The Personal MBA (A World-Class Business Education in a Single Volume)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.393
Gösterim
Adı:
The Personal MBA
Alt başlık:
A World-Class Business Education in a Single Volume
Baskı tarihi:
6 Eylül 2012
Sayfa sayısı:
446
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780670919536
Dil:
English
Yayınevi:
Penguin Books
Baskılar:
Kendi Kendine MBA
Fərdi MBA. Biznes dərsləri
The Personal MBA
Getting an MBA is an expensive choice-one almost impossible to justify regardless of the state of the economy. Even the elite schools like Harvard and Wharton offer outdated, assembly-line programs that teach you more about PowerPoint presentations and unnecessary financial models than what it takes to run a real business. You can get better results (and save hundreds of thousands of dollars) by skipping B-school altogether.

Josh Kaufman founded PersonalMBA.com as an alternative to the business school boondoggle. His blog has introduced hundreds of thousands of readers to the best business books and most powerful business concepts of all time. Now, he shares the essentials of entrepreneurship, marketing, sales, negotiation, operations, productivity, systems design, and much more, in one comprehensive volume. The Personal MBA distills the most valuable business lessons into simple, memorable mental models that can be applied to real-world challenges.

The Personal MBA explains concepts such as:
*The Iron Law of the Market: Why every business is limited by the size and quality of the market it attempts to serve-and how to find large, hungry markets.

*The 12 Forms of Value: Products and services are only two of the twelve ways you can create value for your customers.

*The Pricing Uncertainty Principle: All prices are malleable. Raising your prices is the best way to dramatically increase profitability-if you know how to support the price you're asking.

*4 Methods to Increase Revenue: There are only four ways a business can bring in more money. Do you know what they are?

True leaders aren't made by business schools-they make themselves, seeking out the knowledge, skills, and experience they need to succeed. Read this book and you will learn the principles it takes most business professionals a lifetime of trial and error to master.
528 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Kesinlikle ama kesinlikle zamana yayılarak tıpkı bir ders kitabı gibi sindirilerek okunması gerekiyor. Bu alanda bir iş yapıyorsanız eğer paha biçilemez katkısı olacaktır.
528 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitap İnceleme Yazısı

Kitap adı: Kendi Kendine MBA
Yazarı : Josh Kaufman
Yayınevi : Pegasus yayınları
Baskısı :Mart 2018 / 3.Baskı / 507

