Amerikan Sapığı

8,0/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
662 gösterim
Patrick Bateman 26 yaşında, 80'li yılların Amerika'sında New York'ta yaşayan bir borsacıdır. Yakışıklı, iyi eğitimli ve zengindir. İyi giyinmeyi, iyi kulüplere gitmeyi, pahalı ve güzel kadınlarla birlikte olmayı, kokaini sevmektedir. Kadınları öldürmeyi sevmektedir, çocukları, köpekleri, dilencileri öldürmeyi sevmektedir. Tüketmeyi, yok etmeyi sevmektedir. Patrick Bateman'ın Wall Street'in gündüz yaşamındaki normal, gece hayatındaki sapkın yaşam tarzı, tüm yaşadıkları gerçek midir? Yoksa her şey Patrick Bateman'ın zihninde yaşattığı gerçekler midir?

Tek gerçek: O, Patrick Bateman; O, Dostoyevski'nin deyimiyle "Aramızda gün doldurmakta olan azap içinde bir ruh"; O, Amerikan Sapığı...

Okurken zihninizde fırtınalar estiren bir "zamane destanı". 24 dile çevrilen bu kitap kadar ruhsal dünyayı siyaset dünyasıyla bütünleştireni az bulunur. Belki de bu yüzden bunu yüzyılımızın en önemli 100 yapıtı arasında sayanlar var. Okurken sarsılacaksınız.
- Yavuz Baydar

Ellis, 'Amerikan Sapığı'nda çağımızın şiddetinin derinliklerine iniyor. Benliğini işkence yoluyla ifade eden Bateman karakteri, hiçbir toplumun yüzleşmek istemeyeceği bir korku senaryosunun başını çekiyor. Çağımızın şiddet hevesini gözler önüne seren Ellis, tahammül etmekte zorlanacağı şeyleri okurun gözüne sokuyor, ve artık bunu yapan çok az yazar var.
- Vanity Fair
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2006
 • Sayfa Sayısı:
  522
 • ISBN:
  9789752732544
 • Orijinal Adı:
  American Psycho
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Şahin 
09 Mar 11:02 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta çok fazla detay mevcut. Yani insanların üzerindeki kıyafetlerden bize ne? Bunlar okuyanı çok sıksa da olaylar çok enteresan. Modern yaşamın insanı ne hale getirdiğini, kişinin psikolojisini çok iyi anlatmış. Aynı zamanda zenginliğin aslında her tutkuyu tatmin etmediğini de çok güzel bir biçimde vurguluyor. Pat bu yaptıklarını gerçekten mi yaptı, yoksa hepsi onun bilinçaltının oyunu mu? Bilemeyiz.

İsmail Altun 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanın beyninde soru işaretleri bırakan öylesine sapık bir eser acaba hangisi gerçekti hayal ürünümüydü bütün olanlar diye böyle acayip sorular dolanıyor insanın kafasın da ama gayet net güzel bir çalışma olmuş bence okumalısınız Keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Kitaptan 2 Alıntı

Elif Şahin 
09 Mar 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hiçbir şeyden umudum olmadığına göre, hiçbir şeyden hayal kırıklığına da uğrayamayacağımı nasıl bilebilir ki?

Amerikan Sapığı, Bret Easton Ellis (Sayfa 450)Amerikan Sapığı, Bret Easton Ellis (Sayfa 450)
Elif Şahin 
09 Mar 10:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanlar iyi midir, insan kendini değiştirebilir mi, insan bir duygudan ya da bir bakıştan ya da bir jestten haz duyarsa dünya daha iyi mi olur, ya da başka birinin aşkını ya da iyiliğini kabul ederse.

Amerikan Sapığı, Bret Easton Ellis (Sayfa 448)Amerikan Sapığı, Bret Easton Ellis (Sayfa 448)