Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.254
Gösterim
Adı:
Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz
Baskı tarihi:
31 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057901040
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çıra Yayınları
Baskılar:
Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz
Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz
Sıra dışı iki insan...
Bir siyah... Bir beyaz...
Bir erkek... Bir kadın...
Bir engelsiz... Bir engelli...
Biri motosikletli... Diğeri tekerlekli sandalyede...
Biri mühtedi... Diğeri bildiğimiz Müslüman...
Biri Afrika’da... Diğeri Avrupa’da...
İki şahit... İki davetçi... İki dertli... İki dava delisi... İki adanmış... İki seferi... İki süvari...
Nevi şahsına münhasır iki şahsiyet...
Her birimizin zihnini uyaracak, kalbini titretecek, ruhunu diriltecek; iki nurlu sima, iki Rabbani öykü...
Modern dönemlerin iki duru ve diri davetçisinden bahsediyorum. Yalın ve yalnız ama yılmaz ve yorulmak nedir bilmez iki yüreğin yürüyüşünü paylaşmak istiyorum.
Maskesiz, makyajsız... İmaj ve prestij derdi olmayan... Safvetin ve samimiyetin simgesi olan iki isim... Bu iki isim aslında birer kişi değil adeta birer simge...
Yabancılaşmaya direnen, temsil ve tebliğ gücü yüksek iki yürek...
Musa Bangura ve Gülseren Gümüş...
160 syf.
·Puan vermedi
Musa bangura ve gülseren gümüş hayatıyla bize örnek olacak kişilerden .İkiside karşına çıkan bi çok zorluğa göğüs gerip alınların akıyla çıkmışlardır bu sınavdan .
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sabahın 04:00 sularında kitabın son sayfasını okudum. Öyle etkilendim ki...
Öyle çok ders var ki..
Uykumu bile tarumar etti.
Sarsıldım.
Kendimle savaştım.
Yapmam gereken ve ertelediğimiz onlarca davam dediğim meseleler gözümün önünden film şeridi gibi geçti.
Allah beni kitapta bahsi geçen, Gülseren Gümüş ile tanıştırarak ödüllendirdi, bu hayat hikayesini ve kitabı okumam bana Rabbimin hediyesi.
Teslimiyeti, tevekkülü buram buram bir gül bahçesindeymişim gibi içime çekme fırsatı sundu.
Bunun için Rabbime çok şükür.
Muhakkak tavsiyedir
160 syf.
·10 günde·Puan vermedi
MaşaAllah Berakallah diyerek başlamak yerinde olacak. Hayran olduğum iki hayat hikayesi okudum. Bolca kendimden utandım. Teslimiyetlerinden ve iradelerinden çok etkilendim. Dolu dolu mükemmel hayatlar. Fazla söze gerek yok esasen, okuyun mest olun dostlar..
160 syf.
·22 günde·Puan vermedi
Gece okuması için hafif, okunması kolay bir kitap seçeyim dedim geçen gün.
Sonra kitaptan ziyade kitapçığa benzer bu minik hacimli eseri aldım elime. Okuması hafifti hafif olmasına da, içerik ağırdı; omuzları çökertip boynu bükecek cinsten.

Daha önce yazarın Gülseren Gümüş'ü anlattığı bir konuşmasını dinlemiştim, çok da etkilemişti beni.
Ramazan Kayan, kas erimesi hastalığı sebebiyle ciddi zorluklar yaşayan merhume hanımın dirayetle,sabırla,sebatle, Allah'ın dini için tekerli sandalyesi ve hareket ettirebildiği 3 parmağıyla ortaya koyduğu müthiş mücadelesini yazıya geçirerek daha kalıcı bir şeyler ortaya koymak istemiş. Çok da iyi yapmış.
