Tarih Tıbbı Konuşturdu 2

8,1/10  (22 Oy) · 
62 okunma  · 
26 beğeni  · 
964 gösterim
Tarihte yaşanmış birçok gizemli olayı tıp bilimiyle açıklamak amacıyla başlanan “Tarih Tıbbı Konuşturdu” serüveni ikinci cildiyle hızını kesmeden devam ediyor. Tarihi sevdiren adam Talha Uğurluel ve tıp doktoru Muammer Kayatekin, yüzyıllardır neden ve sonuçları merak edilen birçok tarihî olayı, tıbbî arka planlarıyla anlatıyor.* Semud kavminin başına gelenler! Yüksek ses insan öldürür mü?* İlkçağdan günümüze Maraton; çatlayıncaya kadar koşmak ölüm sebebi midir?* Zehir insan vücudunu nasıl etkiler?* Kılıçlardaki kan oluklarının sırrı nedir?* Tarihten bugüne maden kazalarında insanlar neden ölüyor?* Osmanlı Delileri; insan eli silah haline gelebilir mi?* Sultan Abdülaziz intihar mı etti, öldürüldü mü?* Mustafa Kemal Atatürk zehirlendi mi?* Hitler’in tıbbi savaş hileleri nelerdi?Birçok esrarengiz olayın ve sırlı ölümün ardındaki sır perdesi ilk defa aralanıyor. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz birçok resim ve renkli tasarım, yine mukayeseli anlatım eşliğinde mükemmel bir tarihî şölen…
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9786050819212
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dolunay Hamurcu 
17 May 13:09 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Tarihi olayların tıbben açıklamasını yapma fikri çok değişik ve cezbedici. Tarih okumayı pek sevmeyen biri olarak okumayı sevdiğim bir türle karıştırıp okuma fikri güzel gelmişti. Fakat kitaptaki tarihi başlıklar çok dikkat çekici olmasına rağmen tıbbi açıklamaları çok basit kalmış; "Hitlerin tıbbi savaş hileleri" başlığı çok havada kalmış, çok bilinen iki özelliği vurgulayıp bırakmışlar. 14 başlıktan en beğenerek ve bilgi edinerek okuduğum "Atatürk zehirlendi mi" başlığı oldu; detayli incelemeler ve kullandığı ilaçların ozelliklerine kadar yazılmış. Her ne kadar tıbbi kısımdan memnun olmasam da tarih bölümleri çok bilgi verici ve dikkat çekiciydi.

YASİN YILMAZ 
17 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Okunması kolay ve akıcı bir kitap. Eğlenceli tarih kitaplarından. Tarihi olaylara iki farklı pencereden bakılmış. Hem tarih hem tıp olayları irdelemiş. Yine de seçilen konular daha fazla ve iyi olabilirdi. Kitabın içindeki çoğu fotoğraf Talha Uğurluel tarafından çekilmiş. Kitabı çok güzel süsleyen gayet başarılı ve doyurucu resimler. Ayrıca yazarın imzaladığı kitabı okumak, yazarla tanışmak ayrı bir tad verdi bana okurken.

Onur 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi

Talha hocadan ilk seri gibi güzel bir eser.İlginç konuları ele almış ve pratik bilgiler öğrenebiliyoruz tıbla ilgili, akıcı bir kitap tabi ki tavsiye edilir.İki farklı dalda bir insanın tarihi olayları tıbbi açıdan anlatmaları keyifle okunacak bir eser olmasını sağlamış.

Betül 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kitapta zaten hep ilgi çeken konular ele alınmış. Üzerine üstlük birde anlatımı resimlerle desteklemişler. Tarih okumak istiyorum ama sıkılıyorum diyenler için okuyabileceği kitaplardan biri. Göz atın derim

Kitaptan 9 Alıntı

Dolunay Hamurcu 
13 May 20:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ama inanmak istemeyen kalpler nice mucizelere şahitlik etseler bile yine inatlarından vazgeçmeyeceklerdi.

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 16)Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 16)
Name 
24 Nis 19:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Avrupa'da bir ara verem tedavisinde taze insan kanı içmenin şifa olacağı kanısı yaygınlaşmıştır ki o dönemde kaçırılan çocuklar olmuştur.

