1000Kitap Logosu
Sümer Mitolojisi
Sümer Mitolojisi
Sümer Mitolojisi

Sümer Mitolojisi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
53 Kişi
186
Okunma
52
Beğeni
2.129
Gösterim
220 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 14 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kabalcı Yayınevi · Ocak 1999 · Karton kapak · 9789757942993
Orijinal adı
Sumerian Mythology
Diğer baskılar
Sümer Mitolojisi
Sümer Mitolojisi
Samuel Noah Kramer, Tarih Sümer’de Başlar adlı kitabında Sümerlerin insanlığa armağan ettiği ilk 39 buluşun öyküsünü anlatmıştı. Kramer şimdi de Sümerlerin mitolojisini ele alarak tanrılar, tanrıçalar, yaratılış, ölüler diyarı ve tufan mitlerinin yazılı tarihteki ilk bütünlüklü örneğini gözler önüne seriyor. Böylece tektanrılı dinlerle çoktanrılı dinler arasındaki ortak paydaları gösteriyor: İnsanın yaratılışı; kadın-erkek ayrımı; yer, gök ve ölüm tanrıları; insanlığın bir tufanla cezalandırılışı... Sümerler insanlığıın gizli tarihinin kahramanlarıdır. Sümer Mitolojisi’nden öğrenilebileceğimiz çok şey var.
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺39,33
8.1
10 üzerinden
53 Puan · 9 İnceleme
Filozof Mazikeen
Sümer Mitolojisi'yi inceledi.
220 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
hamide koyukan tarafından türkçeye çevrilmiş samuel noah kramer eseri. kesinlikle tavsiye edilmez. şu okuduğunuz sayfa bile sümer mitolojisi açısından daha doyurucudur. bu kardeşimiz kitap boyunca kırık tabletler arası yolculuğunu ve nasıl başardığını anlatır. ama nedense tabletlerdeki sıfatlar,yüklemler bir şekilde kayıptır. ayrıca tekrarlardan ibaret. zaten 280 sayfada sümer mitolojisi anlatabileceğini iddia eden bir kitaba para vermektir işte benim bittiğim an.
Sümer Mitolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
18
rtgrlsln
Sümer Mitolojisi'yi inceledi.
220 syf.
Belgesel niteliğinde bir kitap ve yazarı S.Noah Kramer, Sümeroloji konusunda uzman bir otorite ve araştırmacı olduğu kuşku götürmeyen bir gerçek. Sümer mitolojosi ile ilgili bende merak uyandıran konular ise semavi dinlerde bahsi geçen bütün mevzuuların ve peygamberlerle ilgili hikayelerin M.Ö. 3000 yıl öncesinden yazılmış olması. Her ne kadar semavi dinler bunlara eskilerin hikayesi dese de bahsi geçen hikayelerde olaylar aynı olsa da kişilerin farklı isimlerle karşımıza çıkması ve tarihsel farklılıklar. Ve bu bana şöyle bir soruyu sormama neden oluyor. Tarih gerçekten tekrarlardan mı ibaret?. Yoksa aynı olaylar bize isimler değiştirilerek tekrardan mı anlatılıyor?
Sümer Mitolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Nur ve ötesi
Sümer Mitolojisi'yi inceledi.
220 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kabalcı yayınlarının Türk okurlar için mitoloji hakkında yaptığı en güzel çevirilerden biri. Zaten söz konusu Sümerler olduğunda Kramer akla gelen ilk isim, kendi topraklarımızda kullandığımız ve binlerce yıl önceden gelen onca şeyi o kadar harika vurgularla anlatıyor ki, öğrendikçe insan tarihin tekerrürüne iman ediyor.
Sümer Mitolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2