Ayrıca ismini bu kitabında ilk kez duyduğum Afrikalı Musa Bangura abimizi, çok başarılı bir Hıristiyan vaizken İslam'la nasıl tanıştığını, ve memleketinde misyonerler tarafından -bizzat kendisinin de bir zamanlar içinde olduğu misyonerler..- Hıristiyanlaştırılmış halkı tekrardan İslam'a davet çalışmalarını da aktarmış bizlere. Müslümanlığına vesile olduğu kişilerin sayısını öğrenince çok şaşıracaksınız. Allah sayılarını artırsın

İki güzel dava adamını yakından tanıyıp gıpta ede ede, ellerindeki imkanların kısıtlılığına rağmen davalarına olan aşkları ve sıddıkîyetlerinin yoğunluğundan dolayı kendim adına utana utana tek solukta okuduğum bir eserdi.
Çok uzatmam diyordum, yine konuştum fazlasıyla. Böyle insanları okuyunca acaba ben ne yapacağım, bizler ne yapmalıyız diye soruyorum.
Siz ne yapacaksınız?
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap hayatınızı derinden etkileyecek ve kendinizi sorgulamaya yardımcı olacak çok bir şey söyleyemiyorum ama gerçekten çok çok çok çok... güzel bir kitap.Bir de kitap öyle akışkan ki ben 5 saatte soluk almadan bitirdim.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitap, Ramazan Kayan hocanın çok etkilendiği ve yakından tanıma imkanı bulduğu iki insanı anlatıyor. Birisi Afrika'nın ismini bile bilmediğim bir ülkesinde(Sierra Leone) yaşayan Musa Bangura, diğeri ise Almanya'da yaşayan Gülseren Gümüş. Bu iki şahsın aynı kitaba konu olmasına sebep olan ortak noktaları ise imanlarının vermiş olduğu gücün önünde hiçbir engelin duramaması. Burada kitapta anlatılan can alıcı birkaç noktayı anlatmak istiyorum ve kitap bir roman/öykü tarzında olmadığı için spoiler olacağını da düşünmüyorum.
Musa Bangura çocukluğundan itibaren en iyi Hristiyan okullarında eğitim gören, misyonerlik faaliyetlerinin incelikleri hakkında ve Hristiyanlık hakkında tam bir donanıma erişip Sierra Leone'de faaliyete atılan bir papaz. Aynı zamanda bu alandaki yetkinliği sebebiyle de Afrika'daki papazlar arasında oldukça saygı ve itibar gören bir şahsiyet. Kendisi bir rüya vesilesi ile Müslüman oluyo ve ardından İslam'ı da öğrenmeye başlıyo. O topraklarda uzun yıllardır süregelen bir gelenek var. Bir müslüman alim ve bir hristiyan alim binlerce kişinin önünde, stadyum gibi halka açık bir alanda münazara ediyolar ve kaybeden, diğerinin dinini kabul etmek zorunda. Musa Bangura, İslam'ı da hakkıyla öğrendikten sonra bu münazaralara(düellolara) başlıyo ve bu sayede binlerce kişinin hidayetine vesile oluyo çünkü Hristiyan bir alimin mağlup olduğunu gören halk da İslam'ı merak edip araştırmaya başlıyo. Bir gün çok büyük bir fırsat yakalıyo Musa Bangura. O bölgenin en çok itibar edilen Hristiyan alimiyle düello şansı... Teklif yapılıyo, karşı taraf kabul ediyo, yer ayarlanıyo ve masraflar belirleniyo. Belirlenen masraf Müslümanlar ve Hristiyanlar tarafından yarıyarıya ödenecek. Olaya devam etmeden önce şunu söyleyeyim ki Musa Bangura, eğer bu düelloyu kazansaydı Müslüman sayısının bi anda ikiye katlanabileceğinden bahsediyo. Dediğim gibi masraflar belirleniyo fakat Müslümanlar kendilerine düşen kısmı ödeyemiyolae. Hiçbiri zengin değil. Hristiyanlar, o zaman %75 ini biz %25 ini siz ödeyin bari diye bir teklif sunuyolar fakat Müslümanlar bu kısmı bile ödeyemiyorlar. Ve düello iptal ediliyo. Ramazan hoca Musa Bangura'ya bu ödenemeyen kısmın ne kadar olduğunu soruyo ve işte bu cevap bence tüm Ümmet için bir utanç kaynağıdır. "1000 dolar..." Sadece 1000 dolar. Türkiyedeki herhangi bir İslami vakfın bir günde harcadığı para ile o topraklardaki Musa Bangura gibi insanlar on binlerce insanın hidayetine vesile olma şansını ellerinden kaçırıyolar. Gülseren Gümüş hanımın hikayesi ise apayrı bir ders. Eminim yine her Müslüman'ın kendinden utandığı kısımlar olacaktır. En azından benim çok oldu. Kitabı kesinlikle okumanızı öneririm. Kitabın içeriği dışında bir şey de söylüyüm. Yazım hataları oldukça fazlaydı maalesef fakat bunların bir sonraki baskılarda düzeltileceğine inanıyorum. Kitabı kesinlikle okumanızı öneririm. İyi okumalar ...
