Sonsuz Ne Kadar Uzun?

7,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
480 gösterim
Çin Edebiyatı, Mo Yan'ın 2012 yılı Nobel Edebiyat Ödülü'nü alması ile tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeye başladı. Gerçekten de, Türkiye'de 2013 yılına kadar bu ülkenin edebiyatı ile ilgili herhangi bir eser yayınlanmamıştı. Yayınevimiz, biri kadın iki ünlü çağdaş Çin yazarı Tie Ning ve Wang Gang'ın eserlerini Türkçeye kazandırarak bu açığı gidermeye çalışmıştır.Tie Ning'in elinizdeki eseri, yazarın özgün tarzını yansıtan uzun hikâye olarak bilinen türde yazılmıştır.

Sonsuz Ne Kadar Uzun? sıcak, verici ve saf bir hutong kızı olan Bai Daixing'in hikayesidir.Bai Daxing, diğer tüm insanları kendisini sevdiği kadar sevebilen sıradan, sıcak bir hutong kızıydı. İlk aşkı 11 yaşında tatmış, mahalle kızlarının beraber olmak için can attığı yakışıklı dansçı Dashun'a tutulmuştu. Ailesi, büyükannesi, arkadaşları, sevgilileri, iş arkadaşları veya yalnızca öylesine tanıdığı çevresindeki insanlarla kurduğu ilişkilerinde inanılması zor bir özgecilik ve saflık görülüyordu. Her zaman her konuda verici olmak isteyen oydu. Acaba bir gün uyanacak ve değişecek miydi? Bu özverinin bir sınırı var mıydı? Daha ne kadar karşıdaki insanların istemlerine boyun eğecekti? Belki de, bu sorunun cevabı sonsuza kadar olacaktı. Çünkü, Bai Daxing, "hayır" sözcüğünü öğrenmemişti. Fakat, bir gün onun ağzından şu sözleri duyarız: "Sonsuz ne kadar uzun? Sonsuza dek mi sürecek böyle?"

Karşı Balkondaki Kadın, kitaptaki ikinci hikaye, genç bir adamın kadınlarla ilgili başından geçenleri, eleştirel bir yaklaşım içinde ele almaktadır.

Xiao He, çevresine o genç üniversite mezunu adamla yattığını yayarak onun peşini bırakmamaya kararlıydı. İlişkinin ciddiyeti ve yakınlığını kanıtlamak istercesine "yatmak" ifadesini kullanıyordu. Genç adam ise sevmediği kadından uzaklaşabilmek için başka bir kente taşınır ve orada işe başlar. İşyerinin yatakhanesinde oda arkadaşına karşı yaptığı bir haksızlıktan dolayı kendisini cezalandırır. Bu kez yaşamak için herkesten uzak, bir başına eski mobilyalarla dolu bir depoya yerleşir. Kısa zamanda karşısındaki apartmanda oturan güzel kadını fark eder. Güzel kadının özel hayatı tüm çıplaklığı ile genç adamın gözleri önündedir. Ancak kadın genç adamın varlığından dahi haberdar değildir. Her geçen gün kadının özel yaşamına daha fazla nüfuz etmek ister, ona karşı saplantısı giderek artmıştır. Eve gelip giden iki erkeğin onun sevgilileri olduğunu görmesi adamı çılgına çevirir...

Yazar Tie Ning, ilk eserlerinden itibaren karakterlerinin iç dünyalarına ışık tutan bir anlatımla, sıradan insanlar, onların gündelik yaşamı, tutkuları, rüyaları, yaşam amaçları ve sıkıntıları üzerinde durmuştur. Çağdaş toplumda giderek öne çıkan statü ve paranın getirdiği yükleri eleştirir. Bu çizgiyi devam ettirmekle birlikte, 1990'larda özellikle kadın dünyasına eğilir, kadın-kadın ilişkilerini ve kadın-erkek ilişkilerini inceler. Özellikle genç kadınların erkeklerle ve kendi aralarındaki rekabette ortaya koydukları davranış ve duyguları yansıtır ve kadın cinselliğini işler. Bununla birlikte eserlerinde çok güçlü bir toplumsal ve tarihsel arka plan ve kentsel doku göze çarpmaktadır. Onun Pekin ve Şangay'ın bugün ölüm-kalım savaşı veren eski mahalleleri 'hutong' ların korunması için onlarca hikaye yazdığı bilinmektedir. Tie Ning'in bu eseri, yazarın özgün tarzını yansıtan uzun hikaye olarak bilinen türde yazılmıştır.

-Aylin Muhaddisoğlu-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786054511938
 • Çeviri:
  Nuri Razi
 • Yayınevi:
  Kalkedon Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Tuğba Karakaya 
08 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı okuyan tek kişiyim sanırım. Yazarın okuduğum ilk kitabı açıkçası. Daha önce okumamıştım. Çok başarılı bir yazarmış araştırdığıma göre. Bence kitapları okunmaya değer. Gelelim kitaba. Kitabın içinde iki tane hikaye var. "Sonsuz ne kadar uzun" hikayesini beğendim. Çok yalın bir anlatımı var çok hoşuma gitti.

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...r-uzun-tie-ning.html

Hülya Açılan 
25 Oca 02:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

İki novelladan oluşuyor “Sonsuz Ne Kadar Uzun?”. Konu olarak birbirinden farklı olsalar da “kadın olma” noktasında birleşiyorlar.Tie Ning,Çin’in tarihine ve toplumsal yapısına da değiniyor perde arkasında ayrıca dilimize çevrilen diğer kitabı “Yıkanan Kadınlar”ı okumak için de istek uyandırıyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Tuğba Karakaya 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Umutsuzluğu nedeniyle, ondan sonsuz nefret ediyorum. Sonsuz ne kadar uzun?
Umutsuzluğu nedeniyle, onu sonsuz seviyorum. Sonsuz ne kadar uzun ?

Sonsuz Ne Kadar Uzun?, Tie NingSonsuz Ne Kadar Uzun?, Tie Ning