunu asla dile getirmez.

Doğrudur, havaya attığımız taş bile tekrara düşmez. Bir kar tanesi bile kendini tekrar etmez. Ama biz ederiz.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9759962821
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Bicici 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İbrahim Tenekeci'nin en beğendiğim kitabıydı. Yazarın köşe yazılarından alınan derlemelerle oluşturulmuş. İbrahim Bey anlatmak istediklerini ve anlatılması gerekenleri gazetede dile getirmiş fakat gazeteyi takip etmeyenler için de bir fırsat sunulmuş okuyucuya. Tekrar tekrar okunması gereken bir kitap kesinlikle.

Yasin Eren 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın köşe yazılarının bir araya getirildiği bir kitap. Tatlı sert ve hafif bir okumanın yanında, düşündürücü hikayeler yer alıyor.

Fatma Betül Bildik 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

İdeal bir insan olmanın gerekliliğini anlatan,bazı gerçekleri kavramamızı sağlayan içerikte güzel bir kitap. Bana birçok şey öğrettiğini düşünüyorum. Okurken sıkılmadım hoş ve anlayabileceğimiz bir üslup ile yazılmış. Yazarın ellerine sağlık. Allah razı olsun

Kitaptan 27 Alıntı

Yasin Eren 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Mesela bir kitabın ne anlattığı değil, kaç sattığı daha önemli bir hale geldi.

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 91 - Profil Kitap)Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 91 - Profil Kitap)

Geçen gün, saka kuşu hakkında ansiklopedik bilgiler topluyordum. Meğerse kafesteki kuşların birinci ölüm nedeni stresmiş. "Sonunda aradığımı buldum" dedim. Modern hayat, hepimizi kafeslere hapsetti. Üstelik bu kafesleri, zahmete bile girmeden, bize kendi ellerimizle inşa ettirdi. Özellikle şehirliler arasında stresin ve strese bağlı ölümlerin (kalp krizi gibi) bu kadar çok olması, başka neyle izah edilebilir?

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim TenekeciTüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci
Birgül Avşar 
22 Oca 23:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"bir türkümüz vardı, şöyle başlıyor veya devam ediyor: 'ben ahlâkın beğendim / cemâlinde gözüm yok.' işte bu anlayıştan, doksan-altmış -doksan’a nasıl gelindi? bunu gerçekten tartışmamız gerekiyor. "

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim TenekeciTüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci
BÜNYAMİN YILDIZ 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Dün ajanslardan ''hayatınızı kurtaracak yedi besin'' başlığı altında bir haber geçti.Badem, kahve, tarçın, patates, zeytinyağı, çay ve sebze çorbası... Bunları düzenli olarak tüketirse ''hayatımız kurtuluyormuş.''
Ailemizden öğrendiğimiz hayat kurtarıcı yedi besin ise daha farklı.
işte, hayatımızı kurtaracak yedi besin: Kul hakkı yememek, yalan söylememek, anaya-babaya asi olmamak, her daim şükretmek, ibadetleri aksatmamak, mazlumun yanında olmak, menfaat için şekle şekle girmemek...

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 9 - profil yayınları)Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 9 - profil yayınları)
BÜNYAMİN YILDIZ 
05 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Önceden, manzara olsun diye evlerimizin önüne ağaç dikerdik. Şimdi manzaranın önünü açmak için dikili ağaçları kesiyoruz.

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 105 - profil yayınları)Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 105 - profil yayınları)
Yasin Eren 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsan istediği şeylerin kölesidir. İstemediği şeylere karşı ise alabildiğine özgürdür.
(Ataullah İskenderi)

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 53 - Profil Kitap)Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 53 - Profil Kitap)
Yasin Eren 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Başımıza gelenlerden korkmadığımız için, bütün korktuklarımız başımıza geldi.

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 54 - Profil Kitap)Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 54 - Profil Kitap)
Yasin Eren 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Güzel söz, sadece yılanı değil, iyi şeyleri de saklandığı yerden çıkarır.

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 50 - Profil Kitap)Tüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci (Sayfa 50 - Profil Kitap)

Kalp
Çünkü dürüst olmak, ahmak olmakla eşdeğer hale geldi.
Böylelerine "biraz kafanı çalıştır" diye nasihatler ediyorlar. Kafanı çalıştır; yani dişlerini, mideni ve sindirim sistemini...
Kalpten ne haber?
Sana kalpten soruyorlar...

Tüfeksiz Hareketler, İbrahim TenekeciTüfeksiz Hareketler, İbrahim Tenekeci
3 /