160 syf.
Her kitap bir yolculuktur ama bazı yolculukların sonu yoktur eğer yoldaşınız yani okuduğunuz kitabın yolu ile aynı yolu yürümeye niyetiniz varsa... İşte bu kitap da benim yolculuğumun bir parçası oldu ve bana yol gösterdi.. Ramazan Kayan Hoca gibi bir gün okuduğum tüm mazlum ülkeleri gezebilmek, yoldaş olmaya niyet ettiğim insanları birebir tanımak duasıyla..
Eğer siz de bir davanın derdini yüklendiyseniz okumanız gereken bir kitap da 'Bir Siyah Bir Beyaz' olmalı diye düşünüyorum bir diyer kitap ise Abdullah Galib Bergusi'nin "Yoldaki Mühendis" adlı kitabı..
160 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı ilk okumaya başdığımda eleştirel bir gözle yaklaştım. Çevremde duyduğum bildiğimiz Afrika'nın zengin bir toprak yapısına sahipken fakir bir bölge olması, sömürülmesi, insanların Hristiyanlaştırılmaya çalışılması vs. den bahseceğini düşünüyordum. Fakat Musa Bangura'nın bir rüya sayesinde İslam'ı seçmesi, yaptığı her işte "Allah hep yanımda, kulunu dara düşürür mü?" gözüyle bakarak galip geleceğine canı gönülden inanması beni çok etkiledi. Kitabın bir bölümünde Afrika da Müslümanlarla Hristiyanlar arasında geçmişe uzanan bir geleneğin olduğunu öğrendim. Bu geleneğe göre İslam ve Hristiyanlık üzerine halka açık alanlarla tartışma programları, düellolar yapılıyor ve yenilen taraf yenen tarafın dinini kabul ediyor. Musa Bangura bunu anlatırken içlerinden birinin "Musa kardeş senden daha güçlü, ikna kapasitesi senden daha başarılı biri ile karşılaşırsan ve yenilirsen. İnsanlık hali sonuçta. Bu durumda İslam'ı bırakıp başka bir dine mi gireceksin? Nasıl böyle bir işe cesaret edebilirsin?" demesi üzerine, Musa Bangura'nın vermiş olduğu şu cevap beni çok etkiledi. "Kim Allah için olursa, Allah'ta onun için olur.. Ben Allah için yollara düşmüşüm. Allah beni mahcup eder mi sanıyorsun? Allah'ın beni mağlup edeceğini düşünebilir misin?" Allah'ım nasıl bir inanç, nasıl bir güven. Şimdi kaçımız bu derece sırtımızı Allah'a dayıyoruz. Dua ederken bile acaba gibi bir şüphe içimizde olurken Musa Bangura sonsuz bir güvenle kendini Allah'a teslim etmiş. Girdiği her düelloyuda kazanmış. Keza engelli Gülseren Gümüş'ün gibi bir çok insan ben hiç bir şey yapamam diye hayattan tamamen kopmasına rağmen sadece üç parmağım çalışıyor durumdaysa bu üç parmağın hakkını vermeliyim diyerek dernek kurup bunu sonuna kadar azim, gayret ve duanın gücüne inanarak büyütmesi bu hayatta tam her şeyden umudunu kesmişken, boşa uğraştığımı hissederken yeni bir heyecanla ayağa kalkmamı sağladı. Ramazan Kayan Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz
160 syf.