Nedir MBA? İşletme yönetimi için özel hazırlanan bir eğitim programı. Faydası var mıdır?
Eğitimden, okumaktan zarar olur mu, elbette vardır. Sadece eğitim programının pahalı olduğundan
yakınılır. Genelleme veya dar açıyla bakarak; hiçbir olgu, eylem ve kavramı tam tanımlayamayız.
İyi bir lisans eğitimi almamış, yaşamsal, düşünsel algıları zayıf ve ne istediğini de tam bilmeyen
birisine üç kez MBA eğitimi verseniz ne değişecek ki? Eğitimleri ve süreçleri, birbirini tamamlar
şekilde değerlendirirsek anlamı yerine oturur.
Gelelim bu kitabın ismine ve içeriğine. “Kendi kendine MBA” adı biraz abartılı ve çok iddialı olmuş.
Başlangıç düzeyinde giriş temel eğitimi, vurgusu yapılmalıydı.
Mekânsız laboratuvar, bacasız fabrika hayal etmek gibi bir şey. İhracat yapan bir iş insanından
şu itirafı okumuştum: “ihracatı nasıl öğrendiniz” sorusuna, “aldanarak, zarar ederek, kazık yiyerek öğrendim” demişti. Yani “bakmakla öğrenilseydi kedi kasap olurdu” misali bir gerçek var ortada.
Kitapta süper ilkeler var. Öneriler ve mantık zinciri var. Bilimsel yöntemler var.
Fakat temel ve genel bir eğitimi olmayan, işletme ortamında, mesai anlamında deneyimi olmayan
Bir okurun buradan hareketle iyi bir işletmeci olmasını beklemek hayal olur.
İşletme deyince zihninizde büyütmeyiniz. On bin kişinin çalıştığı bir fabrika da bir işletmedir, bir okul da bir kasap da işletmedir. Üretim, hizmet, satış ve finansın döndüğü her iş mekanında, bu kitabın
anlatımlarından istifade edebilirsiniz. Verim, tasarruf, otomasyon, memnuniyet, ar-ge, sistem, pazarlama, rekabet unsurları açısından sizlere yeni ufuklar açacaktır.
Ne bildiğiniz, hangi seviyede olduğunuz, ne istediğiniz, neye ihtiyacınız olduğuna bağlı.
Okullar, ne öğrenmemiz gerektiğini öğretir. Yani yeni bilgiler öğrenmeye bizi teşvik eder.
Kitaplar da pahalı olmayan bilgi kaynaklarıdır. Bu kitabın yazarını bir seminer için davet etseniz, dinlemek size daha pahalıya mal olacaktır. Fakat tüm deneyimlerini, kitabına 25 TL vererek satın alabiliyorsunuz, üstelik bunu torunlarınıza da miras bırakabiliyorsunuz.
Bu kitap size, yöntemli, sürekli, planlı ve verimli çalışmayı aşılayacaktır. Otomasyon ve sistem kurmakla neler kazanabileceğinizi göreceksiniz.
Hem sosyal, hem fen bilimleri hem de kurumsal gelişim alanında kitaplar okuyorum. Ülkeme ve tüm insanlığa katkım olabilmesi için öğrendiğimi paylaşmak yükümlülüğüm var.
Ben böyle yetiştim, böyle yaşadım hep. Bu tür kitapları da ihmal etmemenizi öneririm.
Ayda ortalama on kitap okuyorsam, böyle üzerinde özenle durduğum kitap azdır.
9 bin TL ye satılan cep telefonu gördüm. Son model LCD TV lerden, 20 bin TL ye olanı var.
Bir oturma grubu mobilya takımına 15 bin TL verilebiliyor.
Ailecek okunmak şartı ile seçme 500 adet kitaba, ortalama 20 TL’den 10 Bin TL verip evimizin
bir köşesini kütüphaneye çevirebilsek, neler değişmez ki? Tam bir zihinsel devrim olur.
Bu bir arşivdir, kalıcı bir kültür yatırımıdır, demirbaştır, iyi bir mirastır. Modası geçmez, eskimez, bakım tamir gerektirmez. Nesilden nesile kalır.
Bana göre, bilim, sanat, felsefe, mantık, edebiyat, ahlak, adalet gibi değerlerden noksan bir dünyanın birçok tahtası eksiktir. Ve bu eksiklik biz insanları da etkiliyor.
Dert büyük, sorunlar çok ve birlikte tamir edeceğiz. Ha gayret!

23.11.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
http://www.arm.web.tr
528 syf.
·Beğendi·9/10
Okunması gereken kitaplar listesinde üst sıralara almanızı şiddetle tavsiye ederim. Sadece işletme değil aynı zamanda insanın kendini geliştirmesi konusunda çok önemli bilgiler ve tavsiyeler içeriyor. Okumazsanız belki birşey kaybetmezsiniz ama okursanız birkaç adım öne geçeceğiniz aşikar. İyi okumalar :)
528 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Çok kaliteli bir iş kitabı olmakla beraber roman gibi hızlıca okunmamalı. Bittikten sonra her gün açıp bakmanız gereken hızlı ulaşılabilir bilgilerle dolu.
528 syf.
·Beğendi·10/10
Çok güzel düşünülmüş, tasarlanmış ve yazılmış bir kitap. Türkçe 'ye çevirisi de harika olmuş emeğine sağlık çevirenin. Hem MBA hem de sonlara doğru kişisel gelişim konularında güzel ve uygulanabilir anlatımlar var. Kitabın içeriğini anlatan ön kısımlar ve kitabın bitiminde ne nerede geçiyor referans dipnotlar çok kullanışlı. Böyle kitap okumadım diyebilirim. Kitap sonunda hangi konularda hangi kitapları tavsiye ettiğini de yazmış, tam 99 tane. Hayatta aklınıza takılan bazı durumlarda kitaptan ilgili bölümü açıp sık sık başvurulabilir bir kaynak eser. 10 yıldızı tamamen hak ediyor.
528 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
İşletme yöneticileri için MBA programına gitmeyin, bu kitap size yeter iddiasında... Güzel öneriler var, kabul ama iyi işletme programlarını hafife almamak lazım. Maalesef bizde herşeye tek taraflı bakma alışkanlığı var. Ya hep ya hiç... ikisinin ortasını bulalım, herşeyin iyi tarafını alalım alışkanlığımız az. İşte bu kitap da böyle. Okula gitmeden iyi işletmeci olmanın yollarını gösteriyor...

