Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları

9,6/10  (8 Oy) · 
10 okunma  · 
7 beğeni  · 
463 gösterim
2011 Costa Kitap Ödülü

Eğlenceli, acıklı ve tamamen gerçek... Kitabı bitirdikten sonra bile karakterleri aklınızdan çıkaramayacaksınız.

Başka, bambaşka bir dünya...

Eski inanışlar, şeytan ormanı, kadınların sünnet edilmesi, fakirlik, petrol şirketleri, savaş, acı, umut, hayal kırıklıkları, hiçlik, umut, aitlik...

On iki yaşındaki Blessing için hayat oldukça keyifli ve kolaydı; ta ki babası annesini başka bir kadın için terk edene kadar... Blessing, işinden ayrılmak zorunda kalan annesi ve abisiyle birlikte Nijer Deltası'na, büyükannesiyle büyükbabasının yanına gider. Lagos'ta yetişmiş olan Blessing'i fakir, zorlu ve tehlikelerle dolu bir köy olan Warri'de hiç bilmediği bir yaşam beklemektedir ve buradaki yaşamında tutunduğu tek şey bilge büyükannesidir.

Blessing'in büyüleyici sesiyle kaleme alınan Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları bir ailenin her şeye rağmen hayata tutunma çabasının anlatıldığı, zaman zaman gülünç, bazen dokunaklı ve ara ara da trajik bir hikâye... Dile gelen bu karakterleri asla ama asla unutamayacaksınız.

"Yalnız hayatta kalmak için değil, saygınlık için de savaşan güçlü karakterler eşliğinde Nijerya'daki günlük hayatın incelikli portresi sunulmuş. İnanılmaz bir anlatıcı olan Blessing'in canlı ve etkileyici izlenimleri Watson'ın hikâyesine renk katmış."
-Publisher Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9786055514754
 • Çeviri:
  Ezgi Özdemir Akşar
 • Yayınevi:
  Feniks Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif özbek 
23 Şub 20:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nijerya’nın iç savaşı ve yoksulluğunu konu alan ve onunla beraber ailenin önemini anlatan gerçekliğini ve yaşananları kalbinizden hissedeceğiniz bir roman

N 
 29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Kütüphanede görüp öylesine aldığım bir kitaptı ama iyi ki almışım ve okumuşum. Blessing adında Nijeryalı bir çocuğun ağzından kendi anıları ve Afrika'daki zorlukları, Nijerya'daki kültür ve yaşantıları konu alıyor. Kitabın başlarında aile hayatındaki ve yaşam zorluklarını kimi zaman üzülerek kimi zaman gülerek, boş zamanlarda okunulan kitaplar gibi okunurken, kitabın sonlarına doğru acı gerçeklerle yüzleşiyorsun. Biz en küçük zorlukta şikayet ederken oradaki çocukların imkansızlıklar içerisinde çalışması ve bir şeyler olmak istemesi beni utandırdı. Kitap edebi uslup çok gözetilmeden ve basit bir dille yazılmış. Hemen okursunuz ama etkisinde kalırsınız.

Kitaptan 3 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayal gücümü durdurmaya çalıştım, ama sık okunan bir kitap gibi açık kalmıştı.

Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları, Christie Watson (Sayfa 233)Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları, Christie Watson (Sayfa 233)
Tuncay YILDIRIM 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Baykuş tüm kuşların içinde en zeki olanıdır çünkü az konuşup çok izler.''

Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları, Christie Watson (Sayfa 295)Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları, Christie Watson (Sayfa 295)
N 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

" Bu harmattan rüzgarı bizi menenjit yapacak ve hayvanlarımızı delirtecek. Ama Allah verir, Allah alır. Harmattan rüzgarı gelince menenjit de geliyor ama sinekler gittiği için sıtma azalıyor. Anladınız mı?"

Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları, Christie Watson (Sayfa 315 - feniks)Uzaktaki Küçük Güneş Kuşları, Christie Watson (Sayfa 315 - feniks)