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 90 - Timaş Yayınları)Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 90 - Timaş Yayınları)
Acemi Okur 
02 Oca 17:50 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Türk Kafası
Sultan Abdülaziz, Avrupa seyahati sırasında Fransa’daki fuara uğradı, buradaki eğlence merkezini gezerken, insandaki gücü yumrukla ölçen aracın önünde durdu; kuvvetle ilgili sporlara düşkün olması dolayısıyla bu arasın nasıl çalıştığını sordu. Meşin topa vuruluyor, sonra top karşı diske çarpıp arkadaki şeridi gücün oranına göre yükseltiyordu. Hoşuna gitti ve bu aracın adını sordu. Yanındaki yetkililer suspus oldular. Kimse bu ismi söylemek istemiyordu. Nihayetinde zorlanarak da olsa söylemek zorunda kaldılar. Batılılar bu araca “Türk Kafası” ismini takmıştı. Sultan Abdülaziz Han bozulsa da belli etmedi. Yanında, kendisinden de endamlı olan Ali Paşa vardı. Paşaya dönerek, “Bir vur bakalım paşa, ne kafası imiş bu öğrenelim!” dedi. Ali Paşa’nın yumruğunu meşin topun üzerinde vurması ile birlikte top arkadaki platforma çarptı ve vuruşun etkisi ile şerit yükseldi. O kadar şiddetli vurdu ki şerit hareket ettiği yivin sonuna kadar gelip üstteki engeli kırıp havaya yükseldi ve düştü. Herkes hayret içinde kalmıştı. Abdülaziz Han son derece keyifli idi. Lafı gediğine koyma zamanı gelmişti. Yanındaki gazetecilere dönerek ibret levhası şu sözleri söyledi, “Hayret ki bir vuruşta dağıldı. Bu Türk Kafası değil, Avrupalı Kafası olsa gerek!”

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 152)Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 152)

Osmanlı
"Osmanlı'nın düşmesi demek,dünya üzerindeki son bağımsız İslam devletinin esareti demektir."

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 185)Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 185)
Acemi Okur 
01 Oca 21:40 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yerçekiminin kas ve kemik üzerine etkisini en somut olarak astronotlarda gözlemliyoruz. Uzayla ilgili haberleri izliyorsanız uzun süre uzayda kalan astronotların dünyaya dönüşlerinde uzay aracından ayakta inmediklerini, koltuklara oturtularak taşındıklarını görmüşsünüzdür. Uzun süre yerçekimsiz ortamda kalmak kas ve kemiklere bir yük bindirmeyeceğinden yani antrenmansız kalınacağından kas ve kemikleri zayıflatacaktır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 135)Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 135)
Name 
23 Nis 20:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tarihin en büyük suikastçı topluluğu olan Hasan Sabbah ve Haşaşileri, suikastlarının hemen hepsinde zehir kullanmayı adet haline getirmişlerdir. Yalnız onların metodları biraz farklıdır. Hasımlarının yiyecek ve içeceklerine zehir karıştırmak yerine en etkili zehir mâyisini, hançerlerinin ucuna sürmektedirler. Kalabalık bir ortamda düşmanlarına sinsice yaklaşmakta ve ellerindeki ucu zehirli hançeri vücuduna saplamaktaydılar.

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 66 - Timaş Yayınları)Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 66 - Timaş Yayınları)

Maden
Günümüzde maden kazalarıyla ilgili ülkeler arası bir kıyaslama yapacak olursak; dünyanın beşinci büyük kömür üreticisi Avustralya'nın kömür üretiminin Türkiye'den 8 kat fazla olduğunu, buna karşı hem kömür hem de diğer tüm maden ocaklarındaki toplam kazalarda ölü sayısının ülkemizden az oldugunu, ayrıca bu ölümlerin çoğunun nedeninin yer üstündeki çarpma kazalardan kaynaklamdığını görürüz.

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 121)Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 121)
Acemi Okur 
01 Oca 20:06 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osmanlı'da kılıç aynı zamanda üzerine yemin edilecek kutsal bir eşya hükmündeydi. Fatih Sultan Mehmed, Bosna'da yaptığı meşhur ahitnamesinde, "Kuşandığım kılıç hakkı için," demiştir. Yavuz Sultan Selim de Venediklilere verdiği sözü pekiştirmek için, "Kılıcım hakkı için," sözünü kullanmıştır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 106)Tarih Tıbbı Konuşturdu 2, Talha Uğurluel (Sayfa 106)