Umut Işığım

8,6/10  (13 Oy) · 
45 okunma  · 
9 beğeni  · 
692 gösterim
Pat Peoples ile tanışın. Pat'in iyimserliğe dair bir teorisi var: Hayatının, yapımcılığını Tanrının üstlendiği bir film olduğuna inanıyor. Ve mutlu sona ulaşması için Tanrı ona fiziksel olarak formda olmasını, duygusal açıdansa kitap okumasını emrediyor; bunun karşılığında ayrıldığı karısı Nikki'nin ona geri dönmesini sağlayacak. (Pat'in uzun yıllar bir akıl hastanesinde yattığını söylersek umarız şaşırmazsınız.)

Umut Işığım, bir adamın hafızasını yeniden kazanmaya çalışırken karısının ihanetiyle yüzleşmek zorunda kalmasına dair gürültücü ve keskin hikâyesini anlatıyor. Matthew Quick bizi Pat'in zihninde dolaştırıyor, hünerli kalemiyle bize onun sevimli olduğu kadar çarpık bakış açısıyla bambaşka bir dünya gösteriyor. Bu dokunaklı ve eğlenceli roman, depresyon ve aşka çok farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

'O yüzden elimden gelenin en iyisin yapıyorum ve etrafımızı saran aynalarda göz ucuyla dansımızdan parçalar yakaladığımda Gerçekten kusursuz dans ediyoruz! diye düşünüyorum. Bitirdiğimizde çok heyecanlanıyorum, çünkü kazanacağımızdan adım gibi eminim; kendimizi bu kadar adayıp hayatımızdaki bir sürü şeyden feragat ettikten sonra kazanmamamız mümkün değil. Bu kısa film, kesinlikle mutlu sonla bitecek!'

"Quick tam on ikiden vuruyor."
- Bill Lyon, The Philadelphia Inquirer-

'Dokunaklı ve eğlenceli bir ilk roman' Sıradışı hikâyesiyle okuyanı coşturacak her şeye sahip."
-Publishers Weekly-

"Matthew Quick, Umut Işığım'la resmen bir gönül yarası açıyor."
-Kirkus Reviews-

"Cesur bir ilk roman" Quick sayfaları öylesine absürd bir zeka ve gerçek duygularla dolduruyor ki alışılmadık kahramanı için heyecanlanmamak mümkün değil."
-Allison Lynn, People-

"Matthew Quick doğal bir hikâyeci. Umut Işığım'da dürüst, zeki ve tutkulu bir anlatımla, okuyucusunu iyimserlik fırtınasının kucağına atıyor. Bu roman kendimizi iyileştirebilmemiz için bir hediye niteliğinde."
-Roland Merullo, In Revere, In Those Days romanının yazarı-

"Eğlenceli ve yürekten hissediliyor, üstelik orijinal bir roman. Bu harika roman gerçek bir yetenek tarafından yazıldı."
-Martin Clark, The Many Aspects of Mobile Home Living ve The Legal Limit kitaplarının yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  6054726110
 • Orijinal Adı:
  The Silver Linings Playbook
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Feniks Kitap
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap son derece güzel hakkını yememek lazım sevginin gücünü anlatıyor sevgi insanları iyileştiren güzel bir merhem olduğunu anlatan iyi niyetli kitaplardan keyifle okunur okumanızı dilerim Keyifli okumalar Türkiye ...

esra karakoyun 
02 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Daha once filmini izledigim icin konusu ve sonu hakkinda bilgi sahibiydim ama yine de kitabi merakla okudum ve sonuna gelebilmek icin epey bir caba sarf ettim diyebilirim, bu yuzden bir gun gibi bir surede bitti.. Filmle kitap arasinda ufak tefek farkliliklar var.. Mucizelere inanmasi ve gerceklesmesini beklemesiyle ilgili yaptigi dua kitabin beni en cok etkileyen yeri oldu diyebilirim.. Yine ayni konuya deginmis olacagim belki ama macera arayanlarin sayfalari ardi ardina hizli hizli cevirmek isteyenlerin okuyacagi turden bir kitap oldugunu dusunmuyorum.. Kurgusu, kahramanin olaylara ve insanlara yonelik komik bakis acisi ve sonunun bir sekilde de olsa mutlu bitmesi benim icin okunabilir bir kitap olarak degerlendirilmesi acisindan yeterli oldu..

Kitaptan 3 Alıntı

Nisa Nur 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayat küçük çocuklar için sakıncalı görülmeyen ve insanı iyi hissettiren filmlerden çok farklı.

Umut Işığım, Matthew QuickUmut Işığım, Matthew Quick
Cemre Kara 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ama İsayı bize mucizeleri ögretmesi adına gönderdiğin için çok seviniyorum, çünkü mucizelerin olma ihtimali biz aşağıdaki insanların yolumuza devam etmenizi sağlıyor.

Umut Işığım, Matthew Quick (Sayfa 276 - Feniks)Umut Işığım, Matthew Quick (Sayfa 276 - Feniks)
Cemre Kara 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Seni iyi biri yapacak şeyin arzuların değil, hareketlerin olduğunu bilmelisin.

Umut Işığım, Matthew Quick (Sayfa 54)Umut Işığım, Matthew Quick (Sayfa 54)