Okuduğumda faydalarını gördüm, bazı önerileri uygulama fırsatım da oldu. Fakat yüzeysel öneriler... günümüzde büyük işletmelerin yöneticileri için yetersiz kalacak öneriler-uygulamalar olacaktır.

Şöyle bir tarafı var, size güzel fikirler verebiliyor... Anlatılanlar sizde farklı fikirlerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Kimler okumalı derseniz, işletme lisansı veya masterı yapan kişiler, kobi ölçeğinde sahip ve yöneticiler diyebilirim. Bir de girişimci olmaya karar verip de işletme fonksiyonları hakkında genel bilgisi olmayanlar...Kitap sıkıcı değil, akıcı... Okuyalı 10 ay oldu... Tekrar okuma listemde bekliyor.
528 syf.
·65 günde·7/10
MBA yapmış kadar olmuyorsun tabiki :) Ancak faydalı pek çok bilgi var, bazen tekrarlar sıkıcı oluyor, kitaba arada vermek istiyorsun. İlk okunuşta belki tam sindirilemeyebilir, 2.kez okumakta yada işaretlediğin yerleri tekrar etmekte fayda olur. Bana bir başucu kitabı gibi geldi.
528 syf.
·1 günde·3/10
Harvard ve Stanford gibi seçkin okullar bile, çağımızın gereksinimlerini karşılamayan, güncelliğini yitirmiş PowerPoint sunumları ile gereksiz finansal modelleri öğretmekten ileri gidemezken, Kaufman, size bir işin gerçekten nasıl yürüdüğünü gösteriyor. Bu kitapta başarılı olmak için bilmeniz gereken üretim, satış ve pazarlamanın temel prensipleri ile insan psikolojisi, takım çalışması ve sistem yaratmanın en ince ayrıntılarını bulacaksınız.

Modern işletme eğitiminin kendini yetiştirmiş, aykırı profesörü Josh Kaufman ders kitaplarını yırtıp attı ve dünya genelinde yüz binlerce kişinin, iş hayatıyla ilgili en temel kavramları kendi başlarına öğrenmelerini sağladı. Şimdi de girişimcilik, pazarlama, satış, müzakere, üretim, verimlilik ve daha birçok konuyu tek bir kitapta toplayarak okurla buluşturuyor. Kendi Kendine MBA en değerli işletme derslerini, gerçek hayatta karşınıza çıkacak zorlukları aşmanıza yardım edecek bir şekilde basit ve etkili zihin modellerine dönüştürüyor.

