Hapishane Defterleri

8,7/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
9 beğeni  · 
613 gösterim
Mussolini, 1926'dan 1937'ye dek hapiste tuttuğu Gramsci için, 'bu beynin çalışmasını yirmi yıl durdurmalıyız' demişti. Ama onbir yıllık cezaevi yaşamında bu büyük beynin işlemesi durmadı. 32 parçadan oluşan Quaderni dal Carcere / Hapishane Defterleri böyle oluştu.

'Öyle sanıyorum ki, insanlık tarihinde, son nefesine dek kendi yetileri ile amansız yazgı arasında, çalışmak, öğrenmek ve savaşmak isteyen insan ile, onu yavaş yavaş yitirip tüketen kaba güç arasında böylesine acıklı bir savaş örneği yoktur.' (Togliatti)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789753441483
 • Çeviri:
  Adnan Cemgil
 • Yayınevi:
  Belge Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Melek yeter 
 16 Oca 18:58 · Kitabı okuyor

""İnsan nedir? Nasıl cevap vermeli buna? Bunun tanımını insanın kendisinde yani her bireyde bulabilriz. Ama doğru mudur bu? Her bireyde her bireyin ne olduğu bulunur. Fakat bizi ilgilendiren her insanın ne olduğu değil her insanin her an ne olmakta olduğudur """

Hapishane Defterleri, Antonio Gramsci (Sayfa 33 - undefined)Hapishane Defterleri, Antonio Gramsci (Sayfa 33 - undefined)

Pragmatizm ve politika
Bir teorinin çeşitli noktalarını tartışmanın en iyi yöntemi, iki olanaktan birinin yada ötekinin doğru olması durumunda nasıl bir pratik faklılık ortaya çıkacağını açık bir şekilde saptamaktır

Hapishane Defterleri, Antonio Gramsci (Sayfa 54)Hapishane Defterleri, Antonio Gramsci (Sayfa 54)