W Ya da Bir Çocukluk Hatırası

6,0/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
494 gösterim
"'Çocukluk hatıram yok': Bu iddiayı kendimden emin bir şekilde, neredeyse meydan okurcasına ortaya koyuyordum. Bu mesele üzerinde bana soru sormaları boşunaydı. Ders programımda yoktu. Bundan muaftım. Bir başka tarih, Büyük olanı, büyük tırpanıyla Tarih, çoktan benim yerime cevap vermişti: savaş, kamplar.

"On üç yaşındayken bir hikaye uydurdum, anlattım ve çizdim. Daha sonra, bu hikayeyi unuttum. Yedi yıl önce bir akşam, Venedik'te, birdenbire bu hikayenin adının 'W' olduğunu ve bir anlamda, çocukluğumun tarihi değilse de en azından çocukluğumun bir hikayesi olduğunu hatırladım.

"Bir anda aklıma gelen başlık dışında, W'yle ilgili hiçbir hatıram yoktu aslında. Bu konuda bildiğim tek şey topu topu iki satırdan ibaret: Ateş Ülkesi'nin bir adacığında, sırıf sporla meşgul olan bir toplumun hayatı."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9789753423465
 • Orijinal Adı:
  W Ou Le Souvenir D'enfance
 • Çeviri:
  Sosi Dolanoğlu
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selma Mertel 
19 Nis 08:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yine yazar yapmış yapacağını ve her kitabı gibi sonunda tüm bağlantıları oturtmuş yerli yerine.
Çocukluk hatıralarını bölük pörçük hatırlayan birisi ve sadece sporcuların yaşadığı köylerin bulundugü bir W adası ve spor müsabakaları. Bu müsabakaların kuralları ve kazananları. Bu kadar ayrıntının kurgulanması ise çok kıvrak bir zeka örneği verirken yazarın diğer kitaplarında da bu denli ayrıntıların ince ince kurgulanmış olduğunu anımsamamak mümkün değil.
Yazarın tarzını sevenlere tavsiye olunur.

Rigor mortis 
15 Eyl 11:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap peş peşe iki metinden oluşmakta.. Birinci metin için biyografik diyebiliriz ki içinde baştan yaratılmak istenen bir geçmişi, aileyi, hayata karşı ilk izlenimleri, ilk görülen filmi barındırır. İkinci metinse faşizan ve sporla yönetilen ütopik bir toplumu anlatır.