Birbirinden kilometrelerce uzaklıkta, imkansızlıkların isimlendirilmesi farklı olan iki dünyanın birleştiği İslâm için çırpınan yüreklerin hikayesi..Hikaye dediğime bakmayın yaşanmışlığın tablosu âdeta.. Yeri geliyor özlem duyuyor, yeri geliyor kendinizden utanıyorsunuz...
Hesap günü sadece yaptıklarımızla değil, yapabilecekken yapmadıklarımızdan dolayı da Rabbim'ize hesap vereceğiz... Bu gerçeği idrak etmemize vesile bir kitap...
160 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bir dava uğrunda savaşıyorsan hiç bir engelin seni alt edemeyeceği iki hayat hikayesiyle çok güzel bir şekilde anlatılmış. Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.
160 syf.
·Puan vermedi
Burada okuduğum kitapları genellikle inceleme yapmasam da bu kitaba yazmaz isem ayıp olurdu. Bir günde bitebilecek kadar akıcı, etkileyici.
Kitap iki bölümden oluşuyor. Dava yolunda kendilerini tam anlamıyla adamış iki örnek yer alıyor. Şahsen ben Ramazan Hocamızın bizzat kendinden de Gülseren Gümüş ablamızın hikayesini dinlemiş olsam da her dinlediğimde ve okuduğumda kalbimden bir şey eksiliyor gibi. Kendimi hep eksik daha da eksik hissediyorum.
Evet dediğim gibi dava yolunda iki önemli insanı tanımak için okunması gereken çok hüzünlü ve etkileyici olan kitap. Ramazan hocamızı da kitaplarını da seviyoruz vesselam.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz
Baskı tarihi:
31 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057901040
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çıra Yayınları
Baskılar:
Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz
Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz
Sıra dışı iki insan...
Bir siyah... Bir beyaz...
Bir erkek... Bir kadın...
Bir engelsiz... Bir engelli...
Biri motosikletli... Diğeri tekerlekli sandalyede...
Biri mühtedi... Diğeri bildiğimiz Müslüman...
Biri Afrika’da... Diğeri Avrupa’da...
İki şahit... İki davetçi... İki dertli... İki dava delisi... İki adanmış... İki seferi... İki süvari...
Nevi şahsına münhasır iki şahsiyet...
Her birimizin zihnini uyaracak, kalbini titretecek, ruhunu diriltecek; iki nurlu sima, iki Rabbani öykü...
Modern dönemlerin iki duru ve diri davetçisinden bahsediyorum. Yalın ve yalnız ama yılmaz ve yorulmak nedir bilmez iki yüreğin yürüyüşünü paylaşmak istiyorum.
Maskesiz, makyajsız... İmaj ve prestij derdi olmayan... Safvetin ve samimiyetin simgesi olan iki isim... Bu iki isim aslında birer kişi değil adeta birer simge...
Yabancılaşmaya direnen, temsil ve tebliğ gücü yüksek iki yürek...
Musa Bangura ve Gülseren Gümüş...

Kitabı okuyanlar 227 okur

  • Abdullah Kaya
  • Fzt.Amine
  • Mel
  • Sadem
  • tâhâyyül
  • Şehri esra özdemir
  • Regina
  • Meryem Betül A
  • Zeynep ekinci
  • Kardide

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.9 (46)
9
%25.3 (22)
8
%8 (7)
7
%2.3 (2)
6
%2.3 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.1 (1)