Adı:
Sürgün
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nil Yayınevi
286 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bazı kitaplar vardır okurken o kadar fazla keyif alırsınız ve etkilenirsiniz ki kitabın bitmesini kesinlikle istemezsiniz. İstersiniz ki kitap sonsuza kadar devam etsin. Ama nihayetinde okunur ve biter. Bugüne kadar ben bu duyguyu bir kaç kere yaşadım. Örneğin, Balzac'tan ''Vadideki Zambak'', Zweig'ten ''Acımak(Sabırsız Yürek)'', Tolstoy'dan ''Savaş Ve Barış'', Knut Hamsun'dan ''Dünya Nimeti'', beni bu şekilde etkilemiş eserlerden bazılarıdır diyebilirim. İşte Pearl S. Buck'un bu kitabı da aynen bu şekilde beni etkiledi. İnanın bana kitap bitmesin diye o kadar yavaş okudum ki , her cümlesini her olayı sindire sindire geçeyim dedim ama yine de bitti. Ama bendeki etkisi hiç bitmeyecek gibi.

Sürgün, aslında bir biyografi kitabı. Yazar bu kitabında annesini, dolayısıyla da ailesini anlatıyor. Tabii ki ön planda annesi var. Atalarının Hollanda'daki günlerinden başlayarak, Amerika'ya gelip yerleşmeleri, annesi , teyzeleri ve dayılarının çocukluklarını, ergenliklerini ve en önemlisi annesinin vatanı olan Amerika'yı terk ederek Çin'e gelmesini ve ömrünün sonuna kadar bu ülkede yaşamasını anlatıyor. Kitabın esas konusunu ise ağırlıklı olarak ailenin Çin'deki bu yaşamı oluşturmaktadır.

Yazarın annesi henüz yirmili yaşların başındayken misyonerlik yapmaya karar verir ve kendisi gibi misyoner olmayı isteyen bir rahiple evlenerek 1880 yılında Çin'e gider. Ve ömrünün sonuna kadar, garip ve dramatik olaylarla dolu, çok geri kalmış , pislikten geçilmeyen ve yabancıların hiç sevilmediği bu ülkede yaşar. Burada çocuklarını doğurur, bazılarını büyütür, bazılarını kaybeder, savaşlar, katliamlar, salgınlar ve hastalıklar gibi nice ölümlü olaylar atlatır, o dönemin imkansızlıkları içinde dramatik bir yaşam sürer.

İşte bu muhteşem kitapta iyi niyetli ve kalbi iyiliklerle dolu bir kadının bütün olumsuz şartlara rağmen verdiği hayat mücadelesi anlatılıyor. Tabii ki her şey bize, o dönemdeki Çin'de gelişen, siyasi ve sosyal olaylarla birlikte eş zamanlı olarak aktarılıyor. Ayrıca ülkedeki doğal güzellikler ve çirkinlikler de geniş bir şekilde kitapta yer alıyor. Yazar, bütün bunları o kadar doğal ve sade bir uslupla anlatıyor ki, insan sanki kitap okumuyor da, karşısında biri konuşarak her şeyi anlatıyormuş gibi hissediyor kendini.

Yazarın sade, ve müthiş bir akıcılıkla kaleme aldığı bu dramatik ve insanı her yönden duygulandıran kitabı ben büyük beğeniyle okudum ve mutlaka da okunmasını tavsiye ederim
Andrew'nün, İncilin Yunanca bir baskısını devamlı olarak yanında taşıdığını hatırlarım. Elbise değiştirdiği zaman kitabı yanına almayı kati'iyen ihmal etmezdi. Leke leke olan bu İncil'i öldüğü zaman tabutunun içine koyduk. Onsuz rahat etmeyeceğini o kadar iyi biliyorduk ki !
Pearl S. Buck
Sayfa 167 - Nil - 1975
Hemen ertesi sabah yelkenli kiralayarak oradan ayrıldılar. Kanal ve nehirden geçerek Şanghay şehrine varmaları 14 uzun gün sürdü.
Ancak onlara Şanghay'da kolera salgınının alıp yürüdüğünü kimse söylememişti. O devirde gazete olmadığı için haberler çok yavaş yayılırdı.
Pearl S. Buck
Sayfa 142 - Nil - 1975
Bir gece uyandığında saçlarında bir ağırlık hissetmiş ve elini başına götürünce bir farenin saçlarının üzerinde yattığını farketmiş. Onu eli ile tutarak yere atmak mecburiyetinde kalmış.
Pearl S. Buck
Sayfa 107 - Nil - 1975
O zaman ilk defa kocasının, kendisi için tamamen bir yabancı olduğunu farketti. Aralarında dinlerini yayma isteği ve çocuklarından başka bir bağ olmadığını anladı.
Pearl S. Buck
Sayfa 106 - Nil - 1975
1900 senesinde Çin'de Boxer isyanı diye bilinen facia başgösterdi. Bunun sebebi İmparatoriçenin eski İmparatorluğu devam ettirmek maksadiyle giriştiği katliamdı. İmparatoriçe memleketinde yaşayan bütün yabancıların öldürülmesini emretti. Başka memleketlerden herhangi bir kimsenin Çin'e girmesini yasakladı.
Pearl S. Buck
Sayfa 194 - Nil - 1975
Yarım asır evvel sıcak bir yaz günü memleketinden ayrılan bu genç kadının içinden geçenleri kim bilebilirdi ? Bana sadece gemi rıhtımdan ayrılırken bu çok sevdiği memleketten ilelebet ayrıldığının farkına vardığını ve dayanamayarak kamarasına koşup hıçkırıklarla yatağına kapandığını söylemişti.
Pearl S. Buck
Sayfa 76 - Nil - 1975
Bu Amerikalı kadın roman yazmaya karar verseydi hiç bir beyazın görmediği ve işitmediği gerçek hayat hikayeleriyle dolu yüzlerce kitap yazabilirdi, zira onun kadar dostu olan kimse tasavvur edilemez. Ona gelen bütün kadın ve erkeklerin hayat hikayelerini yazsaydı, hiç bir romancının erişemediği bir rekor kırabilirdi.
Pearl S. Buck
Sayfa 272 - Nil - 1975

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sürgün
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nil Yayınevi

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Gülşen Taka
  • mehmet temiz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0