İşletme okullarına gitmek yerine bu kitabı okuyun. Hem daha iyi sonuçlar alacak hem de yüz binlerce doların cebinizde kalmasını sağlayacaksınız.
528 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitapla birlikte öğreneceğiniz temel prensipler:
1. Başarılı kararlar almak
2. Kişisel verimliliğinizi en yüksek düzeye çıkarmak
3. Belirsizlik ve kararsızlıkla başa çıkmak
4. Sonuçlarınızı geliştirmek için zekice deneyler yapmak
528 syf.
·Beğendi·10/10
Her türlü İşletme, işletmeci ve ćalışan için faide sağlayacak değer katacak çok mükemmel bir ders kitabı 3 bölümden oluşan ve küçük başlıklarla (her başlık ayrı bir değer) devam eden yazımı hafif ornekleri bol kalın bir kitap gelişme saglicaktir
528 syf.
·3 günde
Mükemmel bir Mba (master business of administration) kitabı. Öneriler oldukça başarılı. Her bir başlık defalarca okunulup uygulanması gereken örneklerle dolu. Yavaş yavaş sindirerek okunmalı. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
507 syf.
·9/10
Harvard ve Stanford gibi seçkin okulların bile, çağımızın gereksinimlerini karşılamakta yetersiz kaldığı sunumları ile artık pek kullanılmayan ya da tercih edilmeyen detaylı finansal modeller ile yoğun bir örümcek ağı haritası oluşturmaktadır. Josh Kaufman ise daha net ve bu netlikteki sadeliği yakalamış, gerçek bir işin nasıl yürüdüğünü gösteriyor. Bu kitapta gerekli üretim, satış ve pazarlama temellerinin prensiplerini ayrıca insan psikolojisi, takım çalışması ve sistem sinerjisi yaratmanın ince ayrıntılarını bulabilirsiniz.
Kısacası eser; modern işletme ve girişimci kitabı olarak özetlenebilen bir özelliğe sahip, detaylı ve profesyonel bir bakış açısı kazandıran bir kilometre taşıdır.
Kişisel verimliliğinizi son sayfalara gelmeden ihtiyacınız olan gerekli bilgilerle en yüksek düzeye çıkarabileceksiniz.
İnsanlar yıllar boyunca nefret ettikleri işlerde çalışmalarının nedeni borçlarını ödeyebilmektir. Ekonomik baskılar ilişkileri bozabilir, sağlığınızı tehdit edebilir ve akıl sağlığınızı tehlikeye atabilir.
150 bin dolar harcayarak aldığın bir eğitimi, 1.5 dolara halk kütüphanesine üye olup, kitap okuyarak da alabilirdin.
Matt Damon
Josh Kaufman
Sayfa 19 - Pegasus yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Personal MBA
Alt başlık:
A World-Class Business Education in a Single Volume
Baskı tarihi:
6 Eylül 2012
Sayfa sayısı:
446
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780670919536
Dil:
English
Yayınevi:
Penguin Books
Baskılar:
Kendi Kendine MBA
Fərdi MBA. Biznes dərsləri
The Personal MBA
Getting an MBA is an expensive choice-one almost impossible to justify regardless of the state of the economy. Even the elite schools like Harvard and Wharton offer outdated, assembly-line programs that teach you more about PowerPoint presentations and unnecessary financial models than what it takes to run a real business. You can get better results (and save hundreds of thousands of dollars) by skipping B-school altogether.

Josh Kaufman founded PersonalMBA.com as an alternative to the business school boondoggle. His blog has introduced hundreds of thousands of readers to the best business books and most powerful business concepts of all time. Now, he shares the essentials of entrepreneurship, marketing, sales, negotiation, operations, productivity, systems design, and much more, in one comprehensive volume. The Personal MBA distills the most valuable business lessons into simple, memorable mental models that can be applied to real-world challenges.

The Personal MBA explains concepts such as:
*The Iron Law of the Market: Why every business is limited by the size and quality of the market it attempts to serve-and how to find large, hungry markets.

*The 12 Forms of Value: Products and services are only two of the twelve ways you can create value for your customers.

*The Pricing Uncertainty Principle: All prices are malleable. Raising your prices is the best way to dramatically increase profitability-if you know how to support the price you're asking.

*4 Methods to Increase Revenue: There are only four ways a business can bring in more money. Do you know what they are?

True leaders aren't made by business schools-they make themselves, seeking out the knowledge, skills, and experience they need to succeed. Read this book and you will learn the principles it takes most business professionals a lifetime of trial and error to master.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0