8,5/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
6 beğeni  · 
892 gösterim
"Abdel, dayanılmaz, kendini beğenmiş, kaba, sebatsız biridir, insandır. O olmasa, çoktan kokuşarak ölmüştüm. Abdel, bir süt çocuğuymuşum gibi bana sürekli baktı. En ufak bir işaretime dikkat ederek, benim bütün dalgınlıklarımda, yokluklarımda var olarak, her hapsolduğumda beni kurtardı, zayıf düştüğümde korudu. Çöktüğüm zaman beni güldürdü. O benim şeytan bekçim."

Ayrıcalıklı, zengin bir felçliyle, banliyöde büyümüş genç göçmenin akıl almaz buluşmasının gerçek hikâyesinin anlatıldığı bu kitap aynı zamanda, senarist Olivier Nakache ile Eric Toledano'nun, başrollerinde François Cluzet ve Omar Sy'nin oynadığı yeni filmleri Can Dostum'a esin kaynağı oldu."

Can Dostum, Fransa'da geçtiğimiz yıl 30 milyonu bulan gişesiyle tüm zamanların en çok izlenen filmi oldu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786054505388
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
16 Şub 21:25 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Can Dostum, iki kitaptan oluşuyor en azından Türkiye'de iki kitap, tek kitap içinde toplanmış. Kitap yazarın yaşam öyküsünü anlatıyor, yazar yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonucu engelli hale gelmiş ve bir süre sonra bu kitabı yazmış. Kitabın Fransa'da film uyarlaması yapılmış ve film çok sevilince de yazar ikinci kitabı yazmış.

Aslında kitabın arka kapağında lanse edildiği gibi kitap direk dostluk üzerine değil, hatta ilk yarı tamamen yazarın önceki yaşamını anlatıyor, ikinci yarıda da Abdel ile olan dostluğunu anlatıyor. Açıkçası ben ilk yarıyı daha çok sevdim, hem anlatılanlar hemde anlatma şekli bakımından daha tutarlı ve daha güzeldi. İkinci yarıda yazarın dili daha kopuktu, cümleler zaman zaman birbirinden bağımsız hissi veriyor. Ben bu durumu biraz da filmden sonra, başkalarının isteği üzerine yazılmasına bağlıyorum.

Genel olarak oldukça güzel ve çarpıcı bir kitaptı, okurken hiç farkında olmadığınız bir dünyaya bakma şansına sahip oluyorsunuz, sağlığımızın değerini bir kez daha anlamak için mükemmel bir fırsattı bence. Onun dışında aşk, sevgi ve dostluk kavramlarının da kitaptaki yeri bambaşkaydı. Kitabı sevsem de (özellikle ikinci kitabın) dilini sevemedim, zaman zaman diline adapte olamadım. Her şeye rağmen iyi ki okumuşum dediğim bir kitap.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2017/02/can-dostum.html

İsmail Altunbüker 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Can Dostum dostum on numara bir kitap insana dostluğun önemini bu kadar güzel anlatanı da görmedim okunması gereken çok anlamlı eserlerden ibretlik bir konu okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Kitaptan 21 Alıntı

''Bazen senle hiç tanışmamış olmayı diliyorum. Çünkü tanışmamış olsaydık, geceleri yatarken dünyada senin gibi biri olduğunu bilmeden uyuyabilirdim.''

Can Dostum, Philippe Pozzo Di BorgoCan Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo

Keder dolu bugünden mi yola çıkmalı, özlemle geçmişe geri mi dönmeli, yoksa umutsuz bir geleceğe gözyaşı mı dökmeli? Ne geçmişe değer biçebiliyorum, ne kendimi geleceğe fırlatıp atabiliyorum. Her şey ânın içinde.

Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 15 - Turkuvaz Kitap)Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 15 - Turkuvaz Kitap)

Birkaç saat hiç konuşmadığınızı hayal edin; melodi algılanır olur, her kelime istikbalde tartılır. Komaya girip yok olun; uyandığınızda Güzellik belirir! Geçici bir ölümü deneyin, gerçek ölüm tadı çıkarılmış bir yaşamdan sonra sevilir.

Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 200)Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 200)

"Yok edemeyeceğim ıstıraplara karşı mücadele gücü ver bana; değiştiremeyeceğim ıstıraplara katlanma sabrı ver; farklılığı anlama bilgeliği vermeyi de unutma."

Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 133)Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 133)
3 /