Tanıdığım Nazım Hikmet

8,3/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
0 beğeni  · 
542 gösterim
"Başını yakmaya çalışıyorlar. Ben tanırım, mert oğlandır o"
-Mustafa Kemal Atatürk-

"Orhan Karaveli ve Ömer Sami Coşar'la hemen her akşam yemeğe çıkıyorduk. Nâzım hastalığını unutmuştu. Şiirler okuyor; İstanbul'dan Boğaziçi'nden bahsediyordu. Canlanmış, neşelenmişti."
-Ekber Babayev-

"Orhan Karaveli, Nâzım'la Moskova'da konuşan son Türk gazetecisi. Nâzım'ı tanımak isteyenler için belgelere dayalı ayrıntılı bir çalışma"
-Yalçın Bayer-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 4 Alıntı

Yusuf 
28 Mar 20:17 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" Bir şiirini okuyup çok beğendiğini söyleyen Atatürk’e etrafındakilerin “komünist olduğunu” anımsatmaları üzerine şu cevabı vermişti ulu önder: “Ne olduğu kimi ilgilendirir? Şurası kesin ki, şimdiye kadar kimse Türk dilinde bu kadar etkileyici bir şey yazmamıştır."

Tanıdığım Nazım Hikmet, Orhan KaraveliTanıdığım Nazım Hikmet, Orhan Karaveli
Yusuf 
28 Mar 15:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" Rivayet olunur ki, Fransız mühendislerin topografya haritalarında, yakındaki 771 rakımlı “Göl Dağı” nirengi kabul edildiğinden buraya Türkçe-Fransızca karışımı “Zone Göl Dagh” yani “Göl Dağı Bölgesi denmiş. Ve zamanla “Zone Göl Dagh” “Zonguldak” olup çıkmış."

Tanıdığım Nazım Hikmet, Orhan KaraveliTanıdığım Nazım Hikmet, Orhan Karaveli
Yusuf 
28 Mar 16:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Sıra bana gelince bütün cesaretimi topladım ve karşımdaki, o yaşa kadar benzerini görmediğim bu, arkaya doğru özenle taranmış sarı saçların süslediği delici mavi gözlerin ta içine bakarak: ‘Ben "İstanbullu değilim, Paşam!..’ dedim. Güldü: ‘Yaaa! Peki nerelisiniz?’ ‘Selanikli! Sizin gibi!..’ ‘Demek ki, hemşehriyiz!’ ‘Bundan gurur duyuyorum Paşam...’ Birden ciddileşti: ‘Güzel şiirler yazdığınız "söyledi bana Paşa Hazretleri. Mevzulu şiirler mi bunlar?’ Cevap verdim: ‘Umumiyetle öyleler...’ ‘Umumiyetle yetmez! Şu sıralar yalnız mevzulu şiirler yazmalısınız. Memleketin buna ihtiyacı var...’ " -

Tanıdığım Nazım Hikmet, Orhan KaraveliTanıdığım Nazım Hikmet, Orhan Karaveli