7,5/10  (2 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
715 gösterim
Vaucluse'nin arka sokaklarında bir hayalet dolaşıyor; Fransız İhtilali'nin hayaleti...

1700'lü yılların son çeyreğinde Auberge köyünde büyükannesiyle yaşayan Daryll, mutlak monarşinin gölgesinde, hayatı yeni yeni adımlamaya başlamıştır. Burjuvazinin ve varsılların açgözlülüğü, bitmek bilmez hırsları köy halkını ve Vaucluse kasabasını yoksulluğa, çaresizliğe sürüklerken hayat Daryll'a beklenmedik sürprizler hazırlar. Yaşama umudunu kaybetmiş bir halka umut ışığı olmak için her şeyden vazgeçen bir grup gencin Don Kişotvari mücadelesi, ihtilal meşalesinin fitilini ateşler.

Aşkın, kavganın, dostluğun, mücadelenin ve fedakârlığın Fransız İhtilali arkaplanında dokunaklı biçimde işlendiği Veda, akıcı anlatımı ve gerçekçi kurgusuyla, çığır açmış bir devrime ayna tutuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055075866
 • Yayınevi:
  Minval Yayınları
 • Kitabın Türü:
Goncagül 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Veda | Kitap Yorumu
"Unutmayacaksın!"dedim sinirli bir şekilde. "Unutmayacaksın, zamanla alışacaksın, hepsi bu..."
#konusu
Daryll 1700'lü yılların son çeyreğinde büyükannesi ile birlikte Fransa'nın küçük bir köyünde yaşamaktadır. Geçimlerini sağlamak için saatçide çırak olarak çalışan Daryll için hayat ufak sürprizler hazırlamaktır. Bir gün tenha sokaklardan birinde dolanırken hiç ummadığı olaylar ile karşı karşıya gelir ve kendini Fransız İhtilal'i için başlangıç olan ufak bir başkaldırının içinde bulur.
#yorum
@ugurhamurcu_ 'nun daha önce farklı bir tarzda olan Beyaz Lanet kitabını okumuştum fakat Veda ile bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamış. Kalem olarak epey bir gelişmekle birlikte
olay akışı gayet yerinde ilerlerken yazarın dili ne fazla süslü ne de fazla sadeydi. Olayları anlayabileceğimiz düzeydeydi.
Kitabın sonuna kadar baş karakterimizin adını öğrenemiyoruz arka kapak yazısında ismi yer alsa da yazar romanın sonuna kadar gizlemeyi tercih etmiş.
Kitapta sadece ihtilal izleri değil karakterimizin iç dünyasıyla yüz yüze geliyoruz.
Ivy'ye aşık olan karakteriniz zaman zaman kaleme aldığı aşk mektuplarıyla, sürekli içinde bulunduğu gelgitleriyle en çok da cesaretiyle dikkat çekiyor.
Genelde bu tarz kitap okumadığımı göz önünde bulundurursak severek okudum. Tavsiye ederim!
Puanım 5/5